Астрофотография

Наши лични снимки, които ни харесват и впечатляват
Отговори
Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Астрофотография

#111

Мнение от Philip » 04 юли 2019 04:55

Опитът IrRGB е излязъл суперски.
Европа - ясно, но черното е сянката ѝ ли?

Под доста по-различен ъгъл е спрямо тази на Йо преди дни :?
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Астрофотография

#112

Мнение от hyparh » 04 юли 2019 08:30

Да, черното е сянката. Мисля, че разликата в разстоянията на сенките спрямо спътниците им, се дължи на отстояниято им от планетата. Разстояниято от повърхността до Йо е 421 700км, докато до Европа е 670 900км.
Любипитно е да се отбележи, че Юпитер няма фази, както вътрешните планети Меркурий и Венера. Изглежда колкото по-отдалечена от Слънцето е една планета, толкова по-слабо са изразени (или липсват) фазите. Марс има някакви, макар и не толкова изразени. При Сатурн интересното е, че постепенно за период от няколко години, си сменя наклона. Спомням си как преди 10-тина години беше обърнат директно с екватора си към нас, което правеше пръстените да изглеждат като тънка черта. По-фотогеничен е така както е сега :)
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Астрофотография

#113

Мнение от Philip » 04 юли 2019 09:02

hyparh написа:
04 юли 2019 08:30
При Сатурн интересното е, че постепенно за период от няколко години, си сменя наклона. Спомням си как преди 10-тина години беше обърнат директно с екватора си към нас, което правеше пръстените да изглеждат като тънка черта. По-фотогеничен е така както е сега
Най-вероятно равнините на обиколките около слънцето са под ъгъл на Земята и Сатурн - и затова така.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Астрофотография

#114

Мнение от Philip » 04 юли 2019 09:25

Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Астрофотография

#115

Мнение от hyparh » 04 юли 2019 10:27

Philip написа:
04 юли 2019 09:02
Най-вероятно равнините на обиколките около слънцето са под ъгъл на Земята и Сатурн - и затова така.
Тук казват, че когато виждаме пръстените максимално отворени, в северното полукълбо на Сатурн е лято. Т.е. според наклона може да съдим за сезоните. Планетата прави една пълна обиколка около Слънцето за 29 години.
https://www.universetoday.com/15399/tilt-of-saturn/

Да уточня и кой е споменатия Спас от постът ми със снимките - така е като ме мързи да пиша наново и правя копи/пейст от астрофорума :)) Едно момче от Пловдив, коeто също любителски щрака планетите с апаратура почти еднаква с моята :)
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Астрофотография

#116

Мнение от Спиридон » 04 юли 2019 10:59

Пак красоти! Worship

Мен повече ме изненадва, че при въртенето на Юпитер сянката на Европа си остава на същото място на повърхността му. Явно Европа обикаля доста бързо около Юпитер.

hyparh,
възможно ли е различните канали да изискват различно фокусиране или е въпрос на разсейване от Земната атмосфера? Прави ми впечатление, че на снимката с 3-те отделни канала червеният е с най-остро изображение, а синият е с най-малка острота (или поне така ми се струва).
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Астрофотография

#117

Мнение от hyparh » 04 юли 2019 12:22

Спиридон написа:
04 юли 2019 10:59
hyparh,
възможно ли е различните канали да изискват различно фокусиране или е въпрос на разсейване от Земната атмосфера? Прави ми впечатление, че на снимката с 3-те отделни канала червеният е с най-остро изображение, а синият е с най-малка острота (или поне така ми се струва).
И двете. Фокусът трябва да се пипва след всяка смяна на канал, а също така зеления и синия цвят (особено синия) се разсейват повече и при тях картинката винаги излиза по-мътна. В случая се получиха много добри и затова ги постнах, принципно са доста по-зле.
IR-то прониква най-лесно и при него картината дори в лоши условия излиза добра, но пък експонацията и gain-а трябва значително да се увеличат от което пада fps-а и съответно се събират по-малко кадри за същото време.
Поради високата скорост на въртене на Юпитер, не се препоръчва снимането му за повече от 180 сек (или по 60 сек на канал), понеже се повишава шанса от замазване на детайл.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Астрофотография

#118

Мнение от Спиридон » 04 юли 2019 13:42

1ty
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Астрофотография

#119

Мнение от Спиридон » 18 авг 2019 16:33

В петък вечерта изпуснах страхотен изгрев на Луната над морето. Беше направо огромнейшеста и малиново червена, че и с подходящ декор наоколо, ама пусто точно тази вечер бях решил да не мъкна апарат, а с телефона страна едно голямо нищо.
Опитах снощи, ама пък точно на изгрева имаше облаци zile
В петък изгрева беше почти точно в 21ч. За снощи, на база на това, че Луната прави обиколка около Земята за около 28 дни, сметнах, че трябва да се покаже около 21:50, но беше по-рано. Разрових справочните сайтове и гледам, че изгрева се измества всеки ден с около 25 минути т.е. двойно по-малко от сметките ми. Смятам така:
Щом обикаля за 28 дни, значи за 24 ч се премества с 1/28 от окръжността, т.е. Земята трябва да се завърти с 1/28 повече от 360°, за да излезе Луната на същото място. Тъй като Земята се завърта за 24 ч, значи ѝ трябват с 1/28*24 ч *60 мин повече време. Т.е. грубо 50 минути. Някой може ли да ме светне къде бъркам сметките?
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Астрофотография

#120

Мнение от Philip » 18 авг 2019 17:14

Въртях земи и луни в главата си, смятах го по два различни начина, но и на мен ми излиза 51, и нещо си минути :))
Пуснах и стелариума :))
Днес при мен ще изгрее в 22,13, а утре - 21,51 :)) По на север, но тогава :))
...Явно нещо изпускаме 1ke
Наблюдавам Анализирам Променям

Отговори

Върни се в “Красиви и интересни снимки”