Колимиране на бинокъл

Да се похвалим сами, че да се знае
Отговори
Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Колимиране на бинокъл

#1

Мнение от hyparh » 04 юли 2015 22:48

Днес, с необходимата информация налице, успях да се справя за 10-15 мин. с колимацията на Celestron SkyMaster 25x70 sun "Работа", за която ми взеха 60лв. за предишния ми бинокъл Wonky Отварям тема, понеже може да е полезна и за някой друг с крив бинокъл, а се прави и много лесно :)

Упатвъне на английски: http://www.oberwerk.com/support/collimate.htm

В случая е разгледана колимация на екземпляр от марката Oberwerk, но колимиращите болтчета (отговарящи за фино наместване на призмите) са на същото място и при селестроните, а предполагам и при Konus - въобще тези, което са с гумирано покритие.
Накратко - бинокълът се поставя по възможност на тринога, взема се възможно най-тънката отвертка и се повдига гумираното покритие, както е показано на картинката от инструктажа. Отдолу трябва да има малко болтче, което вероятно ще е залято с капка лепило или нещо подобно (върху моите имаше нещо като студен силикон, желеподобно в-во). Изчопля се с отвертката и започва да се врътка на малки стъпки, като се поглежда през бинокъла към предварително набелязана мишена в далечината. На моя си поиграх и с двете болтчета (за двата тубуса), като лявото трябваше да го затегна максимално, а дясното да е разхлабено с около половин оборот наляво. За няколко минути се сдобих с идеална картинка, даже си мисля, че го настроих по-добре откакто беше преди :) Привечер с филтрите наблюдавах един от най-красивите залези, които съм виждал - на фона на Слънцето с няколко петна около екватора, бавно преминаваха тънки перести облаци и по едно време заприлича на един голям Юпитер Astros
Преди малко погледах и звездите, Сатурн се вижда в момента над южния небосклон, като пръстените са му доста отворени.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Колимиране на бинокъл

#2

Мнение от icrow » 04 юли 2015 23:06

Гладни ще ги оставиш хората :))
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Колимиране на бинокъл

#3

Мнение от hyparh » 04 юли 2015 23:27

Току виж влязъл някой бот и започне да пише, че това е грешно и така ще си прецакаме биноклите :))
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Колимиране на бинокъл

#4

Мнение от Philip » 05 юли 2015 05:58

Наблюдавал си това с бинокъла???

***

Все забравям означенията при оптиката 1ke :))

Преведи моля 25х70 :)
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Колимиране на бинокъл

#5

Мнение от hyparh » 05 юли 2015 09:44

Йеп, малък е Сатурн, но се откроява отчетливо от звезда. Вижда се елипсата, която описва пръстена, прилича малко на ушички около планетата.

Увеличението е 25 пъти на 70мм. диаметър на обективите.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Отговори

Върни се в “Умря ми циганката :)”