Плазма говорител.

Отговори
sheki
Мнения: 430
Регистриран: 18 ное 2014 23:08

Re: Плазма говорител.

#51

Мнение от sheki » 20 май 2017 23:09

Един транзистор не знам до каква степен ще реши проблема , просто моса трябва да е с малък капацитет на гейта за да работи по - добре и да се зарежда и разрежда капацитета на гейта с възможно по - голям ток, тоест да е по бърз процеса на отпушване и запушване по този начин. Транзистора грее когато е е нито отпушен нито запушен.
линкче

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Плазма говорител.

#52

Мнение от hyparh » 30 юли 2020 19:46

Наскоро пробвах модулация с честотния DDS генератор на ТХО при схема с 555. Дъгата изкарва хубав силен звук, но след около минута забелязах, че радиаторът на мосфета е станал на печка ?? Късмет е, че не съм го изгорил. А при нормално разпъване на дъга (без подаване на честоти) може да работи дълго време и загрява само леко. Интересно защо така се получава и дали може да се "пипне" нещо по схемата за оптимизация :? Сякаш вкарването на сигнал товари много мосфета по някаква причина. Самият сигнал от генератора е към 5V.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Плазма говорител.

#53

Мнение от icrow » 30 юли 2020 23:05

На колко Кхц носеща си го пуснал?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Плазма говорител.

#54

Мнение от hyparh » 30 юли 2020 23:31

На границата на чуваемия диапазон се пада... някъде към 17-18kHz идва за мен. Може да го наглася и на по-висока.
Иначе при опита с подаването започнах от 10-тина херца и постепенно увеличавах честотата със стъпка от 10Hz. Ясно и силно се чуваше постепенно увеличаващия се тон на стъпки, на звучене го докарваше като 8-битовите ТВ игри от едно време :) Имам чувството, че именно тези ниски честоти от порядъка на десетки или стотици херци предизвикаха силното греене, но не мога да си обясня защо. Вероятно мосфета не ги "възприема" добре :? Чудя се ако сменя кондерчето (на входа за аудио сигнала) с някое с повече капацитет дали ще се измени нещо.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Плазма говорител.

#55

Мнение от icrow » 31 юли 2020 09:54

Ами тхо работи на 15 625 херца, и почва да грее фета в други особено по ниска. Аз не помня да е греел много докато " пееше". Ама беше и на радиатор от процесор на АМД :))
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Плазма говорител.

#56

Мнение от hyparh » 31 юли 2020 14:46

И аз имам 2-3 радиатора от CPU, макар че този който съм сложил също си го бива.

IMG_20200731_143155.jpg
IMG_20200731_143218.jpg

Може да зависи също от силата на подавания сигнал. От DDS генератора идва на 5V и се получава мощен звук като за дъга, докато при подаване от обикновен радиокасетофон със CD плеър, звукът на музиката е по-слаб, предполагам там мощността е по-малка.
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Плазма говорител.

#57

Мнение от icrow » 31 юли 2020 23:52

Ми то е модулация,но все пак синусоидата е по голяма вероятно. А ти правоъгълен импулс ли подаваш с ддс? Щото ако е това е ясно :))
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Плазма говорител.

#58

Мнение от hyparh » 01 авг 2020 00:13

А, тук ме хвана... Мисля, че при стартиране на генератора по дефолт е правоъгълник, но не съм сигурен. Въобще не обърнах внимание на това.
Т.е. трябва да подам синусоида?
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Плазма говорител.

#59

Мнение от icrow » 01 авг 2020 19:52

Еми ако ти е за звук да. Почти сигурно ако няма опции за форма на сигнала е правоъгълен. Ти нямаше ли осцилоскоп? Иначе правоъгалника кара през целия период да е на макс напрежение. Ако има опция за коефициент на запълване може да намалиш на 20 30 %. Или голямо охлаждане. Нз каква е крайната цел.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Плазма говорител.

#60

Мнение от hyparh » 01 авг 2020 20:38

Може да се нагласи на правоъгълник, синусоида или триъгълник. Спомням си, че като го купих по дефолт беше сложен на синусоида, а по-късно от настройките го нагласих на правоъгълник и мисля сега при всяко стартиране е така. Ще проверя, само да остане малко време. Коефициент на запълване не съм срещал като опция.
Значи ще пробвам на синус :)
Целта е да може да държи модулиране за повечко време без да прегрява мосфета - примерно едни 10-15мин, да има време за опити.

Имам един стар руски осцило, както и един червен малък електронен от ибей. Май ни бяха еднакви или много сходни.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Отговори

Върни се в “Устройства на icrow”