Астрофотография

Наши лични снимки, които ни харесват и впечатляват
Отговори
Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Астрофотография

#141

Мнение от hyparh » 11 ное 2019 20:52

Хубав беше пасажът. Меркурий е много малък (сравнено с пасажът на Венера от 2012г, която се виждаше значително по-голяма) и изисква голямо увеличение за хубаво открояване на диска. Планетарната камерка се справи отново много добре при положение, че Слънцето е ниско на юг и светлината преминава през много атмосфера.

https://astro-hyparh.blogspot.com/2019/ ... WFDMD-ac2k
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Астрофотография

#142

Мнение от Спиридон » 11 ное 2019 23:38

Cuz_clapping Cuz_clapping
Чисто ли беше небето при вас?!
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Астрофотография

#143

Мнение от hyparh » 12 ное 2019 00:08

За късмет - да. Сутринта и в Нови хан и в София (направо в цялото Софийско поле) се стелеше гъста мъгла и ниски слоести. Помислих си, че ще е голяма каръщина точно днес целодневно да бъде мъгливо за пръв път тази есен. Разкъсването започна някъде около 10:30ч и бързо след това се изчисти доста добре. На тръгване от центъра на Сф, в посока Витоша се виждаха немалко облаци, като на изток небето беше чисто. Като си пристигнах следобеда, при нас беше почти напълно ясно само с една редица от ниски купести на ЮЗ.
Действах много бързо с приготовлението на техниката и тъкмо навреме завърших снимките. Мислех да действам само с апарата, но добре че се реших да приготвя и ASI-то - имаше защо :) 15-20мин след като приключих, Слънцето започна да се крие в облаците.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Астрофотография

#144

Мнение от Philip » 12 ное 2019 04:21

Браво, Хипарх! :)
Интересно, че реалното движение не е било по показаната предварително траектория :?
А часовете съвпаднаха ли?
жажаж2-1320x742.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Астрофотография

#145

Мнение от hyparh » 12 ное 2019 13:24

Благодаря :) Предполагам са били така траекторията и часовете, но моето снимане беше много набързо (измежду пътувания и ангажименти, даже се чудя как успях да намеря време) и просто нямам база за сравнение. Снимането ми бе в рамките на около 15 мин + няколко мин за визуално наблюдение. Пасажът вече беше започнал, когато насочих телескопа.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Астрофотография

#146

Мнение от Philip » 15 ное 2019 14:12

Хипарх!
Признавай си веднага, че си снимал от орбита! :))

...Майтапа си е майтап, но нали мозъкът ми е шантав, та забелязва несъответствия от раз, пък ме и човърка гадта след това да търся защо ги има :))
Първото разминаване на снимките, които направи, с предварително дадената схема на пасажа от българските астрономи (снимката и схемата от предишния ми пост) е, че те дават навлизането пред Слънцето съвсем леко северно от екватора.
Реалното разположение, което се вижда прекрасно на твоята снимка, обаче е доста по на север от екватора.
Второто разминаване е положението на планетата пред Слънцето на втората ти снимка.
Според нашите астрономи Слънцето е трябвало да залезе (за района на София), когато Меркурий още не е достигнал централната точка по оста север - юг. Освен това вече трябва да е бил и по-ниско (по-близо) до екватора от мястото на навлизането си пред Слънцето.
...Е да ама не!
Тъй като с чиста съвест се доверявам напълно на снимките, направени от теб, виждам, че на втората ти снимка Меркурий вече е подминал с доста централната ос, а и все още си се е виждало цялото Слънце.

... Та - това ме яде :))
Подсети ме отново това видео на НАСА, което ми попадна преди малко.


По-надолу са твоите снимки, както и снимки, които извадих от видеото им :)
IMG_1574_work1_small.jpg
Opera Моментна снимка_2019-11-15_134712_www.youtube.com.png
Sun_152102.jpg
Opera Моментна снимка_2019-11-15_134906_www.youtube.com.png
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Астрофотография

#147

Мнение от hyparh » 15 ное 2019 19:24

Чакай! :)) Усетих, че може да стане объркване, трябваше да разясня по-рано. Представи си проекцията на Слънцето от телескопа върху матрицата на камерата. Тази проекция е малко светло петно. А сега си представи позицията на камерата - реално тя може да се постави в окуляра, както ти е удобно на всякаква позиция (от 360-те градуса). Т.е. матрицата може да бъде завъртяна на всякаква позиция спрямо проекцията на заснемания обект.
В случая аз неколкократно свалях снимачната техника от окуларя, за да мога да добавям и махам допълнителни компоненти като фокален редюсър и барлоу, както и да сменям самите камери. Реално няма как с абсолютна точност да сложа повторно камерата на същата позиция, от което се получава завъртане на образа. Примерно образът върху матрицата на ASI (втората снимка) е тотално обърнат поради начина, по който съм я поставил.
Събитието са го снимали доста български любители и професионалисти, ако имаше някакво разминаване все някои щеше да приреве :)) Този път са точни нещата :)

В обобщение: слънчевият екватор на снимките ми съвсем не е успореден спрямо хоризонта и световните посоки също не съвпадат (особено на втората снимка са направо обърнати).

Съжалявам, че съм те подвел, ние астрофотографите си ги знаем тези неща по дефолт (то всъщност и при обикновената фотография е така), та не съм сметнал за необходимо да разясня shy1
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Астрофотография

#148

Мнение от Philip » 16 ное 2019 04:38

Не си ме подвел ти :))
Въпросите са ми възникнали поради незнание :)
Вече всичко е ясно на съда! Моля, да влезе убитият! :))
hola2 1ty
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
alexyeli
Мнения: 145
Регистриран: 30 май 2019 11:04
Местоположение: Espania

Re: Астрофотография

#149

Мнение от alexyeli » 16 ное 2019 14:54

И аз да попитам от моята лаишка гледна точка,за тия фото ефекти... shy1
Попадна ми това видело от Стопанина на Извора,който е що годе надежден източник на инфо,поне за хората с по здрави нерви де...ама нейсе. Питането ми е има ли някаква доза истина в техническото описание за снимачните ефекти и начина на изобразяване на Земята във Гугъл Earth описани от Стамен Стаменов...Езотеричната и антропософска част от клипа си е отделна тема за друг разговор, и не за тази тема.Примерно няма ли снимка от някой огледален образ на Земята случайно рефлектирал върху хромираните лайсни или брони на спътник произведен от Кадилак през 60-те години... :)
Предварително Благо даря за търпението ви към мен... Worship

dubito , ergo cogito - ergo sum Dance1

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Астрофотография

#150

Мнение от hyparh » 16 ное 2019 16:41

Хубаво и балансирано видео, в което се разглеждат няколко гледни точки без излишен и досаден фанатизъм. Аз лично по-скоро съм против формата на "заоблен тетраедър", съдейки по формата на другите планети и вземайки предвид най-елементарна физика. А именно действието на центробежните сили при въртене, поради които се получава леко сплесване при полюсите и съответно разширяване по екватора. Колкото по-бързо се върти планетата/звездата, толкова по-силно изразено е сплесването. Именно това се наблюдава, гледано през телескоп.
alexyeli написа:
16 ное 2019 14:54
Питането ми е има ли някаква доза истина в техническото описание за снимачните ефекти и начина на изобразяване на Земята във Гугъл Earth описани от Стамен Стаменов...
Да, определено е така, както се описва. Общо взето се прави мозайка (снаждане на множество изображения от различни региони, подобно на редене на пъзел), което изглежда все пак е приблизително и чат-пат лъсват някакви повтарящи се елементи или изкуствено донагаждане. За цветовете на моретата и континентите също съм съгласен, че зависи от снимачната техника, а също и от личния вкус при обработка - цветовете може да се "пипнат" допълнително в PS примерно за по-голяма наситеност или естетически баланс.

За снимка на Земята отдалеч... остава ни да се надяваме, че това фото от 20.07.1969г е реално :)

187_detail_as11-44-6551_orig.jpg

За пълен размер: https://moon.nasa.gov/resources/187/apo ... e-horizon/
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Отговори

Върни се в “Красиви и интересни снимки”