Постоянно въртящи се устройства

Устройства, които имат интересно, непроучено и необяснено действие и свойства
Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Постоянно въртящи се устройства

#21

Мнение от Philip » 05 апр 2019 19:46

Аз само да подсетя :))
За това дето му викат скаларно магнитно поле ако не бъркам.
Принципно се реже пръстеновиден магнит, връткат се половинките една спрямо друга и насила се хващат заедно. Резултатът е много по-силно странично поле от зоната на срещата им.
Същото се получава и при насилствено съединяване на двата еднакви полюса на два магнита.
Това също ми минаваше през главата докато си сглобявах устройството и вида му в нея като вариант за изтласкващия магнит :)
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Постоянно въртящи се устройства

#22

Мнение от hyparh » 05 апр 2019 21:19

За насилствено съединяване най-лесно ще бъде ако магнитите са с дупка и да се стегнат с помощта шпилка примерно. При обикновени магнити (от по-слабите) вероятно секундно лепило ще свърши работа.

Сега пробвах тези два варианта на подредба + гайки.

IMG_20190405_205349.jpg
IMG_20190405_205417.jpg

Получава се кажи-речи същото положение. Големия неомагнит афектира ротора от по-далеч, като пробвах и с максимално приближаване и разни ъгли на разположение (на два пъти успя да се лепне за лагера и да разруши постройката :))). С максимално доближаване се получава интересен спинер :) - връткаш го и той се завърта на пресекулки (усещат се магнитните сили), но щом свърши инерцията, се застопорява. Ъгълът на статорния магнит има голямо значение и с малка промяна може да се получи осезаема разлика в това колко се съпротивлява ротора при завъртането му.

Във видеото човека го е направил със 7 роторни магнита, интересно дали бройката (и дали са четни или не) оказва някакво влияние.
Имам няколко малки паралелепипедни от DVD устройства, но са намагнитени много шантаво (изглежда имат повече от 2 полюса) и с тях ще е по-сложно.

И една магнитна кула Astros:
IMG_20190405_205447.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Арахая

Re: Постоянно въртящи се устройства

#23

Мнение от Арахая » 06 апр 2019 00:20

:) Хипарх, да, освен доста от темите, които са в обсега на интересите ми, в mazeto има и достатъчно "материал" за психолози ;)

А ти пробва ли със 7 магнита? Хубава магнитоайфелова кула си направил :) !

Ето още ена въртележка... Размечтах се за виенското колело, хихихи... :)
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Постоянно въртящи се устройства

#24

Мнение от hyparh » 06 апр 2019 05:06

Дам, цяла нощ си лепя магнити на почивки, отиде една пръчка силикон :))
Пробвах с 5 и 7 - същия резултат. Накрая си правих разни подредби с правоъгълните, но с техните множество полюси съвсем не помръдва.
Изглежда по този начин с тази форма на магнитите (със или без гайки) не става. Човек винаги трябва да си има едно на ум, че по-голямата част от този вид клипове в тубата, са фейкове (използват сгъстен въздух или електричество, като целта е трупане на повече гледания, а вероятно и дезинформация).
Със сачми може и да е по-друго... Пак пробата ще покаже най-добре. Но все ми се струва, че резултатът ще е като този с налепените на PC вентилаторче, за който всъщност купувах тези магнити преди време :))

Разбира се, тези опити отхвърлят само няколко вида прости подредби и то с определена форма магнитчета. Въпросът е кои са работещите.
В очакване сме на магнитите на Филип :)
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Постоянно въртящи се устройства

#25

Мнение от Philip » 06 апр 2019 06:04

Кофти.
Взе да ме вкарваш в размисъл дали не съм в грешка.
Трябва да преодолея размисъла, за да действам с вяра :))
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Постоянно въртящи се устройства

#26

Мнение от hyparh » 06 апр 2019 06:53

Определено е тънка работата с магнитите. Аз например сравнително скоро попаднах на видеа с магнитен мотор на V-gate принцип и бях почти убеден, че работи, даже мислих да си търся някои необходими материали. Реших да постна видеото в мазето и тогава Майстора каза, че тази конструкция изпробвано е неработеща.
Истината е някъде там :)) Joseph Cater също предлага СЕ магнитен мотор с няколко диска на общ вал, по периферията на всеки от които, са наредени магнити, обхващащи около 90 градуса (май толкова бяха) от окръжността. Това бил лимитът, до който статорните магнити могат да завъртят диска. Съответно за пълно завъртане на 360гр трябва да има няколко диска на една ос, върху всеки от който са налепени магнити обхващащи 90гр. и да се презастъпват.

Твоите магнити са доста по-различни по форма и намагнитеност от моите, та има шанс това, което си намислил, да е действащо :)
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Постоянно въртящи се устройства

#27

Мнение от Philip » 06 апр 2019 07:04

Те да дойдат веднъж, да ги усетя, пък ...
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Постоянно въртящи се устройства

#28

Мнение от Philip » 06 апр 2019 10:46

Досега висях пред Еконт. На два пъти даже ходих. Офисът пълен и навън още тумба хора и двата пъти.
Имах желанието да си ги взема (ако някой пак не си ги е харесал междувременно) ама и двата пъти след куп висене и немърдане на опашката ми мина желанието Wonky :))
Сигурно пак е имало я черни петъци, я кой знае какви други тъпи зарибявки Wonky
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Постоянно въртящи се устройства

#29

Мнение от hyparh » 06 апр 2019 14:15

Аз пък последния път не получих СМС при пристигане на пратката (вентилатора на Delta electronics) до офис на Еконт, което сефте ми се случва. Чакам ли чакам и на петия ден се свързах с подателя като той ми изпрати скрийншот на товарителницата, където се виждаше че, че пратката е пристигнала още на следващия ден след изпращането Wonky При запитване в офиса защо се е получило така, казаха че от сега нататък изпращането на СМС трябва изрично да е упоменато от подателя и вече услугата се заплаща 18 стотинки.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

sheki
Мнения: 430
Регистриран: 18 ное 2014 23:08

Re: Постоянно въртящи се устройства

#30

Мнение от sheki » 07 апр 2019 09:58

Гледам и си мисля че тук спусъка , както и на всяко запускащо утройство трябва да има рязкост , прикачих една картинка на два вида магнити с разположение , трябва да се обърне внимание на границата между двата полюса, според мен не трябва да има силно закотвяне поне за малките устройства, тъй като ще трябва много повече кинетична енергия за да се излезe от това състояние, самата въртяща се установка трябва да има по - голяма маса и инерция за да ги преодолява.
m.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.

Отговори

Върни се в “Интересни устройства за изследване”