Електроника/ Електротехника

Ремонти, строителство, поправки и всичко, което може да ни се наложи да правим вкъщи. Проекти, идеи и съвети.
Отговори
Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Електроника/ Електротехника

#111

Мнение от hyparh » 10 окт 2018 16:03

Имаш предвид да ползвам направо тях ли? За груб експеримент може да свършат работа (в стил Архимед), но аз съм решил да задълбоча опитите с проводими отражателни метални повърхности :)
Материалът на рефлектора трябва да е проводящ и е хубаво да издържа на висока Т, каквато хипотетично би възникнала при резонансното напомпване. Хубаво е да са с по-голямо фокусно разстояние (на рефлекторите за фарове и параболичните за котлони е твърде малко), за да няма излишна разходимост при всяко следващо отражение. Проводимостта се изисква за наелектризиране с отрицателно високо напрежение върху отделните отражателни елементи. Иии също така си мисля, че ефектът ще е много по-изразен във вакуум поради по-голямата скорост на светлината/електричеството. Затова е необходимо елементите да бъдат малки за побиране на достатъчен брой в евентуална вакуумна камера. Същата подредба, но в разредена газова среда би могла да произведе лъчи тип Райф, но с много по-голяма проникваща способност и сила на действието.
Та поради тези причини ще наблегна на 4-5см дребосъци :)
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Електроника/ Електротехника

#112

Мнение от Philip » 10 окт 2018 16:42

hola2 Worship Worship Worship
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Електроника/ Електротехника

#113

Мнение от hyparh » 04 ное 2018 22:03

Днес се сдобих с 400W живачна лампа. Абсолютно чудовище спрямо онази, с която снимах клипа с музиката ?? Dance1 Старата направо се губи пред нея :)) Също така изглежда съвсем нова, има само леко побеляло по стъклото, дали е палена 2-3 пъти (ако въобще е).
При запалване моментално замирисва силно на озон в малък радиус около нея, дори да е с подадено по-ниско напрежение от номиналното. Истински килър на бацили :))

От кратко видео с телефена извадих един кадър с много готини сини оттенъци.

IMG_20181104_211446.jpg
IMG_20181104_211837.jpg
400W UV.png
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

pipilica
Мнения: 119
Регистриран: 17 юли 2015 01:01
Местоположение: София

Re: Електроника/ Електротехника

#114

Мнение от pipilica » 05 ное 2018 04:24

Въй, човек ще се осакатиш с тая лампа, не си играй много е опасно. Тва нещо пуска яко UV светлина и може да си направиш кожни изгаряния че дори и кожен рак, да не говорим какво мое да ти направи на ретината.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Електроника/ Електротехника

#115

Мнение от hyparh » 05 ное 2018 09:00

О, не си правя илюзии за нехайна игра :) Това си е сериозна работа. Тестът беше кратък с плътно долепена електроженна маска до лицето, като в това време снимах практически слепешката с телефона (без да му виждам екрана).
Предполагам отраженията от белите стени също не са съвсем безопасни, за гледане с незащитено око.
Може примерно да се ползва за дезинфекциране на помещение зимата като налазят вируси или пък за унищожаване на мухъл и плесен (имам една стая особено податлива на такива неща). Май ще взема да облъча за кратко един пресен пчелен прашец с нея, понеже имам съмнения за бактерии в него.

Предполагам една такава се доближава до мощността на тези, с които едно време ни облъчваха в детската градина.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Електроника/ Електротехника

#116

Мнение от icrow » 05 ное 2018 09:44

Ще е интересно дали влияе на мухала в стая. :) Още май ми се търкаля из тавана едно устройство за облъчване катов детските ама домашен вариянт с часовник за изключване.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Електроника/ Електротехника

#117

Мнение от Спиридон » 05 ное 2018 10:27

Облъчването "за здраве" би трявало да е само с лъчи в UV-A спектъра, докато живачната лампа, освен в него, има сериозно излъчване и в UV-B и UV-C спектъра, които са с по-малка дължина на вълната и по-висока енергия (P.S. и сериозно вредят)
Пак да припомня, че съм изгарял (зачерви ми се кожата на лицето) след 8 ч. (с множество прекъсвания) работа от отразени (от стоманена повърхност) лъчи на подобна лампа, на която се оказа, че филтърът е само пукнат.
За трепане на мухъл и стерилизация (на храни, вода и т.н.) ползват основно UV-C спектъра. При облъчване на помещения допълнителен бонус е, че се получава озон, който също унищожава гадинки.
Ако ще облъчвате помещения, имайте предвид, че някои материали (основно полимери) стареят на UV светлина.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Електроника/ Електротехника

#118

Мнение от hyparh » 05 ное 2018 10:40

Много полезно инфо, благодаря 1ty
Само от пукнатина в предпазния филтър е преминала достатъчно интензивна светлина за зачервяване на кожата? ?? Представям си незащитена лампа какво прави...
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Електроника/ Електротехника

#119

Мнение от Спиридон » 05 ное 2018 10:49

Да, филтърът трябваше да пропуска основно UV-A светлина и да блокира другите части от спектъра (вкл. видимата). Не знам каква е била мощността на крушката, но тя самата беше доста по-малка от твоята. Самата лампа беше маркова и много използвана, та изключвам да е бил некачествен филтърът поначало, иначе все щяха да забележат по-рано.
Другите ни се смееха на мен и колегата, защото излязохме с червени лица на "бели очила" (добре, че прилежно ползвахме UV-защитни очила) след цял ден работа на тъмно, а на другия се мажехме със слънцезащитен крем преди пак да влезем на тъмно.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Електроника/ Електротехника

#120

Мнение от icrow » 05 ное 2018 22:42

Трябва да се внимава. Ето моя човек дето действаше по генераторите почти не вижда и през живота си освен взиране енаправил много заварки вероятно и без маска. Утре мой друг приятел авто майстор влиза в болница за операция на очите. И се вайкаше как много заварявал и той и понякога само затваря очи без маска.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Отговори

Върни се в “Домашен майстор/направи си сам”