Високоволтов импулсен траф

Ремонти, строителство, поправки и всичко, което може да ни се наложи да правим вкъщи. Проекти, идеи и съвети.
Чудещият се

Високоволтов импулсен траф

#1

Мнение от Чудещият се » 04 фев 2019 19:52

Здравейте, мисля да си навия един високоволтов импулсен траф, за йонизация на въздуха а също и за демонстрация на плазма. Ако навия първичната и вторичната бобина върху някакъв магнитопровот от феромагнитен материал ( има и керамични такива ) и го захраня например с генератор на правоъгълни импулси (срещал съм такива по магазините за електроника, дето му викат кит схема) дали ще стане високоволтов траф? и по колко витки трябва да е първичната и вторичната намотки?

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Високоволтов импулсен траф

#2

Мнение от hyparh » 04 фев 2019 20:38

Чудещия се, ти да не би да си Технократ от мазето? :)
Не виждам голям смисъл човек да се занимава да навива хиляди тънки като косъм навивки и да ги разделя с изолационни слоеве (освен ако не му трябва за нещо строго специфично), при положение, че може да се сдобие с готови такива трафчета - например обикновено ТХО от стар телевизор или CRT монитор, или пък запалителна бобина от автомобил.
При търсене за "flyback driver" в нета излизат множество схеми с различна степен на сложност, има и такива с честотна (в т.ч. и аудио) модулация.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Чудещият се

Re: Високоволтов импулсен траф

#3

Мнение от Чудещият се » 04 фев 2019 20:50

hyparh написа:
04 фев 2019 20:38
Чудещия се, ти да не би да си Технократ от мазето? :)
Не виждам голям смисъл човек да се занимава да навива хиляди тънки като косъм навивки и да ги разделя с изолационни слоеве (освен ако не му трябва за нещо строго специфично), при положение, че може да се сдобие с готови такива трафчета - например обикновено ТХО от стар телевизор или CRT монитор, или пък запалителна бобина от автомобил.
При търсене за "flyback driver" в нета излизат множество схеми с различна степен на сложност, има и такива с честотна (в т.ч. и аудио) модулация.
Здрасти хипарх, аз съм технократа от форума в мазето, там станаха едни кавги с Юлиан и ми е неприятно да пиша в този форум, тук е по нормална обстановка и се надявам на ползотворен диспут без препирни спорове и сарказъм hola2 Между другото ти как разбра че съм технократа Doh . Та по темата, имам автомобилна бобина но нали знаеш дава една малка искра от порядъка на 20 хиляди волта, а аз искам дълга и широка лента от плазма, ей така за по висока йонизация на въздуха пък и за да впечатлявам приятели. С автомобилната бобина не мога да постигна такава високоволтова дъга, та да ме посъветваш как може да се направи бобина създаваща голяма дъга от порядъка на пет сантиметра дълга и половин сантиметър широка, или нещо подобно. Много са ми красиви такива дъги, озонират въздуха, насищат го с отрицателни йони, зрелищни са, и може да се ползват като възпламенители на емулсионно трудногорливо гориво, има един състав който гори само когато е в постоянно съприкосновение със подобна дъга, съдържа до 70% вода, та тя се и разлага на оксиводород и заедно с останалото гориво дава пълно изгаряне и може да се ползва за огрев, но това е отделна тема.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Високоволтов импулсен траф

#4

Мнение от icrow » 04 фев 2019 21:29

Хипарх ти го е казал в предния пост. Най добре в тубата търси. Там и нагледно можеш да видиш как става.Елементарно е. Можеш и говорител да си направиш с вв дъга.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Чудещият се

Re: Високоволтов импулсен траф

#5

Мнение от Чудещият се » 04 фев 2019 22:16

Хипарх с ТХО от телевизор колко голяма става дъгата?

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Високоволтов импулсен траф

#6

Мнение от hyparh » 04 фев 2019 22:18

Чудещият се написа:
04 фев 2019 20:50
Между другото ти как разбра че съм технократа Doh
Шесто чувство :)) Просто познавам начина ти на писане :)

На следното видео е предоставен най-лесният начин за създаване на плазмена дъга чрез ТХО. Необходимите материали са 12V траф за халогенни крушки, 1-2 халогенни крушки (за баласт) и малко жица за свързване. Връзваш крушките последователно и наблюдаваш какъв е резултата, като той ще зависи от това какъв тип е ТХО-то и каква е мощността на крушката (обикновено с една е най-добре). Тези трафчета за халогенки накъсват изходящия ток на импулси (честотата мисля беше между 30 и 40kHz) и по този начин се индуцира ВН в ТХО-то. Не ти препоръчвам да пускаш схемата без крушка, защото има голям шанс да изгори трафа.
Получената по този начин дъгата обикновено е 2-4см, но зависи от ТХО-то.

Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Чудещият се

Re: Високоволтов импулсен траф

#7

Мнение от Чудещият се » 05 фев 2019 09:55

Да елементарно е, само откъде да намеря такъв траф за халогенки? път ТХО ще намеря от стар телевизор.

Чудещият се

Re: Високоволтов импулсен траф

#8

Мнение от Чудещият се » 05 фев 2019 09:59

Такъв траф става ли?
https://vikiwat.com/halogenna-lampa-50w-mr16-sinq.html

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Високоволтов импулсен траф

#9

Мнение от hyparh » 05 фев 2019 16:28

Да. Моят е малко по-силен (150W) като този: https://vikiwat.com/elektronen-transfor ... fs-th.html

Но и посоченият от теб ще върши работа. Действай смело :) Като го направиш и си поиграеш с плазмата, може да разгледаш схемите с 555 таймер и да си направиш схема за аудио модулация. С 555 ел. дъгата е по-различна - с по-малък ампераж е и се получава по-фина и синя на цвят. Ако се заиграеш с тези неща, ще ти покажа как може да си направиш умножител на напрежение с ВН диоди - тогава ще може да експериментираш с лифтери и др. ВН постановки, изискващи HV DC.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Чудещият се

Re: Високоволтов импулсен траф

#10

Мнение от Чудещият се » 05 фев 2019 17:05

hyparh написа:
05 фев 2019 16:28
Да. Моят е малко по-силен (150W) като този: https://vikiwat.com/elektronen-transfor ... fs-th.html

Но и посоченият от теб ще върши работа. Действай смело :) Като го направиш и си поиграеш с плазмата, може да разгледаш схемите с 555 таймер и да си направиш схема за аудио модулация. С 555 ел. дъгата е по-различна - с по-малък ампераж е и се получава по-фина и синя на цвят. Ако се заиграеш с тези неща, ще ти покажа как може да си направиш умножител на напрежение с ВН диоди - тогава ще може да експериментираш с лифтери и др. ВН постановки, изискващи HV DC.
Мерси за отзива, ще направя опита след като се пооборудвам. ТХО нали дава високоволтов променлив ток, не може ли да се изправи с високоволтови диоди и да зарежда лифтер?

Отговори

Върни се в “Домашен майстор/направи си сам”