Интересни снимки

Отговори
Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4318
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Интересни снимки

#181

Мнение от hyparh » 12 окт 2017 19:35

Много силно изразена дъга в перестите. Дано само да е с натурален произход, т.е. ледени кристали, но мисля е от такъв тип, понеже тези от земни излъчвания или изкуствен източник на ел. магнитни вълни, са малко по-различни.
Тези облаци са на височина 9-10км.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5598
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Интересни снимки

#182

Мнение от Philip » 12 окт 2017 21:14

Такава дъга не е нормална.
Има нещо изкуствено, което го е предизвикало според мен Doh
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Интересни снимки

#183

Мнение от Спиридон » 12 окт 2017 22:30

Никога не съм виждал такава при подобни метеорологични условия. confus
Струва ми се, че облаците са под следата на самолета, т.е. са по-ниско от 8-9 км. Снима съпругата ми, аз бях у дома и нямаме изглед в тази посока, а докато изляза, беше изчезнала. Твърди, че е била точно така ярка, както е на снимката.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5598
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Интересни снимки

#184

Мнение от Philip » 13 окт 2017 06:49

Сетих се 1ke :))
Това е това, което в оптиката на атмосферата наричат "слънчево куче". Преди доста време Хипарх ми отвори очите за това име hola2 Ето две мои снимки. Едната е на цяло хало, а другата на същото като твоето. Обикновено са четири такива дъги от четирите страни на слънцето, но някои се виждат по-силно. За мен такова хало се образува след химични обработки.
13305129_10201718918571406_1363538214559201159_o.jpg
13323675_10201718918491404_5775746708578923171_o.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Интересни снимки

#185

Мнение от Спиридон » 13 окт 2017 09:50

Аз си мислех, че при слънчевото куче (кой пък го е измислил това име за толкова красиво явление?) се получава нещо като малко второ (или повече в кръг) слънце и хало.
А тук си е чиста дъга и то доста ярка в много необичайни условия - следобяд на ден, който в никакъв случай не е студен и е сухо меко време.
И което ми е също странно - вижда се долната част на дъгата. Обикновено се вижда само горната.
Снимано е около 17:20.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6545
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Интересни снимки

#186

Мнение от icrow » 13 окт 2017 09:59

Вярно е дъга и то на обратно :? Все едно има леща която обръща образа :?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Интересни снимки

#187

Мнение от Спиридон » 13 окт 2017 10:10

Чудя се дали е възможно да се е пречупила светлината в нещо в малко по-високите слоеве (спрямо облаците) и по посока на Слънцето и да се е проектирала дъгата върху облаците. От друга страна пък не е много разлята дъгата, че да е далечна точката на пречупване? :?
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5598
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Интересни снимки

#188

Мнение от Philip » 13 окт 2017 10:35

След 2000та година се нароиха куп нови видове облаци и атмосферни оптични явления, та им се налага на учените да си смучат от пръстите нови имена и супер сложни обяснения :))
https://www.atoptics.co.uk
Земята не се е променила. Промениха се отровите, с което ни пръскат като досадни насекоми 1ya Down

Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4318
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Интересни снимки

#189

Мнение от hyparh » 13 окт 2017 16:23

Те учЕните постоянно "откриват" разни интересни природни явления, които са си тук откакто свят светува. Примерно високоатмосферните разряди (феи, елфи, джетове и т.н.) над гр. бури, стават известни само преди около 25г. и оттогава започва изследването им. Покрай последното силно земетресение в Мексико, пък се породи засилен интерес към земните светлини (поради масовостта на наблюдението им) и е вероятно отсега нататък да им се обръща по-голямо внимание, да ги кръстят с разни имена и т.н. Много е лесно с днешните средства за масова информация, дадено рядко природно явление да се превърне в "hype" вълна и поява на различни теории покрай нея.


Тези последните облаци са т.нар. "pileus clouds": https://www.google.bg/search?client=fir ... waw#imgrc=_

Образуват се при наличие на бурна конвекция - бързо развитие на мощни купести и купесто-дъждовни облаци. Поради силните възходящи течения, въздухът, който се сблъсква с горната част на издигащия се термик, се разширява и охлажда много бързо, което довежда до кондензация на фини слоеве капчици или кристали, които образуват pileus cloud, който е подобен на шапка или покривало. Попаднали под определен ъгъл слънчеви лъчи (от видеата и снимките на оцветените облаци, се забелязва еднаквост в осветлението - идва отзат под конкретен ъгъл), рефрактират в капчиците/кристалите и се образуват цветовете на дъгата.
Pileus clouds могат да се образуват също от вулканични изригвания или около изтребители, които се движат с определена скорост в наситена с водни пари въздушна маса. А също и около върховете на планини поради принудителна конвекция.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5598
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Интересни снимки

#190

Мнение от Philip » 13 окт 2017 16:57

А тези се казват " Cirrus homogenitus "
5201_main_aircraft-condensation-trails-contrails-cirrus-homogenitus_clouds-special-clouds-and-other-features.JPG
https://cloudatlas.wmo.int/aircraft-con ... rails.html
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Наблюдавам Анализирам Променям

Отговори

Върни се в “Интересни снимки”