Електроника/ Електротехника

Ремонти, строителство, поправки и всичко, което може да ни се наложи да правим вкъщи. Проекти, идеи и съвети.
Отговори
Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Електроника/ Електротехника

#141

Мнение от hyparh » 15 май 2019 19:24

По-добре е. Във форума на 4HV казаха, че е най-добре с малък вариак и вързано към него допълнително трафче да се вдига плавно напрежението. Имам вариак, но него ще ползвам за основно захранване, та за лампата ще трябва да измисля нещо друго. Като алтернатива предложиха voltage dropping resistor (т.е. това, което вече направих) с вдигане на стъпки и сега остана да измисля как да превключвам удобно.
С потенциометър е съблазнително да се пробва, но дали ще издържи тока от 3А?

Може и нормално да се пали жичката, но така й се съкращавал живота, а ми се ще да си пазя лампата за 100-тина лв :) Иначе е чисто нова и я взех със сериозна отстъпка, понеже принципно трудно се намират купувачи за такава специализирана апаратура.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Електроника/ Електротехника

#142

Мнение от icrow » 15 май 2019 20:37

Мнго ще са му 3А това с вариака и трафа ми се струва най лесно и практично. Имаше едни димери за плафони на коли които плавно вдигат и свалят напрежението за лампа. А нещо като PWM ?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Електроника/ Електротехника

#143

Мнение от hyparh » 15 май 2019 21:24

Не ми се изхвърля с още един вариак :)) Това с PWM контролера не ми беше хрумвало и е много добра идея.
Примерно тук пишат, че става точно за мек старт: http://www.sirius-pcb.com/bg/product/i3 ... -140W.html
Само не разбрах за какво служат тези страничните изводи (до бутончето), да не би да се изисква и нещо друго към модула?

Накъсването на тока предполагам не е проблем, щото на този принцип работат ВЧ трафчетата 220/12 за халогенки.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Електроника/ Електротехника

#144

Мнение от icrow » 15 май 2019 23:14

Това е джъмпер. Включва и изключва някаква опция но не мога да разбера какво е NO NC :?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Електроника/ Електротехника

#145

Мнение от hyparh » 15 май 2019 23:49

На мен ми прилича на NO-On / NO-Off (доколкото виждам от тела), но и аз не знам какво означава.
Изглежда полезна джаджа и мисля да я поръчам тези дни, може да върши работа и за регулиране оборотите на DC моторчета.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

pipilica
Мнения: 119
Регистриран: 17 юли 2015 01:01
Местоположение: София

Re: Електроника/ Електротехника

#146

Мнение от pipilica » 16 май 2019 03:09

Не се занимавай с вариаци и PWM-та направи го просто и надеждно с две релета. Два товарни резистора във веригата на отоплението и двата контакта на релетата паралелно на резисторите, двете релета ги правиш да се задействат последователно през каквото време си избереш. Реле за време delay on едното примерно на 30 сек другото на 60 сек, когато пуснеш захранването отоплението минава през двата резистора като минат 30 сек се задейства 1-во реле и контакта шунтира първия резистор, и вдига малко напрежението на жичката, след 60 сек се задейства и 2-ро реле и отоплението е на нормално напрежение. Още може да потърсиш за soft start на мощен траф. Ако лампата не е работила много дълго време трябва да я оставиш да работи известно време само с отопление без анодно напрежение, да се активира гетера и да се подобри вакуума в балона, прочети за формоване на лампа или подобно беше.

pipilica
Мнения: 119
Регистриран: 17 юли 2015 01:01
Местоположение: София

Re: Електроника/ Електротехника

#147

Мнение от pipilica » 16 май 2019 03:14

icrow написа:
15 май 2019 23:14
Това е джъмпер. Включва и изключва някаква опция но не мога да разбера какво е NO NC :?
Включва и исключва консуматора без да се налага да го правиш от захранването и да ползваш мощен прекъсвач.
С помощта на превключвателя J1 може да се включва или изключва консуматора без да е необходим
мощен превключвател. В положение на махнат джъмпер консуматора е включен, а при поставяне на
джъмпера консуматора е изключен.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Електроника/ Електротехника

#148

Мнение от hyparh » 16 май 2019 05:42

Благодаря за съветите, pipilica Cheers Ще проверя околните железарии за подходящи релета за време.
А колко дълго е препоръчително да стои включено отоплението преди прилагане на анодно? Лампата не е активирана изобщо (освен предполагам при самата й изработка).
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

pipilica
Мнения: 119
Регистриран: 17 юли 2015 01:01
Местоположение: София

Re: Електроника/ Електротехника

#149

Мнение от pipilica » 16 май 2019 21:59

Е що ще купуваш релета за време, направи си ги елементарно е.
delay-on-circuit.jpg
две такива и настройваш тримерите.
А относно лампата ето малко на Руски
"При первом включении мощных генераторных ламп и при длительных перерывах в работе (более 10 дней) необходимо проводить специальную тренировку (жестчение) ламп. Генераторная лампа устанавливается в схему, и на нее в обычной последовательности подается напряжение накала и смещение. В этом режиме лампа выдерживается в течение 30 мин. Затем подаются напряжения на остальные электроды, равные приблизительно половине номинального их значения, из расчета, чтобы мощность, рассеиваемая на аноде и остальных электродах, составила 0,4-0,5 мощности в номинальном режиме.
По истечении 10-30мин ( в зависимости от размеров внутренней арматуры генераторной лампы ) напряжение анода и остальных электродов плавно или ступенями доводится до номинального ( с 5 - 10 минутной выдержкой на каждой ступени ) и выдерживается не менее 30 мин. При появлении пробоев напряжение анода снижается до их прекращения и выдерживается в этом режиме 5 -10 мин, после чего вновь повышается.
Такая тренировка проводится до исчезновения пробоев при полном рабочем анодном напряжении. Для предохранения лампы от повреждений в результате пробоев при тренировке в анодную цепь лампы рекомендуется включить сопротивление, в несколько раз превышающее обычное ограничительное сопротивление"
може да потърсиш още да прочетеш по въпроса, но не е добре да и даваш зор веднага мое да даде фира ако не е разработена.
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Електроника/ Електротехника

#150

Мнение от hyparh » 16 май 2019 23:41

Днес направих мек старт на отоплението с вариака (през допълнителен тороидален траф, който дава малко над 13V) и го оставих на около 12,5V за един час. От време на време трябваше да коригирам напрежението, че нашето мрежово често е нестабилно. По някое време включих охлаждащия вентилатор, че лампата започна да грее доста от страната, където е жичката. Поне с охлаждането няма да имам проблеми - вентилатора е няколко пъти по-силен от необходимото за тази лампа и може да охлажда дори такива от ранга на ГУ-5Б.
Ще гледам да спазя тези съвети от руснака 1ty

Колкото до мекия старт, мисля че си намерих някои неща в гаража, с които лесно може да се получат нещата :) Ще гледам да го направя с това, което имам, че нещо сега не ми се поръчват нови елементи, а и май няма да има смисъл.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Отговори

Върни се в “Домашен майстор/направи си сам”