Притчи и истории

Потребителски аватар
SPYRO
Мнения: 1152
Регистриран: 22 май 2015 10:48
Местоположение: Пловдив/Белащица

Re: Притчи и истории

#11

Мнение от SPYRO » 16 юли 2015 16:48

ЛЕГЕНДА ЗА ГОДЖИ БЕРИ ,ЛИЦИЙ ,МЕРДЖАН
Това се случило в богатите години на китайската династия Тан. Пътуващи от Запад търговци срещнали млада девойка, която ругаела и удряла немощен старец. Търговците скочили да помогнат на стареца, възмутени от младото момиче. Каква била почудата им, когато чули следното: „Не се намесвайте! Това е синът ми” – казала девойката. „И напълно си е заслужил наказанието, защото никога не ме слуша!”. Оказало се, че майката всъщност е на над 300 години, но изглежда така благодарение на чудодейна билка, която пие всеки ден. А малкият й син бил „едва” на 90 години, но изглеждал ужасно, защото отказвал да приема плодовете й. И сега бил оглупял, остарял преждевременно, немощен, полусляп.

Търговците дали и последните си пари на жената, само и само да узнаят от нея името на магическата билка на младостта. Тя се наричала Годжи!

Годжи бери е дългогодишен храст с малки червени плодове и жълти бъбрековидни семенца. Плодовете му са най-ценената част в медицината, въпреки че цялото растение е лечебно. Храстът е с много здрави корени и може да вирее по няколкостотин години, като издържа на всякакви температурни условия. Расте от 2000 до 4000 м. в Тибет, Непал и Китай. Вирее и на други места, но губи от свойствата си и плодчетата са значително по-малки.

Лечебните свойства на билката Годжи бери са познати в Китай от хилядолетия. Древната медицинска книга „Трактат за билките и техните свойства” („Яо син лун”) отделя специално внимание на годжито и пише, че плодовете му „възвръщат запасите на телесните течности, успокояват духа, освежават и проясняват тена на кожата и укрепват очите”. В друга класическа китайска книга „Билки и хранолечение” („Шъ ляо бън цао”) се казва, че годжито „укрепва мускулите и сухожилията, предпазва от настинки и води до дълголетие.” Поетът Лю Юйси от династия Тан (618-907 г.) възхвалява чудните ефекти на билката в поема за Годжи. В нея пише, че дори водата от кладенец в близост до растението може да помогне на хората да постигнат дълголетие.

Един от най-известните лекари и фитотерапевти в историята на Китай, Ли Шъджън, в знаменития си труд „Основи на Фармакопедията” („Бънцао Ганму”) от 1578 г. споменава, че жителите на село Нанчю имали навика да ядат плодове от годжи и почти всички са дълголетници.

Въпреки че официалните китайски регистри документират, че Ли Чинюн е живял цели 256 години, името му по-скоро е свързвано с много легенди и фантастични разкази. Признат лечител, билкар и майстор на бойните изкуства, той надживява девет поколения императори, погребва 23 съпруги и оставя над 180 потомци. По спомени на очевидци, лицето на Ли Чинюн по нищо не се отличавало от онези на по-младите от него с 200 години. Истинското му признание като лечител идва след 100-годишнината му. Тогава получава и първата си императорска грамота. Когато навършва 200 години, става университетски преподавател. Специалността му била предимно очните болести и заболяванията на костната система. „За да живееш дълго – обяснявал Ли Чинюн – трябва да имаш спокойно сърце, да седиш като костенурка, да ходиш весело като гълъб и да спиш като куче!”

Една от тайните на дълголетието си Ли Чинюн отдавал на специална отвара, в която най-важната съставка била, разбира се, Годжи.

Друга легенда гласи, че плодовете Годжи и уникалните им свойства са открити от будистки монаси в Тибет. Няколко монаси се престрашили да опитат плодовете, без да се страхуват, че може да са отровни. Вкусът им допаднал и тъй като храната им и без това била оскъдна, започнали всеки ден да ядат Годжи. След години абсолютно всеки от тези монаси надживял с много останалите, които не приемали червените плодчета.

Също по време на династията Тан, в близост до стената на известен будистки храм бил изкопан кладенец. Непосредствено над него надвесвали клоните си храсти Годжи. С течение на времето презрелите плодове падали във водата. Всички, които идвали да се молят в храма и да пият от кладенеца, не се състарявали като останалите. Казват, че дори 80-годишните нямали бели коси и имали здрави зъби.

Всъщност, годжито допринася не само за дълголетие, но често е свързван и с красотата. В миналото девойките от знатните фамилии са пиели чай от годжи, за да изглеждат по-млади и по-красиви. Мъжете пък са използвали годжи за засилване на половите сили. Не случайно в Китай има поговорка: „Който отива на командировка далеч от къщи, да не взима годжи със себе си.”, тъй като той е силен афродизиак.
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Последна промяна от SPYRO на 16 юли 2015 16:53, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
SPYRO
Мнения: 1152
Регистриран: 22 май 2015 10:48
Местоположение: Пловдив/Белащица

Re: Притчи и истории

#12

Мнение от SPYRO » 16 юли 2015 16:52

Ли Чинюн е китайски лекар и майстор по чигун и пагуа, живял 256 години. Роден е през 1677 г. и умира през 1933 г. на 256 годишна възраст.
Роден е в провинция Съчуан. Той самият твърди, че е роден през 1736 г., но дори да е така, то пак си остава един от най-големите дълголетници в света с неговите 197 години. Но през 1930 г. професор Ху Чунсиен от Съчуанския университет открива сред архивите на цинската династия актът за раждане на Ли Чинюн от 1677 г.

Още от малък се научил да чете и пише. Когато станал на 10 години тръгнал из Китай, Тибет, Сиам и Манджурия да събира билки. През първите 100 години от живота си събирал билки, а следващите 100 години продавал билки, събирани от други хора.

Когато навършил 100 години (през 1777 г.) императорът от династия Цин го награждава за заслугите му в китайската медицина. Когато навършил 200 години станал университетски преподавател. По това време го посещават множество западни учени.
"За да живееш дълго", - обяснява Ли Чинюн - "трябва да имаш спокойно сърце, да седиш като костенурка, да ходиш весело като гълъб и да спиш като куче!"
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Притчи и истории

#13

Мнение от hyparh » 08 юни 2016 06:19

Една кратка история, на която попаднах случайно сега и която ме разсмя :):

"На мен чак такива странности не са ми се случвали и слава богу, но това за което се сещам беше миналата година. Прибираме се от Гърция. Дъщеря ми, тогава на 5 години и половина заспа в колата. Будиме я на границата за да могат да ни проверят полицаите, а тя само отваря сънена очи. Ние с бащаи обаче умряли от глад решаваме да спрем на безмитната за да хапнем по нещичко. Детето полузаспало слиза с нас от колата и тръгваме да търсим нещо за ядене. А тя след няколко метра въздиша тежко и казва "От всичките ми животи които съм живяла само в този ми се налага да ям". А аз шашната я питам какво означава това и защо го е казала, вече напълно разсънена ми отговаря че няма представа защо и изобщо не помни какво ми е казала."

Направо ги е ударила от земята :)) Явно в това полу-будно състояние същността, обитаваща тялото на детето, временно се е осъзнала изцяло и е възроптала за яденето :)) Интересно защо в предните животи не се е налагало да яде, може да е обитавала камък или нещо такова, което хората считат за неживо. А може и да се е спуснала от по-висши състояния на съществуване в низшето материално по някакви причини. Не съм наясно как стои еволюционната стълбица с превъплъщенията/преражданията.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Притчи и истории

#14

Мнение от icrow » 08 юни 2016 08:02

Звучи ми като започване на серия от досиетатаХ :))
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Притчи и истории

#15

Мнение от Philip » 08 юни 2016 11:11

Ами - че вас не ви ли е яд за всички ограничения, които налага тялото??? Doh Down
Нямате ли спомени за безпрекословната свобода, която ви е отнета?
Не сте ли летели насън и да сте го намирали за нещо в реда на нещата?
Не сте ли виждали неимоверно мощната бялосинкава светлина, която не ви заслепява?
Не сте ли чувствали отпускането и невероятно всеобемащото спокойствие, когато същата тази светлина става част от вас и вие от нея?
?
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
SPYRO
Мнения: 1152
Регистриран: 22 май 2015 10:48
Местоположение: Пловдив/Белащица

Re: Притчи и истории

#16

Мнение от SPYRO » 08 юни 2016 13:05

Аз изобщо не се учудвам на подобни разкази ,лично сьм попадал в сьстояние когато сьм изпитвал странни неща (особенно след дьлго недоспиване )както и няколко пьти ми се случва да предупреждавам за нещо и едвам приключил с думите то се случва ,най изумителното е че става вьпрос за може би най малко вероятния случай за който мрьнкам и в следващия миг е налице като факт
Преди няколко години пьтуваме за Гоце Делчев и някьде около Благоевград ме обзема силно безпокойство ,както бяхме в колона спирам рязко в едно разширение на банкета и в следващия миг един камион остьргва една кола и се забива в друга ,ние щяхме да се падаме горе долу точно на мястото , до ден днешен като се сетя ме полазват трьпки ,а сега ме убеждавайте има ли ангели хранители или кой както предпочита да си ги нарича ,просто няма земна сила която да ме накара да не вярвам вьв знаците които ни се дават .

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Притчи и истории

#17

Мнение от icrow » 08 юни 2016 13:46

Спор няма за знаците. Просто звучи страшничко детето ти да изтърси такова нещо
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Притчи и истории

#18

Мнение от hyparh » 08 юни 2016 15:15

Фил, на въпросите ти - абсолютно! :) На сън скоро не съм летял, но винаги става супер леко и естествено и по един и същи метод. Това за светлината съм го усещал при гледане на Слънцето. Чувства се точно това спокойствие, благоговение и се появява усещане за силна изначална връзка с Всемира. Малко е трудно да се опише с думи, но и тези чувства се усещат като напълно естествени, макар и донякъде необясними имайки предвид амнезията, която временно имаме.
Прераждания могат да се избегнат по определени методи и същността ти да продължи да се развива само нагоре във висшите царства. Може да стане лесно, стига да имаш връзки с Висшестоящите същества :)) Това според Ледбитър :) А, ако някой силно иска да продължи работата си на Земята по някакви причини, имало методи, чрез които душата от вече възрастното и изнемощяло тяло се освободи и се съпроводи (от напътстващ маг) до ново младо. По този начин се избягва проблема с раждането и израстването (или "рестартирането"), демек същността може да продължи от там, от където е приключила преди малко. Но това са окултни практики за твърде напреднали и практикуващите трябва да внимават с кармата и по-точно със заобикалянето на някои от нейните закони.

В този ред на мисли, се замислих какво представлява технологичният напредък? - Просто методи за придобиване на максимална свобода в материалното :) Там горе не са необходими никакви технологии.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Притчи и истории

#19

Мнение от icrow » 08 юни 2016 15:48

Аз винги съм изхвърчал от кола или нещо такова в неприятния смисъл и съм се приземявал в дърветата ако не се събудя преди това. :))
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
SPYRO
Мнения: 1152
Регистриран: 22 май 2015 10:48
Местоположение: Пловдив/Белащица

Re: Притчи и истории

#20

Мнение от SPYRO » 28 юни 2016 17:30

Легендата на племето Оджибуе

Една баба от племето гледала търпеливо всеки ден как един паяк плете мрежата си над мястото й за спане, докато един ден внучето на бабата не забелязало паяка и се опитало да го убие.
„Не го наранявай!” - казала старата жена на момчето.
„Но, бабо, не бива да защитаваш паяка!”
Когато внучето си тръгнало, паякът благодарил на жената и предложил дар в замяна: „Ще оплета мрежа, която ще седи между теб и луната, така че когато сънуваш, аз ще улавям лошите мисли и ще те пазя от тях.”

Някой занимавал ли се е с капани за сьнища , една блогьрка се оплаква че след 10 опита да заснеме такова нещо се отказала щото и излизало толкова размазано че не ставало ясно какво е ?? използвала сакрална геометрия при направата му а тази снимка е от страницата и
-и друго се сетих нали Бароньт твьрдеше че голяма част от самнамбулите и лошите сьнища се причиняват от луната ,сега пак прочетете какво е казал паяка дето сьм го оцветил
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.

Отговори

Върни се в “Смях и гъдел”