Генератор на ток с постоянни магнити на icrow

Устройства, които имат интересно, непроучено и необяснено действие и свойства
Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Генератор на ток с постоянни магнити на icrow

#1

Мнение от icrow » 01 сеп 2015 23:28

Почна се! Най накрая. :)) След като няколко дена все съм по гости или имаме гости успях да развъртя мотора с маховика. Специални благодарности на Скелета за фланеца Worship Отлична изработка. :)
Генератора ще представлява мотор асинхронен със маховик на оста от кола. На маховика ще се налепят магнити и ще се ползват намотки без магнитопроводи. Нещо подобно https://www.youtube.com/watch?v=TMaxbdz-1aE, но намотките ще са други.

Малко си е страшничко, като се развърта маховика. :)) Все още не е в клетката която ще е за генератора ииии..... :))
С малко игра да улуча правилния капацитет за мотора постигнах на празен ход 0.65А на 220В 143Вт Със маховика консумацията се дигна на 1.09А 239Вт. За съжаление не разполагам с латер да намаля напрежението. Тогвава ще консумира доста по малко и ще утихне значително. С латера на Румен мотора се въртеше със 100В на 0.4А 40Вт. Разбира се не е с пълната сила, но пак няма спиране, а на мен ще ми трябва много по млако мощност. :) При изключване продължава да се върти 2мин и 45сек. Wonky И това с единия от новите лагери дето прецаках при монтажа и ручи леко. Утре се надявам, че ще успея да взема нов и да го сменя. Вероятно ще падне консумацията. :)
Понеже опита ми с големи асинхронни двигатели е малък, та нормално ли е да загрява оста на ротора а и самия мотор? Прави ми впечатление, че и от двете страни където са лагерите се нагрява доста. Дали корейските лагери са достатъчно добри, че 4лв за бройка ми се струва доста евтино? Някой ако е купувал лагери и знае добро място в Сф. да свирка. Аз знам до 4-ти км. едно магазинче за лагери ама се паркира там мн кофти. Аз тези ги взех от Ташев и не казаха да имат други. Знам че добрия лагер трябва от нов да се върти свободно и че ако е по тегаво значи са сложили гъста грес да обере луфтове и като се затопли се прецаква. Тези не бяха от най свободно въртящите се :))

И така. Имам магнити за проба жица също та почвам да работя усилено, когато имам време, а това е рядко и по малко. Като монтирам мотора в клетката /тази от бензиновия генератор смятам да ползвам панела с волтметъра и контактите също/ и сменя лгерите, че сега е много шумен ще направя видео да видите. :)
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Аксиален генератор на ток с постоянни магните на icrow

#2

Мнение от hyparh » 02 сеп 2015 02:04

Стискам палци за успешни резултати Up! На мен тези механични движещи (въртящи в случая) се части, са ми тъмна Индия и не разбирам нито какво е необходимо за реализацията, нито съм наясно с терминологията на необходимите крепителни и свързващи елементи (освен лагерите :D).
Но ми хрумна опит за евентуална проверка ефектът на Харолд Аспден. Този ефект се изразява в това, че след първоначално развъртане на диска (маховика) и бързото му спиране, следващото развъртане до същите обороти ще изисква по-малко енергия, т.е. ще достигне оборорите за по-кратко време поради инерцията на все още завихрения етер. Дали ще имаш някаква възможност да направиш такъв опит? Предполагам измерването ще стане най-лесно с оборотомер и хронометър, но може да има и други начини.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Аксиален генератор на ток с постоянни магните на icrow

#3

Мнение от Philip » 02 сеп 2015 07:22

Браво на теб! :) hola2

За лагерите
Машините, които са ми в цеха са все на лагери, така че мога да кажа личните си впечатления :)
Най-добрите лагери са SKF С тях няма проблеми с месеци въпреки тежките условия в които работят!
http://www.skf.com/bg/products/bearings ... index.html
След това са руски лагери, но в последните години зависи на какво ще попаднеш. Много се нароиха производителите там :))
Най-гадни са корейските. Те не удържат и месец и както казваш са с тежко въртене от самото начало.
Разликата в цените не е кой знае каква, но SKF са с постоянно добро качество и си заслужават цената!

Сложи едно ---- (ти си знаеш какво :) ) в центъра на маховика или две на периферията му и засечи пак времето на въртене след изключване.
Ще останеш доволен и от пада на консумацията по време на работа и от свободното въртене след това Dance
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Аксиален генератор на ток с постоянни магните на icrow

#4

Мнение от Спиридон » 02 сеп 2015 07:47

На мен на 4-ти км ми пробутаха кофти лагер (за обтяжна ролка на алтернаторен ремък на по-старата ми тойота), уверявайки ме, че е много добър, а се оказа, че е абсолютно същия като 3 слагани преди него откъде ли не и изкара също като тях по-малко от 1 година.
Потърсих SKF и оттам бяха достатъчно коректни да ми кажат, че техният лагер е същия по размери и тип, но има и други параметри, които трябва да съвпадат с тези на оригиналния вложен лагер, а те не могат да го гарантират.
След това си взех NSK (тях ги влагат оригинално в тойота в Япония) от http://www.blageri.com/ и засега се държи добре.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Аксиален генератор на ток с постоянни магните на icrow

#5

Мнение от icrow » 02 сеп 2015 08:37

Благодаря!
Ще има експерименти всякакви. Само със спирането на маховика не знам как ще стане :)) Малко преди да спре като се опитам да го спра и здраво ми сецва ръката. Вероятно със някакво дърво ще трябва да пробвам.
Форда е със СКФ. бая парички е спрямо другите, ама майстора ми е казвал, че и стях е брал проблеми. И все пак ще имат ли големите фирми лагери за стари български мотори?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Аксиален генератор на ток с постоянни магните на icrow

#6

Мнение от Philip » 02 сеп 2015 09:25

Имат.
Лагерите са си лагери и са унифицирани.

А за спирането... с оргонизаторите съвсем ще забрави да спира :))

...Спираш го, отиваш да пиеш няколко студени води и като се върнеш - може и да е спрял :))
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Аксиален генератор на ток с постоянни магните на icrow

#7

Мнение от icrow » 02 сеп 2015 09:51

Ще видим. :)) Интересно ще е до колко ще зaвиси тежестa. Ще могa дa срaвня с 80 килогрaмовия нa Румен. Въпреки че неговия мaкс нa1500 оборотa, a моя е нa 3000. A зa зaгрявaнето някой имa ли нaблюдения?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Аксиален генератор на ток с постоянни магните на icrow

#8

Мнение от icrow » 02 сеп 2015 10:38

Взех си СКФ 4 пъти по скъп от корейския :)) Дaно дa е издръжлив :)
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Генератор на ток с постоянни магнити на icrow

#9

Мнение от icrow » 02 сеп 2015 17:42

Зaгрявaнето било зaрaди нaсищaнето нa роторa. При три фaзи го нямaло проблемa. A в случaя се компенсирa с по ниско входно нaпрежение, което води до по тих и по икономичен двигaтел.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Генератор на ток с постоянни магнити на icrow

#10

Мнение от Philip » 03 сеп 2015 12:57

И аз смятам да използвам маховика, но не като генератор, а да го префасонирам като вид електромотор.
По тази причина се сдобих с ей тоя електромотор с чудесни магнити Dance
20150831_070915.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Наблюдавам Анализирам Променям

Отговори

Върни се в “Интересни устройства за изследване”