Астрофотография

Наши лични снимки, които ни харесват и впечатляват
Отговори
Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Астрофотография

#161

Мнение от hyparh » 05 яну 2020 13:17

Philip написа:
05 яну 2020 04:36
Само възбуждаш интереса :) Не те ли гъделичка по-голямо увеличение? :)
Гъделичка, но за целта ще трябват още няколко хилядарки за по-голяма тръба :)) Резолюцията на горната снимка е почти на лимита на оптиката :) Това е без допълнителното увеличение от барлоу лещата. Кофтито е, че с 2,5х барлоу леща + текущата планетарна камера, се завишава лимита на увеличение на телескопа, полезният сигнал отслабва и картините не излизат достатъчно остри. Идеалният вариант би бил една 1,5х Powermate барлоу леща, но за съжаление не изработват такива.
Имам няколко заснети клипа на голямото увеличение (над лимита на скопа) и ще пробвам да ги обработя по малко по-различен начин да видя дали нещата няма да излязат по-читави, понеже така както ги пробвах нещо не ми харесват - нямат достатъчно голяма плътност (липса на полезен сигнал) и ще трябва да стакна много по-голям процент кадри, за да може евентуално да излязат добре.

Спиридон, видеофайлът се получи с продължителност 2 мин и 23 сек, големина 14,6GB, SER формат. Общият брой кадри излязоха 7055, като аз стакнах 30% от най-добрите (автоматичен подбор от програмата).

Ето някои данни, които камерката си съхранява (в случая е за конкретното видео):

ROI=1936x1096
FPS (avg.)=49
Shutter=0.860ms
Gain=358 (59%)
Histogramm=71%
Sensor temperature=13.0°C
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Астрофотография

#162

Мнение от Спиридон » 05 яну 2020 23:49

Извинявай, ама ми минаха 1000 неща различни през главата, та забравих. Ти ползваше ли някакъв tracking с или без guiding?

П.С. пропуснах да отбележа, че си фокусирал много точно.

П.С.2 Сега, като посмятах малко (ако не съм оплескал сметките от недоспив), излиза, че общата експонация на кадрите за снимката е малко над 1.8 секунди.
Човек (или Чу'ек, ако трябва да спазвам бургаския правоговор), ти ми даваш надежда!
1ty
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Астрофотография

#163

Мнение от hyparh » 06 яну 2020 18:05

Подравнявам монтировката по Полярната звезда (грубо, понеже снимам от южната тераса и нямам видимост на север), а от софтуера на самата монтировка подравнявам по три звезди и тя започва сама да си следи желаният обект. Често се налагат корекцийки на най-ниската скорост, но за планети става безпроблемно. Вече за снимане на дийп скай обекти ще е необходим гидиращ скоп (съответно с гидираща камера и софтуер). Но аз не съм по дийп скай :)

Ето тази е моята, само че съм я ъпгрейднал с по-качествена глава и лост за тежестите: https://www.astroshop.eu/equatorial-wit ... to/p,16719

И ти ли мислиш да прилагаш голямо увеличение за Луната?
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Астрофотография

#164

Мнение от Спиридон » 06 яну 2020 20:39

Уау. Чудесен маунт си имаш. Облизвам се за нещо такова от известно време, но предпочитам преди това да се науча да вадя максимума от наличното.

Най-дългият обектив, който имам е 500/4.5. Ама трябва първо да видя как точно стои въпроса с фокусирането в безкрайност. Имам чувството, че спира малко преди това, защото е стар (макар и в състояние като нов). За целта мисля да си направя маска на Бахтинов.
След това мога да пробвам и с телеконвертор х2, но малко ме съмнява резултатът да е кой знае колко впечатляващ.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Астрофотография

#165

Мнение от hyparh » 18 мар 2020 08:06

Съседката Венера от снощи :) Преди около месец я пробвах, но атмосферните условия бяха ужасни и се виждаше само едно размазано петно в окуляра. Сега прозрачността беше по-добра, макар и да имаше доста турбуленции. Примерно в зеления и синия канал не излезе почти нищо, червения и IR спасиха положението. Снимах към 19:30ч.
Венера винаги е предизвикателство за заснемане, понеже когато е тъмно и подходящо за снимане, не е много високо в небето и съответно атмосферата влияе негативно. Планетата ще се доближава още, като видимият й диаметърът ще нарастне значително, а в същото време фазата й ще намалява.

RGB и IrGB варианти:

Venus - ready.png
Venus (IR) - ready.png
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Астрофотография

#166

Мнение от hyparh » 21 мар 2020 10:52

Този път хванах Венера по бели гащи :)) Dance1Точно навреме преди започването на дългия облачен период. Направих снимките още по светло (планетата не се виждаше с просто око, намерих я в търсача на телескопа), за да я хвана максимално високо в небето. Това изглежда свърши работа, понеже този път и трите канала излязоха много сходни като качество, а атмосферата беше добра през повечето време.
Изненадващо, при увеличаване на сатурацията, успях да изкарам някаква разлика в разцветката на облаците - в центъра жълтее, докато по периферията има повече виолетово. А това е рядкост при нея с нормално RGB заснемане. Принципно амосферата на планетата показва подробностите си когато се снима през UV филтър.

Използвах AutoStakkert 3 (в случая се справи значително по-добре от Registax), като стакнатите кадри са по 10% от 20 000 за канал + допълнителна обработка в PS.

RGB изображение:

Ready - Venus.png
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Астрофотография

#167

Мнение от Спиридон » 21 мар 2020 17:44

Worship Worship
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Астрофотография

#168

Мнение от hyparh » 10 апр 2020 18:25

Иде Венера :)) Ето снимка с пряко сравнение между 20-ти март и 9-ти април при еднакво увеличение. Изпълва все повече матрицата на камерката :) Даже по някое време може би ще е най-добре да се снима без допълнително увеличаващата барлоу леща (а директно в главния фокус).

merged.png

Повече инфо (и снимки) драснах в блога: http://astro-hyparh.blogspot.com/2020/04/09042020.html
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Астрофотография

#169

Мнение от Philip » 11 апр 2020 05:29

Up!
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
ivchak
Мнения: 498
Регистриран: 25 ное 2014 20:53
Местоположение: ВАРНА

Re: Астрофотография

#170

Мнение от ivchak » 29 апр 2020 23:00

Hyparh, появи ти се конкуренция Astros онлайн телескоп насочен към Луната

Ето и снимка на бяла(светеща) сфера около 22.40ч.-22.45ч. :)
ЛУНА - ТЕЛЕСКОП 29042020.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.

Отговори

Върни се в “Красиви и интересни снимки”