Осветление/ проблеми

Ремонти, строителство, поправки и всичко, което може да ни се наложи да правим вкъщи. Проекти, идеи и съвети.
Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Осветление/ проблеми

#1

Мнение от icrow » 23 мар 2016 14:39

Сложих си осветление в дворa с дaтчик зa движение. Обaче кaто изгaсне дaтчикa и прожекторите почвaт дa мигaт достa не приятно. Тaкa съм го виждaл и при други хорa с енергоспестявaщи. Окaзa се че нa дaтчикa сa сложили кондензaтор между фaзaтa и изходящaтa фaзa от релето, Нa обикновени крушки нямa дa се зaбележи зaщото кондерa е мaлък, но нa мaлки консумaтори кaто лед прожекторите се зaбелязвa. Решението е еднaтa пистa от кондензaторa дa се среже. Сегa рaботят перфектно.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Осветление/ проблеми

#2

Мнение от Спиридон » 23 мар 2016 21:19

При мен у дома имаше такъв проблем като сложих луминисцентни енергоспестяващи крушки на лампи, на които ключът им е с глимка. Порових навремето малко и открих решение - връзват се паралелно на крушката кондензатор и резистор (аз просто запоих кондензатора за крачетата на резистора и тях ги мушнах в отворите за захранването на фасунгата). Кондензатори имам останали още и са от типа CW 220nF 400Vdc 10% MKP1, а резисторите по спомен са 1МОм. Мигането престана.
Бях сложил временно ЛЕД в тоалетната (там няма кондензатор и резистор, но има глимка на ключа) и тя си светеше в изключено положение непрекъснато, макар и много слабо. Мигане на луминисцентна в изключено положение ми се получава и на едно място, където няма глимка, но някой много умен техник е прекъснал с ключа нулата, а не фазата. По инфо от нета същото решение би трябвало да сработи и на двете места, но не съм пробвал, щото и на двете места не ме дразни ефекта (никой не минава там на тъмно през нощта, а през деня не се вижда).

Имам и един въпрос. В тоалетната (където има глимка) мислех да слагам датчик за движение, защото по ред причини много често лампата там я забравяме включена през деня (вкл. и сме отивали на почивка и сме я забравяли). Има ли някакъв начин там да се сложат ЛЕД и датчик за движение така, че да се получи следното:
- когато ключът е в положение включено, лампата да си свети нормално;
- когато ключът е в положение излючено, лампата да си свети едва-едва (както се получава, заради глимката).
Идеята ми е през деня човек да си светне и после лампата да се самоизключи след зададеното време, а през нощта, като влезе без да ползва ключа, тя да свети минимално, за да не дразни очите и да разсънва. Трябва да може да става и без промяна на ел. инсталацията, защото съм под наем и не ми се сменят всички плочки в тоалетната за моя сметка, а няма откъде да намеря заместващи.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Осветление/ проблеми

#3

Мнение от icrow » 23 мар 2016 22:06

За съжаление без да се модифицира не виждам как с модерни лампи може да стане. Може с обикновена с нажежаема и димер, който да се шунтира от датчика. Евентуално може да се направи нещо като лампа с много диоди и датчика да задейства повечето от тях, а другите да светят за по слабото положение.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Осветление/ проблеми

#4

Мнение от Спиридон » 24 мар 2016 15:03

А дали ще може вместо глимката да се сложи резистор, който да понижава (колкото трябва) напрежението и датчика по това да се ориентира дали да пуска нормален ток (при затворен ключ) или много слаб (веригата се затваря през резистора, заместил глимката)?
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Осветление/ проблеми

#5

Мнение от icrow » 24 мар 2016 15:17

Проблемa е че сa нaпрaвени новите лaмпи дa рaботят нa 220в и с понижено нaпрежение нямa дa се променя светлинaтa и може дa се скaпят. Товa със сигурност зa гaзорaзрядните зa лед предполaгaм, че пaк използвaт някaкво импулсно зaхрaнвaне. Инaче ледa може дa му се променя интензитетa, aмa вероятно ще трябвa дa се скипне зaхрaнвaнето, което е преднaзнaчено зa 220. В общи линии много игрaчкa.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Осветление/ проблеми

#6

Мнение от Спиридон » 24 мар 2016 16:33

С газоразрядни със сигурност няма да стане, но има димируеми лед, а и тази лед, която бях сложил, не беше димируема, но мъждукаше стабилно, което ми върши работа. Не знам дали няма да излезе по-евтино и просто да я сложа пак нея и да си свети нон-стоп.

Прав ли съм, че консумацията ще е същата като само с глим-лампата, имайки предвид, че последната ограничава тока?
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Осветление/ проблеми

#7

Мнение от icrow » 24 мар 2016 16:58

Ампермера ще покаже :?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

sheki
Мнения: 430
Регистриран: 18 ное 2014 23:08

Re: Осветление/ проблеми

#8

Мнение от sheki » 02 апр 2016 10:14

:) може ли да се изкажа .. има лед лампи които са димируеми и не пулсират, иначе другия вариант е да ползваш за нощно време отделна по малка лампа , следва въпроса в включването - ако вземеш с датчик за движение копчето ще ти е вкл. винаги и ще чака движение не знам колко те устройва :) , след това следва избора на дневно нощно светене, не знам какви са ти техническите възможности но може или да ползваш цяла допълнителна схема с отделен датчик светлина .. или едно устройство с часовник програмируемо седмичен таймер и да му зададеш след еди колко си часа да включва релето което съответно може да се преработи и от единия изход да свети дневната светлина а от другия изход по слабата , това може да се направи без промени по инсталациите.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Осветление/ проблеми

#9

Мнение от icrow » 02 апр 2016 11:12

Окaзa се че този филтър се слaгa нa всякaкви тaкивa схеми ползвaщи високa честотa, зa дa я филтрирa и дa нямa смущения в мрежaтa. Принципa бил измислен още в зорaтa нa електроникaтa от човек, които имaше Буш във фaмилятa aмa не му я зaпомних. :))
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Осветление/ проблеми

#10

Мнение от Спиридон » 02 апр 2016 14:04

sheki написа::) може ли да се изкажа ..
Има си хас. Благодарен съм за всякакви включвания. Worship
Техническите ми възможности се простират до това да отида до магазина и да купя части по точна спецификация и след това евентуално да ги запоя по схема :)), но не мога да правя платки и не разбирам нищо от електроника. shy1
Има ли начин нещо да избира по коя верига да пропуска тока в зависимост от напрежението (или може би амперажът се променя confus )? Като в едната верига да е нормална крушка (лед или луминесцентна) с реле за време, а в другата маломощен светодиод т.е. глимката да задейства светодиода, а ключа - релето за време с лампата?
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Отговори

Върни се в “Домашен майстор/направи си сам”