За дома - Отопление - Пелетна горелка

Отговори
Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

За дома - Отопление - Пелетна горелка

#1

Мнение от icrow » 03 яну 2015 23:29

Пускам темата, макар и да не стана отоплението при мен. То не стана защото водната риза на печката ми е много голяма, като площ и същевременно е маломощна само 8КВт. Представлява 4 резервоара от глатка ламарина. Приципно си е направена за дърва. Дори и с въглища не топли хубаво. Ако тази горелка нагрява примерно медна серпентина или котел на дърва с малка камера, която е оребрена би трябвало да топли добре. Въпреки това пак за денонощие ще отиде около 2 човала, което е 11-12 лв. което си е доста.

Направата е много лесна. Ползвах стоманена тръба ф100. В нея се слага подложка в която се слагат пелетите. Подложката е от неръждаема стомана. Ползвах доста тъничка, но нямаше проблеми с деформация или други проблеми. На входа сложих вентилатор от компютър от най големите. Напълно достатъчен е. Първоначално запалвах пелетите като ги поливах с капачка АМБ :)) и им драсвах клечката. Иначе ако топлеше добре щях да направя вероятно запалка от нагряваща се жичка от нисък волтаж и много ампери. Автоматизирането на подаване на пелетите го напваих с Pico модул на Неомонтана в режим авторесет. Механиката е твърде грозна за да я публикувам :)) Иначе е моторче на 12В което върти червяк в тръба. Тръбата от единия край има отвор в който се спускат пелети гравитационно. От другия падат в тръба, която води до горелката.
Прилагам малко снимки и видео.


В камерата пламъкът беше по голям, заради засмукването от комина. :)
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

sheki
Мнения: 430
Регистриран: 18 ное 2014 23:08

Re: Пелетна горелка

#2

Мнение от sheki » 08 яну 2015 01:30

С пикото таймер ли си правил, защо в авторесет?

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Пелетна горелка

#3

Мнение от icrow » 08 яну 2015 09:37

За да не му трябва софтуер и съответно работещ комп. Така може да му задам колко време да чака без пинг и колко голям да е пулса. Така си работи само то. :)
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Пелетна горелка

#4

Мнение от Philip » 09 яну 2015 05:57

Айкроу,
човекът, който ми прави камината и цялостната система на отоплението (с това се занимава от много години), зададе риторичен въпрос след въпроса кое е по-добре - пелети или дърва? - Ако отоплението на пелети е по-добро, мислиш ли, че бих се отоплявал с дърва? :))
Пелетите у нас ги произвежда вече куцо, кьораво и сакато от каквото им падне. Не горят добре и отделят много вредни емисии заради материалите, от които ги правят (които са различни от материалите, от които трябва да ги правят :)) )
...Та е възможно и заради това опита ти с пелети да не е добър :)

Добър ден! :)
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Пелетна горелка

#5

Мнение от icrow » 09 яну 2015 09:20

Тези пелети, които ползвам наистна не са от най-хубавите. Тъмни са и уж са от бор. Горят добре уж, но по стените на ризата се наслоява дебел слой от нещо черно. Сигурно е смола. Иначе като се пипа е, като засъхнала дъвка. Едвам се изчегъртва. Иначе изобщо не цапа. Все едно съм намазал с епоксидна смола ризата. :)) Както и при дървата до колкото знам буковите и дъбовите пелети са най-добре. Много хора са доволни от пелетите. Най-вече защото е автоматизиран процес и правиш едно зареждане на доста време. Според зависи от бункера. И после цъкаш само копчета, колко да ти е топло. :)) А дървата zile

Аз лично се насочвам вече изцяло към тока. Най вече защото е единственото нещо, което можеш да си произведеш. И пак не цапа не се занимаваш с мъкнене и тн. :) Разбира се ще гледам да се заредя с дърва, че хубавото не става бързо явно. :)) Особено с наще икономически възможности.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

sheki
Мнения: 430
Регистриран: 18 ное 2014 23:08

Re: Пелетна горелка

#6

Мнение от sheki » 10 яну 2015 13:33

icrow написа:За да не му трябва софтуер и съответно работещ комп. Така може да му задам колко време да чака без пинг и колко голям да е пулса. Така си работи само то. :)
:) абе подведох се по думичката, щото и аз ползвам много пикота, опцията е пинг таймаут таргет рестарт, а иначе с пелетите става най - мързеливото парно :) , във форума направи си сам имаше тема в която Йордан Йорданов (Jacket) написа софт за мониторинг с пико ип Fire Monitor се казва , парави графики и има дори аларми за температури извън нормите

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Пелетна горелка

#7

Мнение от icrow » 10 яну 2015 15:54

Браво на човека. Пуснал ли я е за теглене?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))


Отговори

Върни се в “Отопление”