Дуднялник - Общи

Къде и какво ни сърби. Темата е за ползване, най-вече, когато ни сърбят езиците
Отговори
Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Дуднялник - Общи

#451

Мнение от Спиридон » 23 фев 2018 02:31

icrow,
Не съм сигурен дали разбрах правилно какво ти трябва, но ето как стоят нещата теоретично (ако се вярва на официалното :) ).
Пълната (т.е. полезната + всички загуби, доколкото ги има) Отдадена мощност може да се сметне така:

Отдадена мощност = Отдадена енергия / Време
Отдадена енергия = Маса * Специфичен топлинен капацитет * Температурна разлика
Маса = Обем * Плътност
Температурна разлика = (Температура на входа - Температура на изхода)


т.е. като се замести:

Отдадена мощност = Обем * Плътност * Специфичен топлинен капацитет * (Температура на входа - Температура на изхода) / Време

Тъй като:

Обем / Време = Дебит

оттам:

Отдадена мощност = Дебит * Плътност * Специфичен топлинен капацитет * (Температура на входа - Температура на изхода)

Трябва да се внимава с мерните единици за Дебит и Плътност, за да се получи вярна стойност:
Дебитът трябва да е за секунди и ако Дебитът е в кубични метри за секунда, то Плътността трябва да е в килограми за кубичен метър.
Ако Дебитът е в литри за секунда, то Плътността трябва да е в килограми за литър, като kg/l = (kg/m3)/1000.
Специфичният топлинен капацитет трябва да е в J/(kg.°C), като обикновено и така го дават.
Температурата може да е в градуси Целзий или пък Келвин.

При по-прецизни сметки има следните проблеми:
1. Да се измери точно Дебита (по принцип за вода е по-лесно, отколкото за въздух).
2. Плътността зависи от Температурата, т.е. не е константа (при водата разликите са по-малки).
3. Специфичният топлинен капацитет на въздуха би трябвало доста да се влияе от влажността му. На водата би трябвало да зависи от добавките/примесите, но предполагам, че в по-малка степен.

COP = Отдадена мощност / Използвана електрическа мощност

Как се изчислява последното знам, но за проблемите при практическо измерване предполагам, че всички, които сглобявате ел. схеми, сте по-наясно от мен.

Дано съм бил полезен.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5598
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Дуднялник - Общи

#452

Мнение от Philip » 23 фев 2018 06:36

Тези измервания са доста витиевати :))
Има няколко параметъра, които не влизат в тях, а реално играят в действителността.

За първия въпрос:
Най-точното измерване (но пак невярно) е: Загряваш 1 литър вода с първия от двата сравняеми източника. Засичаш времето за кипването ѝ.
Загряваш отново един литър вода с втория източник. Засичаш времето до кипването.
Сравняваш двете стойности. Ако имаш КПД на единия от източниците - можеш евентуално да съдиш и за КПДто на втория. Това е по-скоро практически метод, по който можеш да разбереш дали нещо е по-добро от друго.
За реално съпоставяне е най-добър.
Ползвали сме го при опитите и с твоите системи, и с камбаната на Питър Дейви (ако не ме лъже паметта), и при моите опити със синтеза на Мизуно - Охмори.

За температура на входяща и изходяща вода в система - няма нищо общо с източника, а с отопляемите помещения, първичната температура в тях, топлоизолацията в къщата и други подобни.

:) sunny
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Дуднялник - Общи

#453

Мнение от Спиридон » 23 фев 2018 11:00

Филипе,
Според мен това сравнение би било подходящо, ако двете устройства са с еднаква потребявана мощност или се преизчисли времето пропорционално на тази мощност (т.е. се отчете общата използвана енергия).
Представи си 2 устройства, като първото е с два пъти по-голяма мощност и двойно по-ниско кпд от второто. И двете ще загреят водата (еднакъв обем и начална температура) за едно и също време до дадена температура, но първото ще използва два пъти повече енергия от второто за целта.
А температурите на входящата и изходяща вода имат съвсем директна връзка с това каква топлинна енергия е осигурил източника.

П.С. Забравих да напиша, че при по-големи разлики във времето за загряване при двата уреда, ако системата не е добре изолирана, ще има и различни загуби, които може и да са значителни в зависимост от конкретната установка и да повлияят съществено крайния резултат.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6545
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Дуднялник - Общи

#454

Мнение от icrow » 23 фев 2018 11:08

Дам, знаех си че е пълно мазало. :))
Благодаря и на двама ви! Worship
При мен или е по-лесно или е по-трудно :)) Тъй като ползвам топлообменник и в кръга с нагревателя има 2,5л но не цялата се циркулира, тъй като има вода в разширителя, а при нагревателя тяло за филтър на вода циркулира само в горния край.
Дебита ще ми е трудно да го изчисля. Предполагам, че на помпата има написано на коя степен колко? Ама пък и тръбите към нея са по малки от нейните вход и изход :))
Пуснах един проточен бойлер на същата мощност и доста по слабо нагряваше системата от колкото този с директно нагряване на водата. В общи линии в момента ми поддържа водата на радиаторите на 40гр с 1700Вт. Радиаторите общата им мощност е малко под 10квт без да слагам тръби и колектори колко отдават и те. Впрочем някой знае ли приблизително колко топлина отдават тръби и колектори външно монтирани на стена около 100м?

ПП
После ще преместя постовете ви в раздела важни :)
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Дуднялник - Общи

#455

Мнение от Спиридон » 23 фев 2018 11:37

Може би може да се измери дебита, ако отвориш за малко системата и провериш за колко време ще изтече 0.5 л примерно. :?
Колкото са по-малки стойностите, толкова е по-голяма относителната грешка.

Относно последния въпрос, така според мен е още по-трудно да се сметне, защото трябва да се знаят и свойствата на материала, дебелината и диаметъра на тръбите, температура на течността и на въздуха, а пък те се променят динамично и става още по-трудно.

Това, което е предложил Филип е най-лесно за проверка на източник, но ако се умножи времето по потребяваната ел. мощност.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6545
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Дуднялник - Общи

#456

Мнение от icrow » 23 фев 2018 11:45

По скоро ме интересува КПД от колкото да сравнявам реотанен нагревател с този.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6545
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Дуднялник - Общи

#457

Мнение от icrow » 06 мар 2018 09:53

https://lifestyle.bg/ideas/dezhavyu-igr ... gn=sidebar
Егати тъпата статия стремяща се според мен да втълпи грешни изводи за дежавюто.
Аз когато имам дежавю следващите няколко секунди знам какво ще се случи или каже някой и след това изчезва това чуваство.
Вие какво мислите за дежавюто?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5598
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Дуднялник - Общи

#458

Мнение от Philip » 06 мар 2018 12:34

При мен е като при теб.
Но защо се включваш в системата ... ? ? ?
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6545
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Дуднялник - Общи

#459

Мнение от icrow » 06 мар 2018 13:09

В матрицата ли :)) Какво имаш предвид?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5598
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Дуднялник - Общи

#460

Мнение от Philip » 06 мар 2018 15:07

Знам ли и аз къде :))
Това, което си го ползвам постоянно е на база "интуиция".
Нея доколкото я признават е на база огромен запаметен набор от случки и когато има подобна - мозъкът меца, че ще става еди какво си :))
Е да, ама това разбиране за нея не дава отговор на това, че примерно по един и същи път, по който минавам всеки ден, понякога нещо ми измецва, че насреща зад завоя се движи идиот, който изпреварва, на база на което си дърпам крака от газта, намалявам, отбивам, а в следващия момент той се показва в моето платно, зафиркан яко. ...И разни други подобни.
...Та - и аз не знам в матрицата ли е, в що ли е, но знам, че има защо да си го ползвам и го правя с кеф :))
Наблюдавам Анализирам Променям

Отговори

Върни се в “Дуднялник :)”