Постоянно въртящи се устройства

Устройства, които имат интересно, непроучено и необяснено действие и свойства
Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Постоянно въртящи се устройства

#1

Мнение от Philip » 29 яну 2016 07:49

https://www.youtube.com/watch?v=fQQ8_PDAdfI

Преди време бях пускал такива, използващи най-различни принципи, но сега не успях да ги намеря 1ke
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Постоянно въртящи се устройства

#2

Мнение от icrow » 29 яну 2016 08:13

Това на да Винчи ми изглежда с най много въртящ момент :?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Постоянно въртящи се устройства

#3

Мнение от Philip » 15 мар 2019 15:31

Всички се въртят, но най ми допадна магнитното :)
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Постоянно въртящи се устройства

#4

Мнение от icrow » 16 мар 2019 09:53

То май не беше само едно с магнит :?
Мен ми хареса това с течностите като на скачени съдове.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Постоянно въртящи се устройства

#5

Мнение от Philip » 05 апр 2019 06:28

Знаех, че още някъде съм виждал нещо подобно на видеото, за което казах, търсих и не можах да намеря. Днес се сетих, че е в горното видео :))
От 6,04 до 6,40.

Другото видео беше пак с лагер и със същите дребни магнитчета, но залепени под същия ъгъл директно върху лагера.
Ще го разгледам набързо защо работи :)
1. Много важно! Магнитите са върху метал. Това води до усилване МОЩНОСТТА на полето на магнитите!
Видео за този ефект:

2. Ъгъл на поставяне. Също много важно!
Следващото видео е за представяне на силовите линии на магнитите. За съжаление почти всички гледат, но не си обясняват какво виждат :)) Реално магнитния флуид показва общия резултат от действието на двата полюса на магнитното поле :) Гледайки това, ако не познаваш свойствата на магнитното поле - вадиш си мнооого грешни изводи :))

3. Достатъчно разстояние между магнитите!

Ами - това е всичко - простичко и ясно :)
Обяснявам и какво точно става с полетата специално при варианта от горния клип и защо работи.
Ето първо няколко снимки от него:
Screenshot_1.png
Screenshot_2.png
Screenshot_3.png
Screenshot_4.png
Магнитът, поставен под този ъгъл и върху метал дава следното:
Единия полюс и магнитните му линии, които биха ни пречили са в много по-голяма близост до метала.
Това води до затварянето им в метала. Част от другия полюс и магнитните му линии също се затварят в метала, но остава огромна свободна площ, където това поле е насочено навън и в посока перпендикулярна на магнита.
Реално по този начин се получава почти еднополярен магнит :)
Достатъчното разстояние между последователно поставените магнити пък не им позволява противоположните полета да се свържат и да унищожат част от нужното ни поле :)
Нататък няма нищо неясно.

А защо избирам и търся правоъгълни магнити?
Ами - проста физика :)
Когато се срещат двете еднородни магнитни полета при движение на магнитите, при кръглия магнит тази площ е много малка. При правоъгълните магнити има много по-обширно поле и мощността на взаимодействието им е много по-голяма.

...Такива ми ти работи :)
Ненапразно под постовете ми седи един надпис :))
Това е пътят за всичко :)
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Постоянно въртящи се устройства

#6

Мнение от Philip » 05 апр 2019 07:08

Чудят ме едни чуденки :)) Да си ги кажа и преставам да дрънкам :))
Защо никъде и никой не е използвал такава схема на монтаж?
Защо всички налитат на кръгли магнити?
Защо почти всички правят устройствата си в немагнитен материал?
Какво ги ограничава да осмислят свойствата на магнитното поле и да правят устройствата си спрямо него?
Защо всички повтарят едни и същи принципни схеми?
Какво ги кара да са коне с капаци?
Wonky Wonky Wonky

ПП
И само за инфо :))
Направено така изобщо не е само въртящо се устройство, а напълно функционален, мощен двигател :)
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Постоянно въртящи се устройства

#7

Мнение от hyparh » 05 апр 2019 10:26

Тези дни в Мазето разглеждаха точно това видео с пружината и болта. Според някои магнитното поле не се усилва буквално с добавяне на метала, а силовите му линии се подреждат от по-разредено в по-концентрирано състояния (съответно на по-малка площ). Но реално може да се приеме за същото, понеже манипулираме и концентрираме/канализираме полето по начин, който да ни върши работа - и то каква... :)
Примерно в някои от по-старите високоговорители (тъкмо снощи разглобих един) единият полюс на работния магнит е обгърнат плътно в дебел метален кожух, като по този начин полето му се капсулова и концентрира силно само в едната посока и конкретно при работната намотка.

Неслучайно СЕ индукторът на J. Cater трябва да е обгърнат в концентрични слоеве силициева ламарина (след всеки пласт намотка), а е желателно и всяка останала въздушна междина да е запълнена с желязна прах. В случая изглежда се търси капсуловане на полето (и на двата полюса), за да няма загуби.
Philip написа:
05 апр 2019 06:28
Другото видео беше пак с лагер и със същите дребни магнитчета, но залепени под същия ъгъл директно върху лагера.
Това означава, че аз имам материалите за тест :) Ще се изпробва.

Много ти благодаря за информацията! 1ty 1ty

Относно чуденките... Човекът е стадно животно - някак подсъзнателно приема, че каквото правят другите, това трябва да прави и той. Май по NG провеждаха такива социални експерименти, показващи колко манипулируем може да бъде даден индивид само чрез гледане на това какво правят другите, дори то да няма логика и смисъл Wonky
Излизане от вече установените калъпи, може да се окаже една от най-трудните задачи за човешкото съзнание (поне масово погледнато).
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Постоянно въртящи се устройства

#8

Мнение от Спиридон » 05 апр 2019 10:42

Worship Worship
Използвам намагнитване за работа, но никой не е споменавал за усилването на полето при обучението. А иначе има вкарана теория (за да може да има повече въпроси за изпити), която не е чак толкова необходима за работата.

Мисля, че има още нещо, макар и дребно, вероятно с по-малък принос. Магнитите са залепени върху сфери. Сферата се намагнитва много по-трудно от другите форми. Може би блокира по-добре полето зад магнита и дава възможност магнитите да са по-близо, отколкото при друга форма, което пък дава по-силно поле отвън.

П.П. Има и друго ниво при "стадния принцип". Установено е, че ако дадат задача на група хора на едно място, а след това същата в друг край на света и на още места, то всяка следваща група започва да я решава все по-бързо. Явно "записите" влияят. Ако се натрупа "критична маса", вероятно "излизането от руслото" става доста по-трудно.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

mascara
Мнения: 142
Регистриран: 25 авг 2016 19:00
Местоположение: София

Re: Постоянно въртящи се устройства

#9

Мнение от mascara » 05 апр 2019 12:35

Може би Youtube се явява като "жълт вестник" в който сериозни хора не желаят да "пишат" по този въпрос :?

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Постоянно въртящи се устройства

#10

Мнение от icrow » 05 апр 2019 12:52

Те сериозните хора "пишат" ама бързо им трият. Даже може би за да стои някой го представят като фейк пък който пробва.
А Майстора успяли все пак да направи нещо работещо, че отдавна не съм следил ситуацията там :?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Отговори

Върни се в “Интересни устройства за изследване”