У-ва на hyparh Tesla coil

Отговори
Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

У-ва на hyparh Tesla coil

#1

Мнение от Philip » 12 апр 2015 07:56

Хипарх,

Пробвал ли си някога да сложиш излъчвателя на тесла бобината в дестилирана вода?
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: У-ва на hyparh Tesla coil

#2

Мнение от hyparh » 12 апр 2015 15:27

Минавало ми е през ум да се потопи цялата бобина в тр-рно масло (или обикновено олио) за подтискане на всякакви разряди и да се провери дали няма да възникнат кинетични ефекти. Какво може да се очаква с дестилираната вода?
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: У-ва на hyparh Tesla coil

#3

Мнение от Philip » 12 апр 2015 15:50

Не знам :))

Просто ми мина през главата този въпрос -какво би станало и правил ли го е някой някъде някога :))
...И защото ти си обичайния заподозрян за Тесла устройствата - питах теб :) Hola
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: У-ва на hyparh Tesla coil

#4

Мнение от hyparh » 12 апр 2015 18:27

Може би от повърхността на водата ще почнат да излизат искри :)) Може да опитам някой път.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: У-ва на hyparh Tesla coil

#5

Мнение от hyparh » 22 юни 2015 20:58

Днес успях да си изработя диск за високооборотното ми двигателче, който ще служи като въртящ разрядник Dance1 Първоначално си очертах един кръг върху парчето плексиглас и с флекса изрязах грубо няколко ъгъла. Фината обработка беше на шмиргела, като на ръка успях да си изпиля идеално кръгче. Нещата вървяха чудесно, докато накрая не забелязах, че съм избягал малко от центъра при пробиването с бормашина и се получи известно биене на диска. Този път обаче хванах съседа в крачка и на момента успя да го сложи на струга и да го подравни :) Сега остава да му пробия няколко симетрични отвора по периферията (4 или 6 ще са), за които да захвана болтовете, през които ще презкача искрата.
DSC_0058.JPG
DSC_0059.JPG
Мисля да сложа и една по-широка шайба от долната страна, където е конуса да се увеличи контактната повърхност. А може и за горе една направо. Като го развъртя на повече обороти (7000-8000 и нагоре) става лудница с центробежните сили - като се опиташ да промениш по-рязко позицията на някоя страна и все едно се опитваш да долепиш голям магнит към друг с еднаквите си полюси. До максимума (12000 об.) вдигнах само за кратко. Силно се надявам да не стане нещо такова по някое време :)):

Дискът ми е с дебелина 4 мм. и диаметър малко над 10 см. (към 103 мм.). Предстои работа по конструкцията, която ще държи двигателя.
Получи ли се добре този разрядник, всеки искров теслов тр-р може да се накара да работи на 110% както се казва :) Ротационните са несравнимо по-добри от статичните.
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: У-ва на hyparh Tesla coil

#6

Мнение от Philip » 22 юни 2015 21:12

Това, което съм чел е, че при подходящ материал и според диаметър на диска, при определени обороти центробежните сили престават да действат.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: У-ва на hyparh Tesla coil

#7

Мнение от icrow » 22 юни 2015 21:22

Много яко се взриви Dance Взимай предпазни мерки
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: У-ва на hyparh Tesla coil

#8

Мнение от hyparh » 01 юли 2015 23:15

Започна да мяза вече на нещо Phil24
IMG_0212.JPG
IMG_0213.JPG
Обаче установих, че като затегна по-яко диска, се появява биене на една страна. Пробвах с какви ли не шайби за евентуално стабилизиране, но все си бие. Накрая ги махнах и го притегнах само на ръка колкото мога и така е по-добре, макар че впоследствие забелязах, че формата му явно не е идеален кръг :)) Май ще се наложи да се вземат още милиметър-два на струга. Пробвах го до около 70V - появяват значителни вибрации и реших да не вдигам нагоре. Най-вероятно утре вечер ще направя тест с ВН от кондензатори да видим как ще цъка.
Може би за моя случай ще е най-добре да се направи пробив през гайката и оста, за да се сложи щифт, че така ми се струва доста несигурно само с една гайка.
Поне диска е с ос успоредна на земната повърхност - и да се разхвърчат куршуми ще е във вертикална плоскост :))
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: У-ва на hyparh Tesla coil

#9

Мнение от icrow » 01 юли 2015 23:22

Хубаво изглежда. То от разрядника не излизаше ли някаква радяция Qb И не трябва ли да се екранира
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: У-ва на hyparh Tesla coil

#10

Мнение от hyparh » 01 юли 2015 23:29

Светят доста ярко, наистина. При по-яките се появява UV излъчване. Когато всичко е готово и стабилизирано, ще направя прегради около диска. Някои ги оставят голи и така разрядника свети по-силно от самите светкавици :)), което мен не ме кефи.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Отговори

Върни се в “Устройства на hyparh”