Отопление с хладилен компресор

Потребителски аватар
alexyeli
Мнения: 145
Регистриран: 30 май 2019 11:04
Местоположение: Espania

Re: Отопление с хладилен компресор

#11

Мнение от alexyeli » 01 дек 2019 18:01

Philip написа:
01 дек 2019 15:50
Дааа...
Става въпрос за директно връзване на топлообменник в системата на компресора и активното вещество е фреона.
Лично за мен това далече не е същото като термопомпата или подобна система.
Терминът " термопомпа" е леко подвеждащ тъй като всъщност е абсолютно същото устройство,като климатика при който "студеният" радиатор,извличащ топлина е във помещението и " топлият" е навън и разсейва точно тази същата топлина " попита " от вътрешността на помещението + топлината от ел. двигателя на компресора.Термопомпата се различава единствено по това, че притежава един четирипътен вентил,който " разменя" местата на топлия и студеният радиатор.За компресера,това е абсолютно безразлично и той продължава да помпи точно същите количества фреон.Разликата в консумацията отбелязана на табелката на машината идва от факта, че радатора който се намира вътре във поещението е поне 4 пъти по малък и неефективен от външният и така фреона не успява да се охлади и втечни докрай,което силно влияе на процеса.Подобно на всичко индустриално,където се гони цена при масовото призводство,този дефект се компенсира,чрез обратно инжектиране на част от фреона,доохлаждайки останилия и потребителят плаща тази неефективност като му намаляват КПД- то на машината.При големите термопомпи този недостатък е компенсиран със използването на два еднакви топлообменика и от там се вдига и ефективноста.Такова обяснение е доста повърхностно но съвсем точно описва главните процеси протичащи в този тип хладилни системи.Ако някой прояви по сериозен от общокултурния интерес мога да кача тук официалната мини програмка на Emmerson за конкретно изчисляване на термопомпа със строго специфичноте вече волуметрични дебити на фреона диаметри на тръби и типове на изпарителния клапан.
Практически интерес за домакинството може да представлява ,добавянето на мини топлонменник на изхода на компресора за получаване на санитарна топла вода като това приспособление работи еднакво добре зиме и лете.Изисква се обаче намесата на хладилен техник,който да източи фреона,да завари изводи за топлообменика и отново да зареди фреона.
dubito , ergo cogito - ergo sum Dance1

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Отопление с хладилен компресор

#12

Мнение от icrow » 01 дек 2019 19:20

Доста голям двор! Изглежда добре направено. Браво!

Пипилица, подкрепям думите на Филип!
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
alexyeli
Мнения: 145
Регистриран: 30 май 2019 11:04
Местоположение: Espania

Re: Отопление с хладилен компресор

#13

Мнение от alexyeli » 01 дек 2019 20:43

sunny
Сърдечно благодаря за топлите думи!
Черните тръби ги навихме със дядото и булката за 2 дни.Вътре белите тръби ги навива един момчурляк, мой приятел който първоначално направи вътрешната гипсова мазилка и след еднодневен курс на обучение в едно малко стайче което навихме заедно, направи подовото на цялата къща по добре и от специализирана фирма.Куриоза беше ,че после нави баща си и направиха подово и в тяхната къща. 1ne
dubito , ergo cogito - ergo sum Dance1

pipilica
Мнения: 119
Регистриран: 17 юли 2015 01:01
Местоположение: София

Re: Отопление с хладилен компресор

#14

Мнение от pipilica » 01 дек 2019 22:50

Philip написа:
01 дек 2019 15:50
Дааа...
Става въпрос за директно връзване на топлообменник в системата на компресора и активното вещество е фреона.
Лично за мен това далече не е същото като термопомпата или подобна система.

...И pipi,
Явно си мислиш, че насреща си имаш някакъв тъпанар, който трябва да вкараш в пътя. Щом смяташ, че пуснатото го смятам за "магическо" - мисленето ти е много сбъркано. В този форум няма нищо магическо. Само недоизследвани неща. ... И мястото ти с този начин на мислене не е тук!
Определено не си мисля че си някой тъпанар, поне по това което съм чел от теб си личи че си грамотен, съжалявам ако така е прозвучало.
И да всичкии топлообменници са директно в системата с фреона, решетката на хладилника отзад е топлообменник, тръбите в камерата също.
Също всички компресори от хладилници могат да работят продължително време бе проблем, аз примерно имам компресор 1.1kW от хладилник и го ползвам за боядисване с малък пистолет, по два часа е работил и нищо му няма.
Не знам какво толкова те впечатли компресора от хладилник че пусна тая тема.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Отопление с хладилен компресор

#15

Мнение от Philip » 02 дек 2019 06:09

Това е просто друг вид алтернативно отопление.
До момента не смятах, че е във възможностите на такъв тип компресор да отоплява къща.
Това ме впечатли.
pipilica написа:
01 дек 2019 22:50
И да всичкии топлообменници са директно в системата с фреона, решетката на хладилника отзад е топлообменник, тръбите в камерата също.
Може да съжаляваш, че нещо е прозвучало не както си го мислиш.
Това звучи по същия начин :))
Само глупак може да не знае това, което си написал тук или дете с основно образование.

Интересното в използването на компресора за отопление точно в тази схема е точно това, че има само един топлообменник фреон - вода, а не както е при климатиците и хладилниците фреон - въздух.

Цялата система е много компактна и не изисква разкопки с куп квадрати, както и използването на стотици метри тръби както при тази, която е ползвал alexyeli.

...
Дори да е ефективна само да поддържа някакво минимално ниво на температура в къщата на цената на работещ хладилник - пак си заслужава. Hola
Наблюдавам Анализирам Променям

pipilica
Мнения: 119
Регистриран: 17 юли 2015 01:01
Местоположение: София

Re: Отопление с хладилен компресор

#16

Мнение от pipilica » 02 дек 2019 07:34

Е кое му е алтернативното, то вече има всякакви системи с компресор и фреон, има и бойлер за топла вода с външно тяло, тоя това е направил, кво е изобретил не мога да се сетя, като го има готово. Какво значи компресор от хладилник, казах ти че имам такъв 1,1kW пък има и по стотина вата малки. Тва клипче са журналистически сензации някакви, нищо ново и интересно няма. Да на Алекс системата е добра и ще работи с висок СОР щото там дето е закопал тръбите температурата е постоянна.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Отопление с хладилен компресор

#17

Мнение от Спиридон » 02 дек 2019 09:24

pipilica написа:
01 дек 2019 22:50
Също всички компресори от хладилници могат да работят продължително време бе проблем, аз примерно имам компресор 1.1kW от хладилник и го ползвам за боядисване с малък пистолет, по два часа е работил и нищо му няма.
Е, щом е издържал 2 часа непрекъсната работа, няма как да му се опре някакъв си отоплителен сезон от 6 месеца. Вече съм спокоен.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Отопление с хладилен компресор

#18

Мнение от Philip » 02 дек 2019 10:01

Спиридон,
Аз поне не съм казвал, че трябва да работи постоянно.
Нищо не пречи да му се направи цикъл както при нормалната работа примерно на хладилна витрина.
По най-простия начин - включен в програмируем контакт.

pipilica,
Виж първото, което съм написал при започването на темата.
Линка съм го дал просто за идеята.

...И няма друг преобразувател на енергия, който да отдава повече енергия, отколкото потребява.
За да няма отново недоразумения какво знам и какво не знам, и с какво не се съобразявам - ето един линк, в който прекрасно е описано всичко :))
https://condex.bg/pokazateli-za-efektiv ... klimatika/
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
alexyeli
Мнения: 145
Регистриран: 30 май 2019 11:04
Местоположение: Espania

Re: Отопление с хладилен компресор

#19

Мнение от alexyeli » 02 дек 2019 10:12

Дълговечността на компресора естествено зависи и от това,кой си е оставил ръчичките докато го е правил с подръчни материали confus .Основното обаче си остава режима му на работа в конкретната система.На какви налягания и температури е подложен,дали маслото от картера се завръща обратно през цялата дължина на хладилния кръг,дали засмуква и неизпарен фреон който буквално замраява маслото и троши механично буталните компресори.Колко често спира и тръгва,почиства ли се редовно кондензатора( топлия радиатор) и редица още фактори.....Вярно, че в старите системи компресора си клокочи 20 и кусур години,но те бяха сметнати без да се жали материалот и фреоните които се ползваха разтваряха в себе си маслото от картера и така му осугуряваха префектна циркулация и съответно смазване на всични детайли без запушвания от различни соли причинени от вътрешната корозия на "модерните" материали Senile
dubito , ergo cogito - ergo sum Dance1

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Отопление с хладилен компресор

#20

Мнение от icrow » 02 дек 2019 10:12

Май си имаме дежурен регулаторен орган, на който работата му е да казва, че такова животно няма и да е вечно вкиснат. :))
Къде видя да се казва, че човека е изобретил нещо? Просто ползва това което научените хора са казали че няма да стане.
Моя познат с таква система ми разправяше как по форумите са му обяснявали капацитетите как никога няма да стане и да не се занимава. Добре че е упорит като нас и сега си се отоплява евтино без да мъкне въглища и тн.
То и аз как ли топля 76кв къща на 2 етажа с парно с 10квт радятори с 2квт мощност на ел котлето, която работи 50/50 от времето на поддържане сега до -2,3гр навън. Я да я изключа и да ходя да си взема дърва, че нали е невъзможно. :))
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Отговори

Върни се в “Отопление”