Електроника/ Електротехника

Ремонти, строителство, поправки и всичко, което може да ни се наложи да правим вкъщи. Проекти, идеи и съвети.
Отговори
Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Електроника/ Електротехника

#121

Мнение от hyparh » 05 ное 2018 23:21

И аз съм виждал хора да заваряват само със затваряне на очите. То принципно не би трябвало клепачите да пропуснат УВ :? Но пък е изложена кожата.
Виждал съм и резултат от заваряване с директно гледане без предпазни средства при един бивш колега. Надали после е повторил :)) Повече от 24ч постоянно силно дразнене в очите, парене, щипане, сълзене и почти невъзможност за спане (боляха го и при затворени очи).

Аз със затворени очи разтопих малко алуминий и мед при пробата на електродъговата пещ, понеже и там се излъчва УВ. Нямаше ми нищо после.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Електроника/ Електротехника

#122

Мнение от hyparh » 07 яну 2019 13:25

hyparh написа:
20 дек 2018 19:07
Вероятно това ще свърши работа, но не съм сигурен: https://www.masterhaus.bg/bg/product/19 ... e-t-e27-ge
Изглежда няма да свършат работа 1ke Днес ми пристигна лампата като я разопаковах за преглед в Еконт и всичко изглеждаше точно. Обаче като разгледах надписите по-детайлно вкъщи, видях това:
IMG_20190107_130239.jpg

"HIGH PRESSURE SODIUM LAMP". Погледнах и в инструкциите, като там също пише, че е с високо налягане. Свързах се с представител на "Masterhaus" и обясних какъв е проблема, като човека каза, че е странно защо се получава такова разминаване. Първо помисли дали някой от служителите не е объркал въведената информация в сайта, а после видя, че подадената оригинална информация от вносителя е за лампи с ниско налягане. Явно някъде по звената се е получило объркване. След като в оригиналното упътване пише, че е с високо налягане, значи явно е такава. Предложиха ми да я върна срещу възстановяване на сумата, но нещо не ми се занимава и май ще си я запазя към колекцията.

Сега като се разрових пак за такива с ниско налягане, излезе това: http://acdc-store.com/index.php?route=p ... h=59_87_65
Изглежда това са точно търсените лампи, личи им по цените :)) Някой ден при излишък от пари - може :)
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Електроника/ Електротехника

#123

Мнение от Philip » 08 яну 2019 04:54

Жалко.
Поне евентуално си намерил къде има каквито трябва :)
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Електроника/ Електротехника

#124

Мнение от hyparh » 08 яну 2019 06:43

Дам. Все пак ще припаля и тази да я тествам, току-виж се забелязал малко от търсения ефект :) Ако се прояви ще е доста по-слаб заради допълнителния честотен спектър, освен този на натрия.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Електроника/ Електротехника

#125

Мнение от hyparh » 08 яну 2019 06:56

Макар че то все си е натрий confus Вероятно от това дали налягането е ниско или високо, зависи какъв ще бъде излъчваният спектър от натрия, не съм запознат с точния механизъм. Може би при по-високо налягане атомите се възбуждат повече и започват да лъчат в разни честоти, вместо в тясна монохромна лента.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Електроника/ Електротехника

#126

Мнение от Philip » 08 яну 2019 07:18

Да
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Електроника/ Електротехника

#127

Мнение от hyparh » 01 апр 2019 20:16

Днес се сдобих с един много як вентилатор за сървъри Dance Не бях виждал такова животно до сега, имам чувството, че ако закрепя 4 такива на рамка, ще литна :)) А имам доста вентилаторчета от PC.
На 12V е, но може да дръпне над 4А ток (при теста измерих около 3А). Ето му спецификациите:

Delta Electronics PFC1212DE
120x120x38mm Cooling Fan,
252.85 CFM,
5500 RPM,
66.5 dBA,
4.8 Amp

252,85 CFM е обемът въздух, който минава през него (Cubic Feet per Minute), което е много сериозна стойност. За сравнение струята на един сешоар на пълна мощност, е около 45 CFM. Взех го с конкретна цел, а именно охлаждане на един вакуумен триод, с който също наскоро се сдобих - GS-35B. Лампата тежи 3кг. и е с мощност 1,5kW, което именно изисква сериозното охлаждане (в случая даже ще е повече от необходимото).
Ще я впрегна в работа за една VTTC.

IMG_20190401_162905.jpg
IMG_20190401_180304.jpg
IMG_20190320_141658.jpg
IMG_20190327_133928.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Електроника/ Електротехника

#128

Мнение от icrow » 01 апр 2019 20:27

Яко! Малко е като този хеликоптер с двете перки дето се въртят в различни посоки. Само че в случая едната е статична
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Електроника/ Електротехника

#129

Мнение от hyparh » 01 апр 2019 20:41

Да, ребрата са извити в противоположната посока. На втората снимка вече е съблечен от предпазната му кутийка, мисля, че тя няма да ми трябва (трудно би се захванала стабилно за нещо). Ще използвам 4-те дупки по краищата, през които ще прекарам тел и ще захвана за шпилки. Разположението на вентилатора най-вероятно ще е перпендикулярно на земята (при легнало положение на лампата).
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Арахая

Re: Електроника/ Електротехника

#130

Мнение от Арахая » 01 апр 2019 23:30

Направо с този вентилатор може да правиш конкуренция на Карлсон! Tonque Успех в начинанието! sun

Отговори

Върни се в “Домашен майстор/направи си сам”