Други - Разни експерименти

Отговори
Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Други - Разни експерименти

#101

Мнение от Спиридон » 02 дек 2017 22:11

hyparh,
Може ли, ако ти се занимава, да погледнеш през uv филтър дали изглеждат нещата по същия начин, както без него?
Винаги съм се чудил дали uv светлината не променя и възприятията, предвид че някои вещества в окото също флуоресцират. Нямам uv източник, иначе бих пробвал сам.
Бтв, на каква дължина на вълната са ти диодчетата?
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Други - Разни експерименти

#102

Мнение от hyparh » 02 дек 2017 22:29

Имаш предвид UV pass или UV block? Но така или иначе аз нямам нито един от двата :)) Освен RGB филтри, имам само IR pass-742nm, който е доста добър за планетарни снимки, понеже в този вълнови диапазон атмосферата по-малко се бунтува (донякъде се избягва иначе видимата при по-къси вълни турбуленция).

Иначе камера също улавя промянат в цветовете, ето един доста силен пример с някакви минерали:

chalcedony-calcite-uv-light.jpg

Диодчетата са на горния ръб на UV-то - от 400 до 405nm: https://vikiwat.com/product/21070/led-d ... -15lm.html
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Други - Разни експерименти

#103

Мнение от Спиридон » 03 дек 2017 00:06

Обикновен uv фотофилтър за обектив (би трябвало да са в категорията block) или минерално стъкло. Нещо, което да блокира попадането на uv в очите, за да се види дали това ще доведе до разлика във възприемането на променените от uv цветове.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Други - Разни експерименти

#104

Мнение от Philip » 03 дек 2017 05:56

hola2
Това пак ме замисля колко малка част от света възприемаме чрез тези тела Wonky Wonky :))
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Други - Разни експерименти

#105

Мнение от hyparh » 03 дек 2017 16:05

Абсолютно :)

Направих му едно драйверче с LM317 по следната схема: http://www.circuitdiagram.org/led-driver-circuit.html
Хубаво е, че са дадени наготово стойностите на необходимия резистор в зависимост от милиамперите на LED-а. Ползвам 2,35 ома, като стрелковия амперметър показва, че се дърпат точно 0,7A.

Камерата на телефона не може да улови точно този цвят, който се вижда на око, но на снимката със сянката на ръката, се доближава максимално. Направих я, понеже забелязах, че сенките, които хвърлят предметите по стените и тавана, са жълти. Вероятно се получава така, защото от прозореца на гаража се процежда слабата облачна светлина отвън и на фона на виолетовата, изглежда жълта.

LM317 и LED-а загряваха доста, та се наложи да им сложа по-едри радиаторчета (контакта се осъществява чрез термопаста с алуминиеви частици) и така може да карат няколко минути преди радиатора на LM317 да загрее значително. Този на LED-а е Ок. Сега остава да измисля някакво рефлекторче за получаване на по-концентриран сноп. Може от някое старо фенерче или пък да си направя от термалното фолио.

IMG_20171203_151700.jpg
IMG_20171203_151554.jpg
IMG_20171203_153700.jpg
IMG_20171203_151157.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Други - Разни експерименти

#106

Мнение от hyparh » 21 дек 2017 23:13

Сега се сетих за нещо, което ми се случи преди няколко дни, като тогава не му обърнах голямо внимание, понеже бързах. Бях включил едно от малките ми акумулаторчета да се зарежда от самоделното зарядно (МОТ със сменена вторична + изправител). Като откачих щипките ги докоснах неволно една към друга и в този момент трафът започна силно да бръмчи и незабавно ги раздалечих. Да обаче трафът не спря да бръмчи и намотките му (всъщност не съм сигурен дали само едната или и двете) започнаха да пушат ?? Това продължи няколко секунди (без абсолютно никакъв товар) и му дръпнах щепсела. Помислих, че е сдал багажа, но след като го включих пак и замерих на щипките си даваше около 14V DC.
Какво всъщност може да се е случило? Аз поне нямам обяснение. Изглежда изведнъж в него се е натрупала такава мощност, че намотките едва са я удържали (а вторичната е с доста дебел проводник) confus
Тогава не посмях, но може да пробвам пак с моментно докосване на изводите да видим дали ще се прояви пак ефекта.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Други - Разни експерименти

#107

Мнение от Philip » 22 дек 2017 06:14

Ще трябва да си възстановиш в главата какво друго си имал включено около него, както и къде точно е било и какво е имало наоколо (май последното е най-важното) :)
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Други - Разни експерименти

#108

Мнение от icrow » 22 дек 2017 10:27

Може би окъсила намотка на първична или вторична която като е изстинала се е отдлила. Обаче няма да е добре за изправителя да му пускаш толкова ток.А и мота май първична без товар на вторична работеше малко като на късо с много голям ток на празен.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Други - Разни експерименти

#109

Мнение от hyparh » 22 дек 2017 15:44

Преди малко опитах да предизвикам такъв ефект, даже си бях приготвил и камерата да снимам, ама сега не ще :)) Допрях на няколко пъти изводите до излизане на силни искри и трафа си работи перфект и дори не се затормозява (чува се нормалното си лекичко бръмчене).

Много МОТ-ове, било то модифицирани или не, съм оставял на празен ход, подлагал съм ги на огромни натоварвания с разпъване на дъги до силно загряване на намотките, но такова нещо като предния път никога не бях виждал. Беше много особено... вибрирането беше толкова силно, че имах чувството, че трафа ще започне да подскача, направо тропаше и някоя от намотките само за 2-3 сек запуши яко. Та аз дори съм включвал само първична (с премахната вторична) за направа на мощен електромагнит и намотката е понасяла много по-леко този тип натоварване, което всъщност е много голямо.
Да окъси някъде намотка през лака... има шанс, но пък после и самичка да се оправи confus

Фил, обстановката е следната - изправителите са два (в кутии), сложени на поставки на стената на около 1,90м от земята и с отстояние 20-тина см един от друг. Тази обстановка не се променя просто защото няма какво друго да се сложи там (като предмети или някаква електроника). Променливата е автомобила, който и тогава и сега присъстваше в гаража. Другият изправител със сигурност не работеше (контактът там е само един).

Сега като се замисля, съм сигурен, че много електротехници попадат на разни необясними "дефекти", но просто вдигат рамене и продължават със задълженията си. Тези ситуации са си доста тънки по принцип, понеже могат да зависят от множество външни фактори, които никой не би свързал с ефекта (метеорологично време, налична енергия в атмосферата, заредени частици от Слънцето, геомагнитни смущения и др).
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

bluesky

Re: Други - Разни експерименти

#110

Мнение от bluesky » 23 дек 2017 03:44

Точно при подобни "стечения на обстоятелствата" като че ли понякога изниква някой "пришелец" от друга Епоха... или Време... провери, дали не си изпратил някоя бурмичка или винтче наоколо в друго Време или Дименсия... шега, шега... а и шегата настрана...:)...

Отговори

Върни се в “Други”