Точкова Заварка

Ремонти, строителство, поправки и всичко, което може да ни се наложи да правим вкъщи. Проекти, идеи и съвети.
Потребителски аватар
alexyeli
Мнения: 145
Регистриран: 30 май 2019 11:04
Местоположение: Espania

Точкова Заварка

#1

Мнение от alexyeli » 16 окт 2019 19:46

Ето какво си спретнах за около 40 минути вчера от стара микровълнова печка.Извадих вторичната бобина и мушнах една нова намотка от 2 проводника по 35 квадрата,които в последствие могат да се свържат паралелно ако има нужда от по големи мощности.Тока на вторичната намотка определено надхвърля 120А. и е добре сумарно да бъде към 50 квадрата,става и парче кабел за електрожен.Естестесвено устроиството е годно само за кракотраен режим но е напълно достатъчно да загрее до ярко червено ръждива гайка 17мм.и така лесно да я развием в последствие.До около 20-30 минути интензивна работа ще издържи,може евентуално да се ползва и оригиналния вентилатор от микровелето,който да върти постоянно ,дори и когато трафа не е захранен.Става за точкова заварка на ламарини до 2мм и дори за пъртов материал- например кабели от странни сплави които иначе е трудно да се запоят...Друга екстра е че за регулировка на мощноста може да се ползва оригиналната платка от печката която намаля мощноста на около 50% . Като бонус трак ни остава удоволетворението да убедим някого в ползите от такъв пунктшваис и по този начин да го отървем от тормоза на микровелето в кухнята... laught
В тубата има наляти безброй видеа от цял свят по темата и затова не качвам излишни обяснения,естествено слагам едно в което е малко по добре показан начина за ваденето на вторичната намотка без при това да съборим или запалим гаража :)
Приятно майсторене Hola
20191015_164847.jpg
20191015_164735.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
dubito , ergo cogito - ergo sum Dance1

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Точкова Заварка

#2

Мнение от hyparh » 16 окт 2019 20:46

МОТ-овете - любими трафове за модификация sun Доста такива са ми лягали на операционната под ножа (флекса) :)) Вторичната на моя г-н Ампераж е съставена от доста дебела "змия"(не съм сигурен точно колко кв. се пада), която се побра само за две навивки. Волтажът май идваше към един волт... или малко отгоре. За точкови наистина е идеален, освен за забавлението :)
От два МОТ-а съм си направил и захранване за малка дъгова пещ, която доста успешно се справя с разтапяне на алуминий и мед. Вторичните съм вързал последователно за повечко напрежение, а като ток предполагам го докарва до около 50A или малко повече. Към тях ще свържа новите ми диоди за получаване на DC за конкретни експерименти по Лийдскалнин (да не мъча акумулаторчетата).

Г-н Ампераж в действие:

Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
alexyeli
Мнения: 145
Регистриран: 30 май 2019 11:04
Местоположение: Espania

Re: Точкова Заварка

#3

Мнение от alexyeli » 16 окт 2019 22:14

hola2 Малеее много феерично изглежда,направо си е като епизод от " Не прави това в къщи" Cuz_clapping Честно казано, не се бях сещал за такова приложение на трафа но ще пробвам със сигурност за ужас на семейството 1ne
dubito , ergo cogito - ergo sum Dance1

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Точкова Заварка

#4

Мнение от Philip » 17 окт 2019 05:38

:))
Хипарх, ама изобщо не си играеш на шикалки! Забавляваш си се с пълна сила :))
Up! Worship
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Точкова Заварка

#5

Мнение от icrow » 17 окт 2019 07:29

Евала и на двамата! Ама дъговата пещ не използва ли ел дъга от високоволтов разряд за да нагрява :?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Точкова Заварка

#6

Мнение от hyparh » 17 окт 2019 07:34

Трябва да се подхожда безмилостно към негово величество Експеримента, за да има шанс да покаже и някоя от скритите си страни Phil24 Правете това у дома си :))
Сещам се за онези англичани... май бяха Photonicinduction в тубата - те правеха такива демонстрации директно на килима с траф способен на 5000А :))
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Точкова Заварка

#7

Мнение от hyparh » 17 окт 2019 08:23

icrow написа:
17 окт 2019 07:29
Евала и на двамата! Ама дъговата пещ не използва ли ел дъга от високоволтов разряд за да нагрява :?
Не, ключовия компонент на дъговата пещ, са графитените електроди. Те позволяват поддържането на стабилна дъга при ниско напрежение. Трябва да измеря колко беше при мен, май идваше към 20V на висок ампераж от два моднати МОТ-а с подходящ кабел.

Иначе има ВН трафове (10-15kV) за пещи, но те служат само като запалка за горивото на пещта. Имам няколко такива трафа.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
alexyeli
Мнения: 145
Регистриран: 30 май 2019 11:04
Местоположение: Espania

Re: Точкова Заварка

#8

Мнение от alexyeli » 17 окт 2019 14:12

Много сложно се кара тая дъгова пещ..то си трябва направо книжка за самолет :) Погледнах набързо из нета да видя какво представлява,ама бъзо,бързо затръшнах страниците.Мисля си сега като сложиш диодите и я подкараш само с един електрод на DC, направо ще ти бъде скучно да боравиш с нея след опита който си натрупал с AC тока. :))
Явно изкарва специфичен продукт,щом си я предпочел пред ТВЧ,което до нея изглежда като детска играчка. :)
dubito , ergo cogito - ergo sum Dance1

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Точкова Заварка

#9

Мнение от hyparh » 17 окт 2019 15:15

О, дъговата пещ е брутална. Дори с моята на две на три скалъпена установка, се усеща колко голям потенциал има. Предпочитам я многократно повече пред една индукционна пещ (която между другото не върши никаква работа за топене или поне аз на такъв продукт съм попаднал - калпав китайски).
Дъговата пещ развива огромна температура за отрицателно време и за по-дребни домашни нужди въобще не е трудна за изработка (предполагам си попаднал на някакви промишлени модели, които са те стреснали :) ).

Необходими са 1-2 огнеупорни тухли, които да се издълбаят по подходящ начин, два въглеродни електрода (примерно извадени от батерии) и захранващ траф, като най-добрия вариант е да се използва заваръчен.
Иначе от практична гледна точка ми се струва, че пота, пригодена за газова горелка, е най-добрия вариант за претопяване на по-големи количества.

Относно дъговата може да прегледаш тези видеа:
viewtopic.php?f=11&t=85&hilit=%D0%94%D1 ... 170#p19718

Изправянето на тока за заваръчни цели (в частност и за дъговата пещ) принципно е по-добрия вариант, понеже се получава по-стабилна дъга. А графитените електроди вършат двойна работа - хем държат на много висока Т, хем подсилват и стабилизират получената дъга (като в едновремешните дъгови лампи).
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
alexyeli
Мнения: 145
Регистриран: 30 май 2019 11:04
Местоположение: Espania

Re: Точкова Заварка

#10

Мнение от alexyeli » 18 окт 2019 10:00

hola2
Много е ценно това видео.Подсети ме също така и че " Ytong" има тези огнеупорни качества,щото предстои и ъпгрейд на пеща за хляб. Вече съм преровил коша за рециклиране на стари батерий и предстоят тестове с един " измислен" трансформаторен електрожен ,който май ще се окаже бая ценен от гледната точка на пионера в мен :)) Още днес ще тествам мита дето гласи, че електроуредите и най вече електрониката работят чрез " сгъстен пушек" който се намира затворен във вътрешността на устройството и когато той излезе навън то спирало да работи.... :?
20191018_085535.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
dubito , ergo cogito - ergo sum Dance1

Отговори

Върни се в “Домашен майстор/направи си сам”