Автомобили - Общи

skeleta
Мнения: 94
Регистриран: 18 ное 2014 13:40

Re: Автомобили - Общи

#11

Мнение от skeleta » 16 юли 2015 10:42

Интересни сметки!
Само ще те поправя че в формулата за смятане на мощността на двигателя за определена скорост на движение, скоростта е на трета степен. Не знам тоя пробег при каква скорост е даден. Ако е при 90км/ч, а ти караш с 80км/ч като нищо може да минеш 2 пъти повече разстояние. Да не говорим че ако пък я намалиш до 20км/ч изминатото разстояние може да е повече от 10 пъти. За градско електродвигателя има едно голямо предимство, не работи на място. Така че е доста по икономичен в града.
Ако те интересува формулата като се върна от морето след седмица ще я дам, заедно с обясненията. Мисля че за движение с скорост 50км/ч ти трябваха по малко от 4КВ(по спомен, много много отдавна съм го смятал).

skeleta
Мнения: 94
Регистриран: 18 ное 2014 13:40

Re: Автомобили - Общи

#12

Мнение от skeleta » 16 юли 2015 11:52

Не мога да си редактирам поста Dash

Значи при при скорост на движение 20км/ч мощността която трябва ще е десетина пъти по малко отколкото при 90км/ч. Но пробега реално ще е само около 2 пъти по голям. Моя грешка. Същото е и за разликата от 90 до 80км/ч. Мощност примерно(не я помня) 1,5 пъти по малко, но пробега ще е с малко по-голям. Одеве в бързината не отчетох времето което се удължава.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Автомобили - Общи

#13

Мнение от Спиридон » 16 юли 2015 12:16

скелет,
прав си (донякъде :) ), ама аз съм взел възможно най-оптимистичния вариант, пренебрегвайки всички утежняващи фактори и то за много пипнат автомобил, който е конструиран като електрически (с всичките му сериозни в конкретния случай оптимизации по двигател, батерия, челно съпротивление, консумация, рекуперация), а не е конвертиран такъв. Едва ли от Тесла са се излъгали да дадат максимален пробег при най-кофти условия или дори усреднения максимален пробег. По-скоро дават силно оптимизиран пробег, като повечето автомобилопроизводители, иначе ще изглеждат нереално по-зле при сравнение с тях. А основната маса клиенти си правят такива сметки.

80km/h ги избрах, защото горе-долу толкова можеш да поддържаш, ако спазваш ограниченията от 90 km/h и имайки предвид, че километража реално показва винаги поне малко отгоре. Ако това не е оптималната скорост, значи ще свърши батерията още по-рано.
Освен това, съм писал от гледна точка на моя интерес (в отговор на icrow да ползвам генератора на Гого). На мен няма да ми върши работа кола, с която трябва да карам с 50 на извънградско, за да ми насмогва зарядното. В пъти по-малко би ми насмогвало, ако тръгна по магистрала със 120 km/h (ще го преживея да не е 140). В САЩ на не малко от магистралите ограниченията са 60-65 mph, т.е. 96-104 km/h и там естествено Теслата би имала по-голям пробег в сравнение с Европа, така че дори и за магистрала да са им данните, пак съм подходил оптимистично.

На градско, ако кесиш много на едно място - да, батерията ще ти стигне за по-дълго, но средната скорост ще падне драстично, а и там всяко потегляне ти сваля пробега с доста. Освен това тези 20 km/h не са равномерни, а имаш чести ускорявания от 0 до 50, което също съкращава пробега (респ. и времето) сравнено с поддържане на равномерни 20. Същото важи и за спиранията, ако нямаш система за рекуперация, която едва ли ще е изгодна като цена за конвертиран автомобил.

Няма как да се даде по принцип формула за това каква мощност е необходима, за да поддържа автомобил определена скорост, защото това освен от скоростта зависи и от загубите в съвсем конкретния случай - к.п.д. на ел.двигател и драйвер, к.п.д на евентуални скоростна кутия, съединител и диференциал, коеф. на челно съпротивление, наклон на пътя, посока и скорост на вятъра, атмосферно налягане, температура и влажност на въздуха, суха или мокра настилка и какъв тип е, размер, тип и състояние (вкл. колко напомпени) са гумите, състояние на лагерите на колелата, дори и дали и колко са отворени прозорците. И това не са пренебрежимо малки фактори, а сигурно и съм изпуснал нещо.

Иначе по спомени челното съпротивление зависи от скоростта на трета степен само от една определена скорост нагоре, под нея е от втората степен на скоростта, а при още по-ниски скорости е линейна зависимостта. Така поне твърдяха в едни училищни учебници по физика на база проведени опити. Аз нямам аеродинамичен тунел, за да го проверя и затова разчитам, че наистина са измервали, защото обикновено така се прави - първо мерят, после търсят теория, която да обяснява измереното. :)

А темата ми е много интересна, така че всяко инфо и мнение е добре дошло.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

skeleta
Мнения: 94
Регистриран: 18 ное 2014 13:40

Re: Автомобили - Общи

#14

Мнение от skeleta » 16 юли 2015 21:04

За да не бъда голословен ето снимки на книгата, страницата и формулата за която говоря. не ми се занимава в момента да търся коефицентите и мерните им единици, защото си спомням че имаше приравняване на мерните единици. Като се върна от морето ако някой изяви желание ще ги търся из книгата. Формулата е за асфалтов път, без вятър и наклон на пътя. На директна предавка. Всичко друго се смята отделно.
WP_20150716_20_51_24_Pro.jpg
WP_20150716_20_51_11_Pro.jpg
WP_20150716_20_50_48_Pro.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Автомобили - Общи

#15

Мнение от Спиридон » 17 юли 2015 06:02

скелет,
виж пак формулата, която си дал - скоростта я има и на първа и на трета степен. При ниски скорости водещото е триенето при търкаляне т.е. скоростта на 1-ва степен, а при по-високи скорости определящият фактор ще е въздушното съпротивление - т.е. скоростта на 3-та степен. Между тях ще е някакъв междинен вариант т.е. нещо като зависимост от скоростта на втора степен.

Всичко това обаче е много по-маловажното. Въпросът беше каква мощност е необходима за поддържането на прилична скорост (средно 80 km/h на извънградско като абсолютен минимум) и дали генераторът ще успее да компенсира потреблението.
Нямам представа кой какво е включил в тези коефициенти, защото не всички са описани на страницата, която си снимал. Аз съм посочил в предния си пост факторите, за които съм се сетил. Някои от тях няма начин да не са отчетени, други едва ли. Ако си навит и ти се занимава, давай да смятаме по нея, когато може, ама кажи кой коефициент какво е и да видим на каква база ще се избира стойността му.
След това трябва да се направи и сметката, че това е мощността, която трябва да осигури двигателя, а за да я осигури, той потребява (заедно с драйвера му) по-голяма мощност от батерията. След това трябва да се включат и всички утежняващи фактори (има и други, освен посочените вече :) ), защото поне на мен (предполагам и на други също) не ми изглежда разумно да се хвърли една сериозна сума за конверсия и после автомобила да може да се ползва пълноценно само през лятото (ако не е прекалено горещ деня) на сух и равен път, когато няма насрещен или страничен вятър, без трафик и само по светло.

Аз повече се надявах, че като човек, участвал в разработката и имащ опит от използването му, ще напишеш, че за бединито не е проблем да зареди такава батерия за толкова време и даже има сериозен резерв.
Както и как стои въпросът с вибро- и удароустойчивостта. Щом иска толкова прецизно балансиране и подбор на специални лагери от лека серия, за да заработи въобще (писал го е Гого), едва ли му е все тая дали го тръскат по време на работа. А иначе със сигурност има много хора, за които ще е съвсем достатъчно за извънградско, ако например на всеки 1.5-2 часа автономно захранване от предварително заредени батерии, се налага 15-20 минути престой, за да може да се включи бединито и да осигури още толкова.

И цялото това упражнение би имало смисъл, ако някой все пак покаже някакви конкретни данни от една батерия с даден капацитет (измерен с пряко захранване на източник от нея от напълно заредена до разреждане до определена граница), ползвана за зарядна, каква енергия може да се извади през зарежданите от нея батерии към краен консуматор (измерено по същата методика), както и за колко време става зареждането. Иначе не могат да се правят никакви разчети.

То всъщност, както е писал по-горе и icrow, е по-добре въобще да не се минава през батерии като "посредник", защото оскъпяват много конверсията, а да има директно захранване, ама засега това има направено и затова него гледаме дали е приложимо.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Автомобили - Общи

#16

Мнение от icrow » 03 яну 2016 17:23

http://auto.dir.bg/news.php?id=21335045

Руско качество Dash :))
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Автомобили - Общи

#17

Мнение от Philip » 03 яну 2016 18:39

Че те още ли ги произвеждат същите???
Те доколкото си спомням от детсвото бяха с три скорости напред и една назад само :?
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Автомобили - Общи

#18

Мнение от Спиридон » 03 яну 2016 19:00

Преди 10-12 години един руснак ми обясняваше, че първата работа, като си купиш чисто нова Лада, е да я вкараш в сервиз, където я разглобяват из основи и после пак я сглобяват, като оправят всичко недонаправено в завода. Так можела да изкара без сериозни ремонти 3-4 години.
olele
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Отговори

Върни се в “Автомобили”