Постоянно въртящи се устройства

Устройства, които имат интересно, непроучено и необяснено действие и свойства
Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Постоянно въртящи се устройства

#11

Мнение от hyparh » 05 апр 2019 13:20

Майстора вече не се подвизава там. Атмосферата в Мазето се отрови много (има сформирана групичка, която моментално скача на всеки дръзнал да демонстрира по-свободно мислене или нестандартна идея за устройство) и започнаха да се нахвърлят и на него и разработките му + всякакви квалификации (основно от извадки от форумния чат, където аз въобще не влизам - там е още по-зле).
Накрая им тегли една много яка майна на всичките тия и се оттегли с достойнство :) Нека си драскат простотии.

Определено е хванал работещ принцип - съвсем малко вложена енергия и силно развъртане на големия ротор. Преди време търсеше решение как да автоматизира процеса (ще трябва малко електроника + датчици или релета) и устройството ще тръгне. Нямам представа дали е докарал нещата докрай. Предполагам ще ъпдейтне в блога си, ако има нещо.

***
Ето една набързо скалъпена пробна установка с лагер и малки неомагнити :) С по-малко роторни магнити се опитва да тръгне, но се запъва при следващия (пробвах най-различни ъгли на "атака" на статорните магнити). Като им удвоих броя пък въобще не иска да мръдне. Лагера не е от най-свободно въртящите се, но мисля това не е проблем. Вероятно си трябват стоманените сачми, а най-добре с правоъгълни магнити с подходящо намагнитване, както ще го направи Филип.
Иначе с топъл силикон се получава екстра за провеждане на качествен опит - в повечето случаи хваща достатъчно здраво, за да не се разлепят дори да им се лепне външен магнит.

ПП. Алуминиевата плоча, върху която лежат нещата, е само за снимачен фон. Опитите провеждах като държах нещата в ръце.

IMG_20190405_121416.jpg
IMG_20190405_123723.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Постоянно въртящи се устройства

#12

Мнение от Philip » 05 апр 2019 13:34

hyparh написа:
05 апр 2019 10:26
Това означава, че аз имам материалите за тест Ще се изпробва.
Up! По тази причина дадох принципите - за да може всеки, който иска да действа Hola
hyparh написа:
05 апр 2019 10:26
Според някои магнитното поле не се усилва буквално с добавяне на метала, а силовите му линии се подреждат от по-разредено в по-концентрирано състояния (съответно на по-малка площ)
За мен е малко по-различно :)
Подобното предизвиква подобно :)
Желязото променя формата на полето на магнита от едната страна. Природата винаги се стреми към равновесие. Именно това е причината предизвиканата от желязото промяна да се отрази и на другия полюс. Тъй като там няма магнитопроводим материал - полето се усилва. За мен там се променя именно мощността на силовите линии.
Спиридон написа:
05 апр 2019 10:42
Сферата се намагнитва много по-трудно от другите форми. Може би блокира по-добре полето зад магнита и дава възможност магнитите да са по-близо, отколкото при друга форма, което пък дава по-силно поле отвън.
Мисля по абсолютно същия начин! :) Специално за конфигурацията във видеото аз бих разположил магнитите малко по-отпред, така че едното поле да се покрива по-пълно от сферата :)
Спиридон написа:
05 апр 2019 10:42
Ако се натрупа "критична маса", вероятно "излизането от руслото" става доста по-трудно.
Това е сигурно :)
mascara написа:
05 апр 2019 12:35
Може би Youtube се явява като "жълт вестник" в който сериозни хора не желаят да "пишат" по този въпрос
Всеки, който е запазил такива знания за себе си и държи на авторство - не е прокопсал :))
icrow написа:
05 апр 2019 12:52
А Майстора успяли все пак да направи нещо работещо, че отдавна не съм следил ситуацията там
Вчера Хипарх даде линк към блога му. - Нищо лесно и употребяемо. Бих се радвал ако той каже мнението си за това, което написах. Ценя опита и мнението му! :)
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Постоянно въртящи се устройства

#13

Мнение от Philip » 05 апр 2019 13:45

Браво Хипарх! Междувременно си писал и пробвал :)
Почти съм сигурен, но нали са ти насочени в една посока залепените магнитчета и твърдо опират в лагерната черупка.
Щом при поставяне на повече спират съвсем - значи и тогава, и при по-малката бройка полетата на отделните магнити се свързват, а не се поемат от лагера.
Поиграй си ако имаш време с ъгъла (леко ги изправи) и пробвай с още по-малко. Пробвай и да сложиш някакви парченца меко желязо зад магнитите - между тях и лагера. :)

***
Сега си поръчах отново същите магнити от същия човек. Надявам се утре все пак да ги получа :))
Наблюдавам Анализирам Променям

Арахая

Re: Постоянно въртящи се устройства

#14

Мнение от Арахая » 05 апр 2019 15:35

Изгълтaх нaпиcaното и коментирaното от вac c интереc и ще чaкaм опитa нa Филип. sunny


В mazeto cъм мъж или поне двуполовa, тaкa миcлят някои от cъфорумците тaм :)) . Хипaрх е прaв, че тaм имa "инквизиция" към инaкомиcлещите. Към мен cе държaхa много прилично. Не ме изядохa вербaлно! sun
Но имa доcтa полезни и интереcни нещa в mazeto, много цветни( в хубaвия cмиcъл нa думaтa) и знaещи cъфорумци!
И нa мен ми нaпрaви впечaтление, че Мaйcторa не е пиcaл отдaвнa тaм, но не открих линкове към негови cтрaници или блог, инaче ще го четa c интереc.

A дa, дa cпоменa и " ефектa нa cтоте мaймуни", зa който cте кaзaли c други думи. Нещо възникнaло в cъзнaнието нa един индивид, рaзпроcтрaнявaйки cе в cъзнaнието нa вcе повече индивиди, доcтигa определенa критичнa мaca, което довеждa до преминaвaнето нa цял вид до ново cтъпaло нa cъзнaние... Проcто в енергиен плaн cе cъздaвa количеcтвено енергийно нaтрупвaне ( cтaбилнa енергийнa мaтрицa, ядро нa дaденото нещо), което води и до кaчеcтвени изменения. Пък нaли вcичко нa един по- дълбок плaн е cвързaно c вcичко, тa тъй! В пcихологият му кaзвaме колективно неcъзнaвaно, но имa безброй рaзлични именa... sunny

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Постоянно въртящи се устройства

#15

Мнение от Philip » 05 апр 2019 15:52

hyparh написа:
05 апр 2019 13:20
С по-малко роторни магнити се опитва да тръгне, но се запъва при следващия (пробвах най-различни ъгли на "атака" на статорните магнити)
Разгледах внимателно пак написаното и мисля, че се светнах къде е проблема :)
Магнитите ти са слаби като сила. Силни са тези след N38.
Не им достига сила, за да действаш със завъртащия достатъчно отдалече така, че да не навлиза самият той в страничното поле на залепените.
Доколкото схващам, разстоянието от което им се влияе трябва да е по-голямо от разстоянията между тях.

Изкопай отнякъде само един по-мощен магнит и пробвай с него да ги завъртиш от по-голяма дистанция :)

...Ама всичко дето приказвам са си само приказки, докато не направя това, което виждам :))
Та - не ми обръщай много внимание! :))
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Постоянно въртящи се устройства

#16

Мнение от Philip » 05 апр 2019 15:56

Може да пробваш и с два статорни, както ги наричаш :)
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Постоянно въртящи се устройства

#17

Мнение от hyparh » 05 апр 2019 16:02

Да, наредени са като последователно навързани батерии NS-NS... Сигурно се докосват до метала на лагера (лепвах ги с натиск), макар че площта на допир е много малка заради ъгъла и самия силикон.
Добра идея за големия магнит! :) Не се сетих, понеже се водих по видеото (стадното съзнание... :))). Имам такъв със сила 23кг.
Довечера ще направя още експерименти с добавени гайки, вместо сачми. Не съм сигурен дали ще мога да изнамеря някакво меко желязо... Всъщност имам силициева ламарина (най-сетне си намерих) може и тя да влезе в употреба тук.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Постоянно въртящи се устройства

#18

Мнение от Philip » 05 апр 2019 16:14

Гайката е меко желязо :)
Принципно се използва термина за всяко желязо, което не е закалено.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Постоянно въртящи се устройства

#19

Мнение от icrow » 05 апр 2019 16:43

23кг :? Може би ще привлече силно лагера. Защо не му пръснеш малко WD да се смаже, за да върти по леко.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Постоянно въртящи се устройства

#20

Мнение от hyparh » 05 апр 2019 19:27

Арахая, за теб там предполагам е едно страхотно поле за анализиране, понеже има доста психиатрични клинични случаи :))
Утре може да драсна един пост в една от новоотворените от Технократ теми - една от малкото, които заслужават внимание (става въпрос за сравнението между инерцията в механиката и електромагнитната индукция), на която никой не обърна внимание. Това е друг любопитен парадокс - истински стойностните неща в повечето случаи се подминават и игнорират.

Айкроу, ще го доближавам постепенно до достигане на оптимално разстояние, пък да видим. Ще тествам разни варианти.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Отговори

Върни се в “Интересни устройства за изследване”