Топлината може да се предава по неизвестен досега начин https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/ ... 41403.html

Индукционна лампа

Отговори
Потребителски аватар
Philip
Site Admin
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Контакти:

Индукционна лампа

Мнение от Philip » 13 ное 2019 15:52

Я какво направили китайците ??
Че и цял Шанхай се осветявал така...
Наблюдавам Анализирам Променям

gomi
Регистриран: 18 ное 2014 17:25

Re: Индукционна лампа

Мнение от gomi » 13 ное 2019 16:19

:)) пак се върна старата технология с живак, малко усъвършенствана.... за европейския съюз сигур няма да влезнат заради живака :?
IT'S RIGHT THERE IN FRONT OF YOUR EYES!
John BEDINI

Потребителски аватар
hyparh
Регистриран: 18 ное 2014 14:26

Мнение от hyparh » 13 ное 2019 16:33

Тъкмо снощи покрай едни експерименти реших да пробвам една от живачните ми лампи изцяло с ВН захранване. В случая от умножител, като прекарах напрежението през резистор за допълнително ограничаване на тока. Лампата светна веднага и се държеше много стабилно, сякаш си е към обикновено захранване от 220V. Може да си поиграя да съпоставя консумацията между двата типа захранване, като си мисля, че при ВН-то тя ще е значително по-ниска от обикновената. За максимална коректност при съпоставка обаче ще трябва уред, който измерва лумените.

Тесла е разработва осветителни тела, пригодени за работа с ВН ВЧ и ниска енергийна консумация.
Screw the rules... play The Game!

"As above, so below."

Потребителски аватар
Philip
Site Admin
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Контакти:

Мнение от Philip » 13 ное 2019 16:51

За тези в клипа разказват, че отвътре са с луминофор, пълни с аргон и няколко парченца живак.
На самите тях поставят два пръстеновидни магнита, около които има намотки от алуминии. Към тях се свързва високочестотен блок.
Индукцията от тези намотки и магнитите разтапят живака, излъчва се ултравиолетова светлина, а луминофора я преобразува във видима.
Търсенето ми из магазините у нас не даде никакви реални резултати.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
Спиридон
Регистриран: 18 ное 2014 10:03

Мнение от Спиридон » 13 ное 2019 20:39

Аз не бих ползвал живачна лампа за осветление без да съм сигурен в ефективността на филтъра ѝ (че дори и иначе), защото има кофти UV спектър. Парен каша духа.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
hyparh
Регистриран: 18 ное 2014 14:26

Мнение от hyparh » 13 ное 2019 21:00

Спиридон написа:
13 ное 2019 20:39
Аз не бих ползвал живачна лампа за осветление без да съм сигурен в ефективността на филтъра ѝ (че дори и иначе), защото има кофти UV спектър. Парен каша духа.
Да не би да си хванал тен от такава? А луминофорът не би ли трябвало да преобразува цялото UV лъчение във видима светлина или пак може да има утечки?
Screw the rules... play The Game!

"As above, so below."

Потребителски аватар
Спиридон
Регистриран: 18 ное 2014 10:03

Мнение от Спиридон » 14 ное 2019 13:22

Бях писал някъде, че ми се зачерви лицето от спукан (нямаше липсващи парчета) филтър на живачна лампа и то без да са ми светили в лицето.
Не съм сигурен какво става, като има луминофор, защото не съм проверявал, но се съмнявам да блокира изцяло UV лъчението, особено това с високите енергии.

Ако искаш да мериш, имам UV-мер, макар че макс. му чувствителност е при 365nm т.е. няма да хване напълно по-малки дължини (респ. високи енергии) но все ще ориентира дали има UV лъчение или не. Имам и луксмер, ако решиш да сравняваш как свети лампата при различно захранване, но ще трябва да е през декември, че дотогава пак ме е хванала липсата.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Отговори

Върни се в “Други”