Големи токове / Заваряване

Ремонти, строителство, поправки и всичко, което може да ни се наложи да правим вкъщи. Проекти, идеи и съвети.
Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Големи токове / Заваряване

#21

Мнение от icrow » 29 ное 2019 22:18

За бай Ганьо предпазни средства и опасност не съществуват. Нито маска нито предпазител на шлайфа. За работната обстановка да не говорим. Doh No! Down confus
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Големи токове / Заваряване

#22

Мнение от hyparh » 30 ное 2019 11:01

Комшията действа по същия начин :)) Преди време ми направи една заварка на счупения фитнес уред - само си затваряше (или притваряше) очите по време на заваряването. Този от предното видео гледам прикрива дъгата с ръка, но не включва в сметките отраженията, особено от тази ламарина.

Alexyeli, да най-добре е да се действа с максимално чисти материали. Педполагам ще бъде доста по-лесно да се работи с дебели елементи, при които няма опасност от пробиване. Наслояването и проникването може да са по-изразени, което не изисква толкова критична скорост на придвижване на електрода.

Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
alexyeli
Мнения: 145
Регистриран: 30 май 2019 11:04
Местоположение: Espania

Re: Големи токове / Заваряване

#23

Мнение от alexyeli » 30 ное 2019 11:11

hyparh написа:
30 ное 2019 11:01
Комшията действа по същия начин Преди време ми направи една заварка на счупения фитнес уред - само си затваряше (или притваряше) очите по време на заваряването. Този от предното видео гледам прикрива дъгата с ръка, но не включва в сметките отраженията, особено от тази ламарина.
:))
Човека просто е надрастнал радиацията и ултравиолета.... 1mag
Знаейки твърдо ,че дъжейки с твърда ръка,на него не му се случват бели те си остават изключително и само за любителите на такива... :)
Сега сериозно,тукашните супермени ги пакетират в скафандри дори и просто да метат улиците.Постоянно им се набива у главите как опасността дебне буквално от всичко,те го приемат и го вярват безрезервно...резултатът е, че всеки един индивид от тези прекарва поне 3-4 месеца от годината сумарно във болнични,давайки хляб на системната машина... confus
Абе с две думи внимавай какво си пожелаваш ,че ако ти се сбъднеее 1ne
dubito , ergo cogito - ergo sum Dance1

Потребителски аватар
alexyeli
Мнения: 145
Регистриран: 30 май 2019 11:04
Местоположение: Espania

Re: Големи токове / Заваряване

#24

Мнение от alexyeli » 30 ное 2019 14:37

Хубав трик видях при един руский человек,дето си гласеше правилния ампераж при вече запален електрод върху непотребен детайл с подобни параметри като на този който ще заваряваме.Хитрината е в това,че пали електрода с “някакав“ ампераж и със свободната ръка врътка копчето наблюдавайки през маската дъгата, до получаване на перфектната за случая заварка,без пръскане и прегарания... :) Обясняваше също,че е фундаментално да се научи човек да различава шлаката от стопения метал “на живо“,още по цвета наблюдавайки през маската и така електрода се води перфектно ,компенсирайки възможни дефекти още на място,без да му се получават “кладенчета“ от шлака по шевовете
dubito , ergo cogito - ergo sum Dance1

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Големи токове / Заваряване

#25

Мнение от hyparh » 01 дек 2019 14:07

Въглеродни електроди (вместо да разглобяваме батерии за такива :) ):
http://www.elektrik90.com/index.php?sea ... B8&x=0&y=0
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
alexyeli
Мнения: 145
Регистриран: 30 май 2019 11:04
Местоположение: Espania

Re: Големи токове / Заваряване

#26

Мнение от alexyeli » 01 дек 2019 14:37

1ty
Като най опитен в леярския бранш какъв диаметър електроди би ни препоръчал?
dubito , ergo cogito - ergo sum Dance1

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Големи токове / Заваряване

#27

Мнение от hyparh » 01 дек 2019 18:17

Ти ме изкара все едно съм бил леяр 10 години :)) Правил съм опити единствено с въглеродни пръчки от тези дебелите батерии за 1,5V (май ги водят D размер). Не съм сигурен какъв е диаметъра на техните пръчки, струва ми се да е към 6мм. И аз се замислих какъв диаметър да си взема, като първо се спрях на 4мм, понеже на заваръчното дават до 4мм електроди (макар, че щипката може да се отвори с поне 2мм повече). Пробвах с един 4мм (от батерия АА), обаче щипката го чупи като солета. Пружината идва твърде силна за такъв тип електроди, предполагам се изисква друг тип, която стяга по-слабо и/или е челюстите са заоблени специално за такива електроди. Но аз си измислих решение и за този проблем Wub Имам доста медни ламели изрязани от процесорни радиатори. Слагат се две (или повече за по-голямо топлоотнемане) в челюстите, и между самите ламели се поставя въглеродния електрод. Не точно в средата на челюстите, а малко встрани, за да се избегне големия натиск.

Би трябвало по-дебелите да се справят по-добре конкретно за топене на метали, понеже за целта ни трябва единствено издържливост на електродите. Аз мисля да си взема няколко осмици да видя с тях как ще бъде. Всъщност... в момента ми хрумна друг тип захват за електродите... Прегъвам 1-2 ламели във формата на издължена капка и точкувам събраните краища на няколко места с точкова заварка (добрия стар г-н Ампераж :))) Електродът пъхам в получения отвор, а мястото с точковата заварка хващам с щипките.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Големи токове / Заваряване

#28

Мнение от icrow » 01 дек 2019 19:05

Не можеш ли просто да пъхнеш нещо примерно меден проводник с малко по голям размер и с приплескване да го нагласиш. Щипката ще мачка медта.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Големи токове / Заваряване

#29

Мнение от hyparh » 01 дек 2019 20:03

Имаш предвид да се получи нещо като "ухо", съставено от медния проводник, в което да се пъхне електрода ли? Става и така, но май ще се получи по-хлабаво, особено като почнат да загряват нещата. А с медните пластини контактната площ ще е голяма.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
alexyeli
Мнения: 145
Регистриран: 30 май 2019 11:04
Местоположение: Espania

Re: Големи токове / Заваряване

#30

Мнение от alexyeli » 01 дек 2019 20:59

Аз във суматохата на първия ми опит с тези електроди докопах едни лустър клейми на които обелих пластмасата и с много минимално притъркване на електрода с шкурка на ръка си пасна в отвора на клемата като коркова тапа.Притегнах го леко с едното винтче а с другото яко натегнах парче дебел кабел който " приплескан" в другия си край, щипката го захапва перфектно и си работи гладко без прегряване и стопилки.В последствие видях във тубата ,че не съм открил аз топлата вода и други също ползват подобна система мъ кефа от сработването вече не могат да ми го отмъкнат... ;)
Питането ми за диаметъра идва от това,че ми направи впечатление бързото износване на електродите,които се "самозаостриха" за 2-3 минутки работа... :?
dubito , ergo cogito - ergo sum Dance1

Отговори

Върни се в “Домашен майстор/направи си сам”