Индукционна лампа

Отговори
Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Индукционна лампа

#1

Мнение от Philip » 13 ное 2019 15:52

Я какво направили китайците ??
Че и цял Шанхай се осветявал така...
Наблюдавам Анализирам Променям

gomi
Мнения: 434
Регистриран: 18 ное 2014 17:25
Местоположение: майна таун

Re: Индукционна лампа

#2

Мнение от gomi » 13 ное 2019 16:19

:)) пак се върна старата технология с живак, малко усъвършенствана.... за европейския съюз сигур няма да влезнат заради живака :?
IT'S RIGHT THERE IN FRONT OF YOUR EYES!
John BEDINI

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Индукционна лампа

#3

Мнение от hyparh » 13 ное 2019 16:33

Тъкмо снощи покрай едни експерименти реших да пробвам една от живачните ми лампи изцяло с ВН захранване. В случая от умножител, като прекарах напрежението през резистор за допълнително ограничаване на тока. Лампата светна веднага и се държеше много стабилно, сякаш си е към обикновено захранване от 220V. Може да си поиграя да съпоставя консумацията между двата типа захранване, като си мисля, че при ВН-то тя ще е значително по-ниска от обикновената. За максимална коректност при съпоставка обаче ще трябва уред, който измерва лумените.

Тесла е разработва осветителни тела, пригодени за работа с ВН ВЧ и ниска енергийна консумация.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Индукционна лампа

#4

Мнение от Philip » 13 ное 2019 16:51

За тези в клипа разказват, че отвътре са с луминофор, пълни с аргон и няколко парченца живак.
На самите тях поставят два пръстеновидни магнита, около които има намотки от алуминии. Към тях се свързва високочестотен блок.
Индукцията от тези намотки и магнитите разтапят живака, излъчва се ултравиолетова светлина, а луминофора я преобразува във видима.
Търсенето ми из магазините у нас не даде никакви реални резултати.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Индукционна лампа

#5

Мнение от Спиридон » 13 ное 2019 20:39

Аз не бих ползвал живачна лампа за осветление без да съм сигурен в ефективността на филтъра ѝ (че дори и иначе), защото има кофти UV спектър. Парен каша духа.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Индукционна лампа

#6

Мнение от hyparh » 13 ное 2019 21:00

Спиридон написа:
13 ное 2019 20:39
Аз не бих ползвал живачна лампа за осветление без да съм сигурен в ефективността на филтъра ѝ (че дори и иначе), защото има кофти UV спектър. Парен каша духа.
Да не би да си хванал тен от такава? А луминофорът не би ли трябвало да преобразува цялото UV лъчение във видима светлина или пак може да има утечки?
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Индукционна лампа

#7

Мнение от Спиридон » 14 ное 2019 13:22

Бях писал някъде, че ми се зачерви лицето от спукан (нямаше липсващи парчета) филтър на живачна лампа и то без да са ми светили в лицето.
Не съм сигурен какво става, като има луминофор, защото не съм проверявал, но се съмнявам да блокира изцяло UV лъчението, особено това с високите енергии.

Ако искаш да мериш, имам UV-мер, макар че макс. му чувствителност е при 365nm т.е. няма да хване напълно по-малки дължини (респ. високи енергии) но все ще ориентира дали има UV лъчение или не. Имам и луксмер, ако решиш да сравняваш как свети лампата при различно захранване, но ще трябва да е през декември, че дотогава пак ме е хванала липсата.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Отговори

Върни се в “Други”