Търся кабел с правоъгълно сечение

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Търся кабел с правоъгълно сечение

#1

Мнение от hyparh » 05 сеп 2017 16:03

Днес се обаждах до няколко фирми специално за такъв едножилен плосък кабел и ми казаха, че такива обикновено се изработват по поръчка на клиента, понеже са специфични.
На мен ми трябват поне 135 метра (по възможност 200) с хартиена изолация (не със стъкловлакно) с препоръчителни дименсии 1х6мм, но в крайна сметка може и друг размер.

Вероятно ще излезе скъпичко и не съм сигурен дали ще успея да си позволя такава поръчка този месец или ще е другия.
Моля, който има наличен такъв кабел или знае от къде може да се вземе готов без поръчка, да пише 1ty
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Търся кабел с правоъгълно сечение

#2

Мнение от hyparh » 05 сеп 2017 16:28

Пропуснах да отбележа фирмите, които разпитвах:

http://www.emka-bg.com
http://www.bistra99.com
http://www.elma-bg.com
http://www.sibel.bg
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Търся кабел с правоъгълно сечение

#3

Мнение от Спиридон » 05 сеп 2017 17:39

Тук не изглеждат много оптимистично нещата:
https://www.wires.co.uk/acatalog/tape_bc.html

Ако искаш, потърси контакти на София Мед АД (но не поликлиниката) - http://www.sofiamed.bg
Те произвеждат най-различни ленти, профили и т.н. от мед и може и да имат нещо подобно, но не знам дали продават на дребно. Може поне да ти кажат дали някой продава тяхна продукция.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Търся кабел с правоъгълно сечение

#4

Мнение от hyparh » 05 сеп 2017 18:28

На мен ми хрумна, че може да се изрежат ленти от медна ламарина с дебелина 1мм и да се навие с тях, но трябва ламарината да е с дължина 60м... Нооо, сега като се замислям за намотките на Кук съвсем не е нужно да има голям брой навивки, така че лентата може да е доста широка :) Примерно може да навия 20-30 навивки на всяка от тръбите и така дължината на лентата намалява главоломно Dance1

Вече за генератора на Кейтър със сигурност ще трябва по-голяма дължина за централната бобина, но това е проект който изисква доста специфични компоненти и така или иначе няма да се прави скоро.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Търся кабел с правоъгълно сечение

#5

Мнение от icrow » 05 сеп 2017 19:00

Предполага че с два валяка един до друг ако пуснеш кръгла жица ще излезе поне от едната страна плосък, а ако си поиграеш да го пуснеш инот другата страна. Кофтито е че ще се прореже изолацията. Ама с лак за трафове можеш да го изолираш.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

mascara
Мнения: 142
Регистриран: 25 авг 2016 19:00
Местоположение: София

Re: Търся кабел с правоъгълно сечение

#6

Мнение от mascara » 05 сеп 2017 20:49

Попитай там, където произвеждат бобини или електрически машини,
примерно:
http://infocall.bg/eltraf-13738.html
ако имат желание ще ти помогнат!
:)

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Търся кабел с правоъгълно сечение

#7

Мнение от hyparh » 05 сеп 2017 21:10

Нямам представа какви валяци са необходими и дали ще си заслужава да се купуват confus

Mascara, всички представители на фирми, с които разговарях, имат желание да помогнат - на съответната цена за специална поръчка :)) Ще пробвам и от посочения от теб сайт 1aha
Утре ще взема да пусна едно запитване по имейл до emka-bg информативно да видим каква цена ще ми кажат за производство на 200м кабел :) Казаха, че принципно работят в килограми, но може да го сметнат и за метри. Трябвало да видят дали си заслужава да пускат машини и т.н., явно началника им ще прецени според поръчката.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Търся кабел с правоъгълно сечение

#8

Мнение от hyparh » 14 сеп 2017 20:28

Даам, от солено по-солено излиза поръчката на такъв кабел, понеже минималното количество за пускане на машините е 50кг. За правоъгълен проводник с дименсии 1х6мм с 0,5мм хартиена изолация, цената за килограм е 19,72лв, което прави 986лв крайна цена :))
Ами просто няма да го правя с идеалната топология проводник :) Когато започвам някой от генераторите тип "Слънчева система" (с централна намотка и няколко сателитни по Hubbard/Cater), ще си взема да речем 6кв едножилен кабел от железарията колкото ми трябва и готово. Важното е кабелът да е способен да пропуска голям ток и навивките да бъдат не повече от 35 за намотка, за да се уцели максимално близо броя ампер навивки, при което се получава максимално намагнетизиране на сърцевините.
Така или иначе оригиналните генератори са с кабели с кръгло сечение.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Търся кабел с правоъгълно сечение

#9

Мнение от icrow » 14 сеп 2017 20:38

Според мен с два валяка ще стане. Едва ли ще ти е сложно с две тръби да си направиш такава преса. Не може ли да се направи малък макет да се види дали работи?

Това за броя навивки има ли формула или някакво правило с което да се изчислява :?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Търся кабел с правоъгълно сечение

#10

Мнение от hyparh » 14 сеп 2017 21:41

Може да се направи и малка версия. Освен 35-сантиметровия генератор, който Хъбард е използвал за захранване на лодка с електродвигател 35 коня, е имал и малък модел с височина 15см за гаражни демонстрации и експерименти.
Лодката е трябвало да прави паузи по време на няколкочасовата демонстрация, защото дебелите кабели се загрявали силно от прекомерния ток (данните са за над 250 ампера).

Относно ампер навивките, вероятно има начини за пресмятането им, в уикито има някаква информация.

Един цитат от J. Cater:
"Например ток от един ампер, пропуснат през намотка от 100 навивки, ще даде същият ефект като два ампера, пропуснати през намотка със същата дължина, но от състояща се от 50 навивки. Има сектор на кривата, където леко повишаване на ампер намотките, ще доведе до огромно нарастване намагнетизирането на желязната сърцевина."

В книгата има и една графика, която показва нагледно въпросната крива, но в момента съм от тела и няма как да я прикача.

ПП. Това число 35 май ще дойде някакво възлово :) 35см, 35 конски сили, 35 навивки, 35 отражения от огледала...
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Отговори

Върни се в “Търся”