Моля измерете - Ескперименти

Ако сте направили нещо, тук е мястото, където да получите мнения за него
Отговори
Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Моля измерете - Ескперименти

#11

Мнение от icrow » 22 дек 2014 15:00

Аз съм същия случай. С дясното съм по зле, но си го обяснявам с това че винаги седя от дясно на мониторите и някак си не са успоредно към мен а единия край на монитора е по близо до дясното око. Една вечер се усетх, като бях много време на монитора и като го изправх напрежението в дясното око отслабна. Иначе цялото ми късогледство дойде от първия ми монитор Провю с кинескоп. Най бързия начин да сложиш очила. :)) Иначе от както съм на LCD монитори почти няма влошаване. :)
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Моля измерете - Ескперименти

#12

Мнение от hyparh » 22 дек 2014 15:47

Да, с LCD-тата го няма това натоварване. Добре, че мина ерата на ония HV облъчватели (CRT), че както вече не можем без интернет, досега да сме турили дебелите лупи :)) Но дори и така пак окото свиква да гледа наблизо и става "мързеливо" спрямо далечни обекти. При прекаляване с четенето на книги е същото. И окото иска гимнастика, а ни мързи да му я даваме 1ke
Спиридон, когато гледам с дясното око през телескоп, после си го чувствам по-пълноценно, сякаш зрението ми се "разгръща". Предполагам е така, защото го карам да работи по-усилено и по този начин го оптимизирам. Но пък ефектът е временен.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Моля измерете - Ескперименти

#13

Мнение от Спиридон » 22 дек 2014 15:59

Или пък го зареждаш с енергия, фокусирана от лещите, както си го писал в преден пост?
Мисълта ми беше, че затварянето на едното око може и да стартира някакви компенсационни механизми в мозъка. Не знам със сигурност, само предполагам.

А за катодно-лъчевите тръби - преди време разказвах за устройтво на рентгена и един от курсистите реагира, че устройството на CRT (по това време над 90% от телевизорите бяха с CRT) принципно е същото. Оказа се, че е работил в телевизионен сервиз.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Моля измерете - Ескперименти

#14

Мнение от hyparh » 22 дек 2014 17:03

CRT-тата в основата си представляват ускорители на частици (електрони). ТХО-то подава волтаж от порядъка на 15-20kV за необходимото ускорение. За рентгенови лъчи трябват волтажи около и над 100kV, но пък 20kV са достатъчни за един "хубав" ултравиолет :)
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Моля измерете - Ескперименти

#15

Мнение от Спиридон » 22 дек 2014 17:08

Има рентгени и на 20 kV. Аз лично съм пускал на такъв волтаж при тънки изделия от магнезиева сплав.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Моля измерете - Ескперименти

#16

Мнение от hyparh » 22 дек 2014 17:12

Яйкс... значи си е било доста кофти положението със CRT-тата :)) Е, доколкото дебелия екран и покритията в него са успявали да пропуснат нещо.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Моля измерете - Ескперименти

#17

Мнение от Спиридон » 22 дек 2014 17:23

Предполагам (надявам се :) ) мощността при ТВ е много по-ниска и общото ел-магнитно лъчение е било по-вредно от конкретно рентгеновата част от спектъра, ама все пак е показателно. Помня, че се продаваха допълнителни екрани за монитори от оловни стъкла.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
ivchak
Мнения: 498
Регистриран: 25 ное 2014 20:53
Местоположение: ВАРНА

Re: Моля измерете - Ескперименти

#18

Мнение от ivchak » 22 дек 2014 17:24

Някъде в темата за възела на Мировинг във Гаража бях пуснал информация(проверена и сигурна),че ако в горната част на монитора(над кинескопа) се залепи с тиксо едно възелче на Мировинг около 5-6см дълго вредното излъчване се изчиства по посока на гледащият. Имаше и още мнения, че по добре е възелчетата да са 2 (в двата горни края на монитора) за да обхващат по на широко.Друг колега беше писал, че един компакт диск(без значение записван или не) ако се сложи върху монитора така, че половината да стърчи над кинескопа(не бе писал с коя страна да е надолу-дали с тази където се записва или другата)също изчиства вредното излъчване. :)
За компакт диска се надявам Айкроу да направи някоя проба за уточнение Beer

Потребителски аватар
ivchak
Мнения: 498
Регистриран: 25 ное 2014 20:53
Местоположение: ВАРНА

Re: Моля измерете - Ескперименти

#19

Мнение от ivchak » 22 дек 2014 20:17

Ето още едно спирално у-во в два варианта за тест.У-вото работи без да е модулирано с нещо .Автора не е дал подробности за действието но казва ,че има добро и полезно излъчване . :)) Дали е така Dance Dance Dance
D_v20-siwerly.jpg
D_v21-siwerly.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Моля измерете - Ескперименти

#20

Мнение от icrow » 22 дек 2014 22:40

Какъв тест да направя? Имам един телевизор с кинескоп, ама не го ползвам.
Това устройство много слабо лъчи под 1. Десния край минус левия плюс.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Отговори

Върни се в “Моля измерете!”