Плазма говорител.

Отговори
Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Плазма говорител.

#21

Мнение от icrow » 22 апр 2017 18:16

На бобината изрежи всички краища отдолу освен масата. Когато раздалечиш много се чува фафтене и светят малки лилави точки по жичките. Така пак се усеща йонния вятър. Аз така съм си направил йонизатора, за да не ми шуми. А когато не се затваря волтовата дъга търси от къде да избие. Също така хвани и замаси феритната сърцевина!
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

sheki
Мнения: 430
Регистриран: 18 ное 2014 23:08

Re: Плазма говорител.

#22

Мнение от sheki » 23 апр 2017 16:09

Опроводяването е много важно, включително на минус проводника и точките в които се събира, всеки дълъг проводник си е един вид антена особено при високоволтови разряди, за да не ти искрят качетата на тхо-то залей ги със горещ силикон, несъмнено до самия 555 трябва да имаш филтриращи кондензатори по 100нф и някой друг електролит 1000мф.. за да не се окаже че консумацията и импулсите на силовия транзистор да са толкова стръмни че с добавка с Високоволтовите смущения достигат амплитуди превишаващи максимално допустимите напрежения на схемата.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Плазма говорител.

#23

Мнение от icrow » 23 апр 2017 17:18

Заливах с топъл силикон крачетата обаче не се трогна много много :? За кондерите на осцилатора имаш предвид на захранването нали :?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Плазма говорител.

#24

Мнение от hyparh » 23 апр 2017 17:45

Мерси за съветите, сега ще действам внимателно, че ми останаха само два таймера :) За да съм 100% сигурен, че другите са заминали, си сглобих схема за изпробване на 555 върху тестовата платка - при захранване диода започва да примигва на равни интервали. За всеки случай изпробвах съмнителните и действително нито един не работеше правилно. Или свети постоянно и таймера прегрява и замирисва на изгоряло :)) или не свети изобщо. Докато при здравите два си мига нормално.
Ама нещо нямам много време напоследък, та ще видя кога ще се позанимая пак.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

sheki
Мнения: 430
Регистриран: 18 ное 2014 23:08

Re: Плазма говорител.

#25

Мнение от sheki » 26 апр 2017 00:13

icrow написа:Заливах с топъл силикон крачетата обаче не се трогна много много :? За кондерите на осцилатора имаш предвид на захранването нали :?
Да, за тях..

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Плазма говорител.

#26

Мнение от hyparh » 26 апр 2017 09:11

Стабилизирах схемичката и то точно за последната ми 555-ца... Hush
Запоих всичко максимално близо до таймера на платка и поне засега няма проблеми. Малкото ТХО се опитва да искри дори като е потопено в масло :)) След няколко секунди започва да се вдига дим от там. Пробвах и с голямото, което не искри, но пък прави по-малка дъга.
Довечера може да вържа аудио да видим ще просвири ли :) Сега се чудя за жичките (или по-точно снопчетата) на аудио кабелчето - има червена, оранжева, зелена, синя и една по-дебела централна, която сигурно е маса. Доколкото разбрах червената е за десния канал, а синята за левия. Дали мога да обединя левия и десния в едно (за повече пауър) или ще трябва да избера само един от двата (+маса) :?
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Плазма говорител.

#27

Мнение от icrow » 26 апр 2017 10:29

Моите също ги правя запоени близко еленементите :?
Може да направиш две схеми и да си пуснеш стерео :)) А ти с честоттата може да намалиш изходното напрежение. На какво входящо напрежение я пускаш :?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Плазма говорител.

#28

Мнение от hyparh » 26 апр 2017 11:10

icrow написа:Моите също ги правя запоени близко еленементите :?
Именно тук се е криел ключа от палатката :)) Първоначално бях натъкмил всичко на един картон със стърчащи във всички посоки жици и елементи, и, както Шеки спомена, се получава много паразитен шум, който прецаква нещата 1ty Сега всичко е на нормална платка и единствените стърчащи жички са тези, свързващи пиновете 2-6 и 4-8, друго всичко е на къси писти, изградени от припой.
Засега съм сложил само един пот (към по-голямото съпротивление), може да добавя и към малкото. Когато пота е на 0, честотата е най-висока и е извън чуваемия диапазон. Колкото повече се увеличава R, толкова повече пада и честотата и идва един момент, в който първичната започва да прегрява. Явно си му е най-добре на ВЧ.

Пускам я от 12V/7Ah акумулаторче.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Плазма говорител.

#29

Мнение от icrow » 26 апр 2017 14:36

Да трябва да е около и над 15кхц. Така ще ти грее и фета с ниска честота.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

sheki
Мнения: 430
Регистриран: 18 ное 2014 23:08

Re: Плазма говорител.

#30

Мнение от sheki » 26 апр 2017 21:47

Обединяването на каналите не знам дали е добра идея, ако сигналите са с различна фаза и амплитуда има вероятност да се заглушават един с друг, друго което ми притеснява е подаването на ниско честотния сигнал тъй като той ще е галванично свързан с генератора, трябва да се внимава за да не се прецака изходното аудио стъпало.

Отговори

Върни се в “Устройства на icrow”