Топлоизолация

Ремонти, строителство, поправки и всичко, което може да ни се наложи да правим вкъщи. Проекти, идеи и съвети.

Заслужава ли си да се инвестира в топлоизолация

Да
9
43%
Не
0
Няма гласове
Само ако е направена както трябва
12
57%
По добре да се инвестира в ефективно отопление
0
Няма гласове
 
Общо гласове: 21

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Топлоизолация

#1

Мнение от icrow » 29 яну 2017 18:14

Да съберем малко полезно инфо относно топлоизолацията.
Тази година смятам с това да се занимая и търся инфо сега. Попаднах на този германски репортаж как изолацията не вършела никаква работа и не пестяла пари.
Не малко мои познати са се прехласвали след като са си сложили изолация. Спаднали им сметките и тн. В видеото казват, че трябвало 50 г да се възвърне инвестицията. Според мен не е така и това е някаква странна пропаганда може би от енергийната мафия. Какво мислите вие?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Bob

Re: Топлоизолация

#2

Мнение от Bob » 29 яну 2017 19:01

Аз си направих изолация с графитен стиропор 5 см преди около 7-8 години. Определено няма много голям ефект относно температурата, но поне едно положително нещо има. Изчезна ми мухала в едната стая, източно изложение, външна стена, отпред има голямо дърво и почти не огрява слънце, само по два часа на ден и то сутрин от 10 до 12. Има изолация отвън 5 см графитен стиропор, отвътре 3 см обикновен.
Ако ще правиш според мен трябва да е поне 10 см дебела, ако е с стиропор и то трябва да е графитен, другия с времето се скапва, но по-добре е с каменна вата.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Топлоизолация

#3

Мнение от hyparh » 29 яну 2017 20:20

Определено си заслужава, но със сигурност зависи и от самата изолация. Нашата къща я облицовахме преди близо 10 години с 5см. стиропор (бил някакъв по-плътен от повечето). Вече си минаха годинки и сме свикнали с нея, но сега приказвах и с баща ми по тела и той е на същото мнение. Преди да я сложим през горещините лятно време вътре си ставаше баня (особено на втория етаж, който де факто е 3-ти с мазейните помещения), а зимата лесно изстиваха стаите. След санирането се получи осезаема разлика с по-комфортна Т през лятото и съответно задържане по-дълго време на топлината през зимата.
По-дебела изолация е по-добре, макар че процентът повишаване степента на изолиране между 5 и 10см. стиропор не се удвоява в полза на 10см., а се падал само няколко десетки % отгоре, т.е. имаме нелинейно нарастване на ефективността.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

mascara
Мнения: 142
Регистриран: 25 авг 2016 19:00
Местоположение: София

Re: Топлоизолация

#4

Мнение от mascara » 29 яну 2017 20:33

Топлоизолацята има по-голям ефект, ако се изолира цялата сграда, като се започне от основите.
Имам наблюдение в/у два апартамента: - един с 10 см. цялостна изолация на блока "по рождение" и един с 6 см. частично т.е. апартаментът отдолу не е изолиран.
Разликите във вътрешната температура на двата апартамента в един и същи /зимен/ ден е между 5 и 7°С без да е включвано отопление.
Цялостно изолирания се темперира доста бързо.
В момента на пазара има много варианти и видове изолации, въпрос на избор и финанси.
Никога не трябва да подценяваме енергийната мафия!

Bob

Re: Топлоизолация

#5

Мнение от Bob » 29 яну 2017 21:00

В Чехия, Бланско изолират с 20 см изолация. :))

manikaganga
Мнения: 118
Регистриран: 18 ное 2014 17:56

Re: Топлоизолация

#6

Мнение от manikaganga » 29 яну 2017 21:10

От личен опит мога да препоръчам вътрешна изолация на стените с корк на плочи 3-5мм. Стената диша, особено, ако е тухла. Изкуствените изолационни материали създават неприятни усещания и наелектризират. А коркът има и топъл аромат. Но все пак е важен и интериорът.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Топлоизолация

#7

Мнение от icrow » 29 яну 2017 21:50

Баща ми беше изолирал в надежда с неопор ( графитна) отвътре и беше много доволен в сравнение с преди. Казват че повечето такъв грфитен на пазара е само боядисан и няма графит вътре. При мен втория етаж отвън е облицован с дърво и между него и тухлата има перлите. Заради това ще трябва там да е отвътре, че става много тегаво да е отвън. Първия вероятно ще го правя с 10см Чувал съм че няма много смисъл с 5см. Като гледам май тавана ще глътне половината от стойността :?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

sheki
Мнения: 430
Регистриран: 18 ное 2014 23:08

Re: Топлоизолация

#8

Мнение от sheki » 30 яну 2017 01:04

Аз съм с 5см ... и ако бях наясно щях с 10 да я направя .. обаче много в важно как ти лепят изолацията ... ако ти я лепят на топки и отзад си става проветрение .. по добре не я слагай .. таваните задължително с вътрешна и външна изолация , смяна на дограма ако не си правил ако искаш да е хубаво троен стъкло пакет ... и повечко камери, обръщането на прозорците от външната и вътрешната страна също е важно, общо взето капка по капка вир ... за да се спре изтичането на топлина. А това със сметките за избиване няма какво да го коментираме колкото и да е малко изолацията създава комфорт, по добре човек да си вложи парите в такова нещо .. ако има много пари най - добре каменна вата :) , а външната мазилка е съвсем друга тема .. силиконова или нанопор :)

Потребителски аватар
zhivko83
Мнения: 126
Регистриран: 18 ное 2014 16:51

Re: Топлоизолация

#9

Мнение от zhivko83 » 30 яну 2017 05:36

За къща е направо задалжително да има изолация. По принцип се слага отвън фасаден стиропор с подходяща плътност.
По-малко от 10 см не бих сложил, май от 15 см и повече нямаше смисъл. Sheki доста добре го е обяснил. Материалите си имат топлопроводимост. Така че ако се колебаеш каква изолация да сложиш, разгледай някой сайт с техните характеристики.
:)

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Топлоизолация

#10

Мнение от Philip » 30 яну 2017 05:49

Задължително :) И задължително правена с разбиране какво прави :))

Правих си изолацията сам във времето.
Първите две години на стените, на третата - покрива. (поставял съм ги както си се прави - на няколко места по листа материал и след това - подсигуряване и с дюбели)
И всеки етап минаваше през една зима - така че виждах резултата :)
Сега, след цялостната изолация ми трябват само 40 градуса на изходящата вода, за да поддържам нормална температура в цялата къща Hola
Преди изолацията гонех 70 - 80 и пак не беше достатъчно :))

10 см стиропор на стените външно и под покрива - вътрешно. (Ако имах възможност - щях да направя изолацията от плоскости каменна вата - това е най-добрата, но и естествено - най-скъпата изолация.) Троен стъклопакет - задължително. Врати между етажите (това още не съм го направил) и на входното антре - задължително.

Разликата между вътрешна и външна изолация:
Външна - тухлите поемат вътрешната температура и я задържат много дълго време.
Вътрешна - загрява се единствено въздуха в помещенията и му трябва в пъти по-малко време, за да се загрее, но и да се охлади :))

Всеки сам си избира какво иска да топли - дом или въздух :) Hola
Наблюдавам Анализирам Променям

Отговори

Върни се в “Домашен майстор/направи си сам”