Астрофотография

Наши лични снимки, които ни харесват и впечатляват
Отговори
Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Красиви снимки

#71

Мнение от Philip » 26 яну 2019 06:11

Красиво.
...Ако не беше казал, че си я манипулирал и ако не я беше манипулирал, удоволствието щеше да е по-голямо.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Красиви снимки

#72

Мнение от icrow » 26 яну 2019 07:16

Ами качи и оригинала :?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Красиви снимки

#73

Мнение от hyparh » 26 яну 2019 07:18

Найс :) Т.е. сложил си я от другата страна на небето при изгрева? Готино се е получило така, иначе е щял да излезе "постен" фона.
Успя ли да я щракнеш на голям зуум? Astros
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Красиви снимки

#74

Мнение от Спиридон » 26 яну 2019 10:18

Спрямо предната панорама Луната беше малко вдясно извън нея и на горния ръб.
Ето я цялата панорама:
panorama 3full.jpg
Малко са на стъпала един с друг отделните кадри и за да са подравнени трябваше или да изрежа долната част от светлините, които ги има там (което щеше да развали ефекта от тях), или Луната да остане така съвсем на горния ръб и да има 2 разделени и небаланасирани в кадър акцента в панорамата.

Хипарх,
имам снимки на 400mm (F200 + 2xTC, което дава FOV като за F600 на 35mm), ама не са за хвалене. :) Пак имам натрупан опит и оправдания вместо хубави снимки на Луната. :))
На миналото затъмнение ми се поразмазаха, заради прекалено дълга експонация. 2ha
Този път се поразрових преди да изляза (не можах да отида достатъчно по-рано, та дори не пуснах парно в колата да започнат още там да се темперират апарата и обективите) и прочетох какви съвети дават по-опитните фотографи. Повечето бяха от типа "пробвайте да видите кое се получава най-добре". Doh По-конкретните варираха от това в никакъв случай да не се слиза под 1/125 до 1/60, 1/50 без да се уточняват фокусни разстояния. Някои съветваха да се снима няколко секунди, което миналия път ми даде посредствени релултати.
Приех по-умереното 1/60 и пак греда. Dash Dash

Онзи ден - вчера смятах, плюнчих молива, пак смятах, драсках, смятах и се оказа, че е можело да ползвам 10 пъти по-дълга експонация (т.е. 1/6), което щеше да даде около 3 пъти по-добро SNR.

Ще ти пусна файл със сметките на ЛС.Ако и когато имаш време (не е спешно, следващото пълно Лунно затъмнение е след 2 години Dash ), моля, хвърли им един поглед дали предположенията, от които изхождам, са верни според теб и дали съм прав, че най-бързо се движи Луната, гледано от екватора по време на равноденствие. Според теб за нашите географски ширини може ли да се увеличи още експонацията или е все едно откъде се наблюдава Луната?
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Красиви снимки

#75

Мнение от hyparh » 27 яну 2019 14:25

Тук ме хвърляш в мътни води - математиката никога не ми е била силна страна :)) А ти си смятал по формули като про. Аз бих заложил на пробите в реални условия, там със сигурност ще си покаже как най-добре стават нещата :) Т.е. съветът, който повечето дават и по който и аз съм се ръководил. Макар, че лунното затъмнение си има своя специфична светлосила и не съм сигурен дали може да се "тренира" по тънък сърп примерно. Но би трябвало да стане, като по този начин в кадър ще се появи и earthshine, по-който ще проличи има ли замазване при съответната експонация.
Луната съм я снимал на експозиция максимум 5 сек. при предното затъмнение, но с водене от монтировката, макар и не съвсем прецизно (само грубо подравняване по три звезди, без точното им нацелване заради облаци).
Ето една такава снимка с 400D (телескопът е обектив + фокален редуктор). При такова грубо водене не съм сигурен след колко сек ще се получи замазване... вероятно над 10 сек вече ще проличи.

IMG_1484.JPG
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Красиви снимки

#76

Мнение от Спиридон » 27 яну 2019 18:27

Има скала с 4 степени на яркост на Луната при пълно Лунно затъмнение, но аз въобще не съм вкарвал яркостта в сметките. Само се опитах да сметна за колко време изображението на Луната върху сензора на камерата се премества на разстояние 1 пиксел, ако камерата е неподвижна. Идеята ми беше да се ползва максимално дългата експонация, при която няма motion blur, за да се получи максимално добро съотношение сигнал-шум на входящия сигнал. А другото е въпрос на оптимални бленда и ISO (други 2 широки теми).
Формулата, ако работи при затъмнение, ще работи и при пълнолуние, но е безсмислено да се ползва тогава, защото при пълнолуние ще трябва да се ползва ND филтър, за да може да се получи толкова дълга експонация без blooming и clipping, а излишно дългата експонация ще направи по-явни евентуални турбуленции.

Знаеш ли някакви сайтове (извинявай, ако си давал, съм забравил), които да дават читава прогноза за условията за наблюдение в България? Аз намерих един (сега не успявам да го изровя, но мисля, че мобилното му приложение е Nightshift), но той ме уверяваше, че няма начин да видя затъмнението от Витоша. Добре, че реших все пак да пробвам.
Изживяването нямаше нищо общо с предишното, когато наблюдавах от един двор със светлини наоколо. Този път, както беше доста светло вкл. заради снега, притъмня и изгряха звезди.

Май ще се прави тема за астрофотография. :)
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Красиви снимки

#77

Мнение от hyparh » 27 яну 2019 22:19

Спиридон написа:
27 яну 2019 18:27
Май ще се прави тема за астрофотография. :)
Up!

Аз също от опит съм се убедил, че често не познават. Преди години следях нещата подробно преди наблюдения и снимки, но видях, че няма особен смисъл от упражнението. Пресен случай е последната лунна фотосесия, за която картите чертаха силни ветрове в почти всички слоеве на атмосферата, което принципно е много неблагоприятно за астрофото. Но в крайна сметка атмосферата беше чудесно бистра без голямо трепкане и Луната държеше много голям зуум. Случвало се е и обратното - дават спокойна атмосфера, а всъщност нещата се виждат като през матова пелена (при безоблачно небе) и са замазани без остри детайли.

Може да потърсиш за "seeing forecast" относно специализирани астропрогнози. Гледам Метеоблу предлага такава прогноза за сиинг, в тази тема също има полезни линкове: https://stargazerslounge.com/topic/1919 ... ast-sites/

Приложението за андроид Astro Panel не изглежда никак зле (тъкмо го инсталирах), дава параметри като облачно покритие, прозрачност, влажност, както и качество на сиинга.

Обща информация за сиингът: https://en.wikipedia.org/wiki/Astronomical_seeing
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Астрофотография

#78

Мнение от Спиридон » 20 фев 2019 16:14

hyparh,
Astro Panel-a ми харесва - чист и ясен дизайн. Благодаря ти.
Дано да дава по-верни прогнози.

Имаш ли наблюдения дали има разлика във фокусирането за Луната и за DSO?

Питам, защото се заиграх с една маска на Бахтинов (оказа се не моя размер, ама карах наизуст при поръчката) и уж настроих по звезда, а пък Луната ми излезе не съвсем на фокус. С автофокуса на обектива се получи по-добре, та се чудя дали настройката ми е била зле или е нормално да има разминаване.
Рових в нета, ама ми излизат само страници със съвети как да се фокусира.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Астрофотография

#79

Мнение от hyparh » 20 фев 2019 19:28

При наблюдения с бинокъла Celestron 25x70 ми се е случвало като наблюдавам Луната и после преместя към някой DSO, да се наложи да пипна леко фокуса. Интересното е, че при обратното упражнение (от DSO към Луна) не съм забелязвал такова нещо. Може би защото месечината е обемист и ярък обект с подробности, та не личи толкова добре като при звезда.

При телескопа ще проличи най-добре, но там действам основно с обекти от Слънчевата система и не местя към DSO. Или пък, ако гледам дълбоко (много рядко), гледам само него за дадената вечер.
Един приятел, събрат по "оръжие" :), ми се чуди как успявам да фокусирам добре без автофокус при такива увеличения. Справям се и то без много въртене :) До свикване е. Никога не съм ползвал такива маски или автофокуси, та за Бахтинов не мога да кажа, но не би трябвало да лъже този метод.
Автофокуса със сигурност е най-доброто решение.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Астрофотография

#80

Мнение от Спиридон » 21 фев 2019 01:57

На апарата с LiveView и 10-кратно увеличение може да се докара що годе приличен фокус, но предполагам, че трябва да се понатрупа опит, за да става по-бързо и по-прецизно. Автофокусът е ненадежден при слаба осветеност (в подобни условия за близки снимки се справям по-добре с ръчен фокус), но за Луната става.
Всичките ми твърди обективи (без 1, който е 35/2.4) са по-старички и подозирам, че не стигат съвсем до безкрайност (на филм не си е личало), та затова взех маската на Бахтинов. Да си призная, с нея би трябвало да правя пробни снимки, но ми стана доста студено, че не бях облечен добре и карах само на екрана. Затова се чудех дали аз не съм бил точен или наистина има разлика във фокуса, а и не знам маската за какво фокусно разстояние е сметната да е оптимална.
Намерих в youtube вариация на маската, която се прави с фина мрежа и твърдят, че не зависи от фокусното разстояние. Мисля да си направя такива за различните обективи и да видя кой може да фокусира наистина на безкрайност.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Отговори

Върни се в “Красиви и интересни снимки”