У-ва на hyparh Tesla coil

Отговори
Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5598
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: У-ва на hyparh Tesla coil

#11

Мнение от Philip » 02 юли 2015 05:39

Погледни само да не се е появила пукнатина при стягането. Предполагам, че през поляризационен филтър би се видяло. За стъклото си има лампа ( с по-особена крушка. Продават ги, защото съм си я сменял) с такава плака за установяване на вътрешни напрежения и пукнатини.
Добра идея е за високите обороти е захвата да ти е през широкополи шайби отгоре и отдолу, за да разпределят напрежението от затягането.
Ако не намериш - увеличи броя болтове и го карай на по-ниски скорости.
...Нали знаеш, че само си дудна :) Ти си решаваш Hola
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4318
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: У-ва на hyparh Tesla coil

#12

Мнение от hyparh » 02 юли 2015 07:50

Всеки съвет е добре дошъл, че механиката не ми е силна страна hola2 Дали ще се види нещо, ако погледна през поляризиращи очила за 3D кино? :)) Довечера ще опитам. Иначе пробвах и с най-широката шайба (има място само за една - къса ос) която имаха в железарията и пак си е същото. Явно някъде се появява сериозно напрежение и не мога да разбера от какво е. Да е от болтчетата по периферията не ми се вярва, ама знам ли confus
Друго, което се сещам - да махна тази голяма гайка и да си намеря две възможно най-плоски гайки, с които да мога да хвана контра... а май и с федерка ще стане? Кофти е, че оста е наистина къса и трябва да ползвам къси елементи.
В краен случай една капка лепило и те ти контра :)) Но е като краен вариант.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5598
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: У-ва на hyparh Tesla coil

#13

Мнение от Philip » 02 юли 2015 08:10

Ако си стегнал много болтовете по периферията като нищо могат да са огънали диска и да предизвикват биене.
Незнам ще стане ли с тези очила, но пробвай. А нямаш ли покрай телескопа си поляризационен филтър?
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4318
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: У-ва на hyparh Tesla coil

#14

Мнение от hyparh » 02 юли 2015 08:17

Екстра ще е, ако е от периферните, поне лесно ще може да се оправи.
Покрай фотоапарата ми се навърта един, който може да затъмнява картинката само като се врътка - ще тествам и с него.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

sheki
Мнения: 430
Регистриран: 18 ное 2014 23:08

Re: У-ва на hyparh Tesla coil

#15

Мнение от sheki » 02 юли 2015 22:13

За да няма пукнатини около дупките ги прави с някой стар поялник, а ако те притеснява някакво приплъзване около оста използвай тънки гумени шайби.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4318
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: У-ва на hyparh Tesla coil

#16

Мнение от hyparh » 02 юли 2015 23:07

Огледах диска с поляризиращите очила и филтъра от апарата, но не се вижда нищо различно - просто по-тъмна картинка. Или е здрав или тези филтри не стават за такова оглеждане, но си мисля, че е здрав. Периферните дупки ги пробивах много внимателно и те нямат пукнатини. Лошото е, че около централната дупка се отчупиха две малки парченца по ръба по време на пробиването. Тогава се хвърлих направо на по-едра бургия и може би сбърках. Но пък едра шайба би трябвало да коригира това, а все си е тая.
Както и да е, ако трябва ще направя нов диск от друг материал (гетинакс или текстолит), защото тази вечер видях смисъла от цялото упражнение :) Направих опит с малката тесла и определено разликата между стационарен и въртящ разрядник, се усеща. При това вдигах оборотите на двигателя не повече от 30-40% (започва да върви цялата установка по масата :))). При стационарния разрядник искрите бяха по-"рехави" и къси, а с двигателя станаха по-дебели и дълги и дори се образува коронарен разряд между първичната (която е конусовидна) и вторичната намотки, като прескачаха пълзящи искри. Един вид на такъв пауър вече си иска палачинкова първична, иначе се получават разряди не където трябва.
По-нататъшните тестове вече мисля да извършвам върху голямата ми TC. Нейното захранване е от три МОТ-а (около 2400W), докато малката се захранва от един запалителен траф за фурни, който е доста по-слаб като мощност.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5598
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: У-ва на hyparh Tesla coil

#17

Мнение от Philip » 03 юли 2015 05:33

Up!
Щом се разхожда, явно не ти е балансирана.
Средващия го дай да ти го направят.
Или ми кажи диаметъра, ф на централния отвор, размера от центъра до центровете на отворите на болтовете, както и размера на техния отвор.
Ще ти го направя и изпратя. :)

Мисля си, че няма да е грешка и да се заменят болтовете с волфрамови електроди, щом ти допада как работи и ще го пускаш и с якото напрежение :)
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6545
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: У-ва на hyparh Tesla coil

#18

Мнение от icrow » 03 юли 2015 08:38

А дали не е заради различна маса на болтовете? Макар и малка разлика. Пробва ли без болтове да го въртиш?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4318
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: У-ва на hyparh Tesla coil

#19

Мнение от hyparh » 03 юли 2015 14:58

Благодаря Фил, ще видя първо с комшията дали ще направим нещо, у тях се навъртаха плоскости гетинакс. Ще проверим какви дебелини има и ще врътне един на струга да видим как ще излезе.
На това видео много ми допадна как са направени електродите с коларски болтове (от 1:53 мин.):
Облите повърхности са за предпочитане.

Айкроу, без болтовете пак го има биенето, макар и по-слабо.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4318
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: У-ва на hyparh Tesla coil

#20

Мнение от hyparh » 27 яну 2016 15:03

Взех заплата и се изкуших да се сдобия с нова играчка – вакуумен буркан с метална туршия вътре :))
Руски пентод ГУ-81М :) Тази електронна лампа е огромна... такова чудо не бях виждал на живо до сега. Взех си я за големия ми теслов траф – реших да го направя VTTC, вместо RSGTC :) T.e. избягвам усложненията с ротационния разрядник и въобще при VTTC няма никакви разрядници.
Взех я за 48лв. от Бг, от Ибей са малко по-скъпи.
По-дебела е от 1,5л. шише :)) На последната снимка е до намотката на голямата ми TC.
IMG_0613.JPG
IMG_0614.JPG
IMG_0615.JPG
IMG_0617.JPG
IMG_0618.JPG
IMG_0620.JPG
IMG_0624.JPG
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Отговори

Върни се в “Устройства на hyparh”